Witamy na Forum Animatorów Kultury!
Forum ma być przestrzenią dyskusji rozpoczętych na NieKongresie Animatorów Kultury, polem do dalszej pracy nad rekomendacjami i wnioskami. Forum ma być również miejscem, w którym możecie dzielić się swoimi opiniami i doświadczeniami związanymi z działaniami animacyjnymi. Zachęcamy gorąco do tworzenia własnych wątków tematycznych! Mamy nadzieję, że dyskusja będzie różnorodna i dynamiczna oraz stanie się wielogłosem uzupełniającym wirtualną przestrzeń dla praktyków i animatorów kultury, jakim jest Platforma Kultury.

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2014-04-22 14:04:06

Irena Madej
Administrator
Lokalizacja: Warszawa
Data rejestracji: 2014-04-02
Liczba postów: 70
WWW

Opinie i relacje

Pojawiło się już kilka relacji pokongresowych:

a) relacja Piotra Knasia na Forum Kraków
b) relacja Mariusza Wróbla

A co Wy myślicie o NieKongresie? Czy spełnił Wasze oczekiwania? Co było dla Was najważniejsze?

Offline

#2 2014-04-22 14:04:06

Irena Madej
Administrator
Lokalizacja: Warszawa
Data rejestracji: 2014-04-02
Liczba postów: 70
WWW

Odp: Opinie i relacje

Zamieszczam również opinię profesor Barbary Fatygi:

Barbara Fatyga, Uniwersytet Warszawski,Fundacja Obserwatorium Żywej Kultury- Sieć Badawcza


REFLEKSJA O NIEKONGRESIE W TRAKCIE JEGO TRWANIA

Refleksja w tracie trwania wydarzenia ma to do siebie, iż pozbawiona jest siłą rzeczy dystansu. Nie są to zatem uwagi sine ira et studio. Pierwszą narzucającą mi się obserwacją jest starcie się podczas Niekongresu kilku żywiołów:

- animatorów starszego i młodszego pokolenia: mamy tu bowiem do czynienia z ewidentną zmianą pokoleniową, manifestującą się zarówno w filozofii, jak i w formach działania. O ile filozofie działania budzą zainteresowanie, o tyle formy ich prezentacji z reguły – duży sprzeciw. Wielu młodych ludzi wykorzystało Niekongres do celów PR-owych. Nie ma w tym nic złego gdy promowali nowe sposoby myślenia o pracy animatora, nowe obszary działania, oryginalne rozwiązania; jednakże zbyt często towarzyszyła temu nachalna autoprezentacja własnej osoby powiązana z dość niesmaczną gloryfikacją własnych osiągnięć i dezawuowaniem cudzych; wzbudziło to uzasadniony niepokój starszej części uczestników  o przyszłość pracy animacyjnej;

- żywiołu autentycznej wymiany myśli, sporu i inspirowania się wzajemnie z taktyką zaprzeczającą znaną z dyskursu publicznego, która polega na NIEsłuchaniu rozmówcy, wyłapywaniu z jego wypowiedzi wyłącznie potknięć (autentycznych lub rzekomych) w celu zbudowania na tym własnej autoprezentacji; uważam to za powszechną chorobę dyskursu publicznego w Polsce, jest to więc cecha niespecyficzna niekongresowych dyskusji; co ciekawe i szczególnie niepokojące te modele dyskursu pojawiły się nie tylko na forum oficjalnym lecz również w kuluarach, gdzie zwykle dominuje żywioł swobodnej wymiany myśli; mogłoby to wskazywać – to piszę jako socjolog – na potężne, resentymentalne pokłady deficytów społecznego uznania

- żywiołu wpisanej w animację niezależności i spontanicznej samoorganizacji z walcem quasi-biurokratycznej – niestety, dość nieporadnej, organizacji; symbolizowała je nazwa NIEKongres, która w pewnym momencie pojawiła się na głównym ekranie – nomen omen tuż przed wizytą Ministra - z obciętym NIE; żywioł objawił się już w procesie rejestracyjnym; organizacja w konieczności odrzucenia przytłaczającej większości zgłaszających się; żywioł dał o sobie znać np. blokując próby budowania Kodeksu Animatora (podczas obrad grupy roboczej poświęconej odpowiedzialności); nibyorganizacja – w dość niemrawych próbach wymuszenia powołania Instytutu Animacji oraz - co było gorsze - w mechanicznym zarządzaniu czasem, nierespektującym naturalnej dynamiki dyskusji; ewidentnie przeciwskuteczną stroną przeorganizowania NieKongresu było przesunięcie w ostatniej chwili wizyty Ministra, zmienienie jego roli (z moderatora dyskusji z animatorami na polityka przedstawiającego osiągnięcia).

-nie wydaje się też by sprawdziły się próby zarządzania ludycznością, w postaci bardzo śmiesznych opowieści przedzielających sesje.

Do jasnych stron tego spotkania niewątpliwie należy zaliczyć samo jego zaistnienie. Najprawdopodobniej bowiem autentyczna dyskusja wcale tu nie wygasła lecz – po prostu - w niezbyt sprzyjających warunkach głębiej się schowała, tylko od czasu do czasu wynurzając się na powierzchnię ogólnego dyskursu niekongresowego. Dla mnie osobiście ważne było, że wiele osób dzierży wysoko etosowy sztandar animacji i realizuje się jako podmiotowe jednostki, które potrafią niezależnie myśleć i posiadają niezależne opinie, których nie boją się wypowiadać.

W jakim stopniu Nie Kongres w takiej formule organizacyjnej spełnił założone cele – trudno w tym momencie orzekać. Moja HIPOTEZA i zarazem nadzieja byłaby taka, iż wywoła on wtórną falę refleksji i działań, poruszy środowisko, uświadomi mu jego własną moc, przyczyni się do kształtowania jego tożsamości – raczej zresztą grupowych niż zbiorowej, ale też, iż uświadomił Uczestnikom te czynniki, które mogą środowisko animatorów rozsadzać i degenerować od środka.

Można mieć nadzieję, doceniając wysiłek zorganizowania NieKongresu, iż organizatorzy będą potrafili wyciągnąć naukę z popełnionych błędów i że następne spotkanie animatorów lepiej będzie odzwierciedlało wolnego ducha animacji.

Offline

#3 2014-04-22 14:04:06

Irena Madej
Administrator
Lokalizacja: Warszawa
Data rejestracji: 2014-04-02
Liczba postów: 70
WWW

Odp: Opinie i relacje

A oto opinia nadesłana przez Antoniego Bartosza, Dyrektora Muzeum Etnograficznego w Krakowie:

Niekongres animatorów uważam za duży sukces jako fakt sam w sobie. Wartości energetyczne stąd płynące są nie do przecenienia. Cenne jest zaangażowanie samego ministerstwa kultury.

Podstawowe wyzwanie widzę w tym, że zarazem struktury państwowe mylnie wpisują zjawisko animacji, jaka się dziś objawia (ale i nie tylko dziś, bo źródła animacji w Polsce są piękne i mocne) wyłącznie w ramy instytucji kultury lub organizacji pozarządowych. Otóż animacja, z wieloraką rolą, jaką spełnia i jaką wciąż wymyśla w różnych kontekstach, jest tkanką podstawową, która niestety nie mieści się w ramach obecnych dyskursów. To poniekąd czwarta siła (jeśli przyjąć za ministrem Zdrojewskim, że trzy są filary kultury - szkoły artystyczne, infrastruktura oraz przygotowana publiczność), tyle że jest to siła zapoznana. Krótko mówiąc obecny system jej nie czyta. A to właśnie ta czwarta siła buduje więzi, porozumienia oddolne, sensy codzienne. Nie to, że inni tego nie robią, animacja jednak ma zupełnie inny i niebywały, można powiedzieć rewolucyjny potencjał.

Stąd tak mocny postulat, który dało się słyszeć z wielu stron na niekongresie, żeby - w pracy z ministerstwem - uzgodnić wartości podstawowe i pojmowanie animacji, która nie jest dopełnieniem, ale zjawiskiem osobnym, sposobem, energią, które wymykają się obecnemu pojmowaniu kultury i obecnym strukturom.

Offline

#4 2014-04-22 14:04:06

Irena Madej
Administrator
Lokalizacja: Warszawa
Data rejestracji: 2014-04-02
Liczba postów: 70
WWW

Odp: Opinie i relacje

I jeszcze jedna bardzo miła opinia, tym razem Barbary Wójcik-Wiktorowicz:

Szanowni Państwo!

Nie byłam w stanie po przyjeździe z Niekongresu wypełnić ankiety. Dziś, gdy wreszcie usiadłam do niej jest już zamknięta.  Jeśli mogę, wyrażę własne zdanie.
Serdecznie dziękuję za to wydarzenie. Żałowałam , że nie można się klonować, bo w wielu momentach najchętniej byłabym w kilku miejscach. Początkowa giełda granatowców, to ważny moment i możliwość rozmowy na temat poszczególnych programów. Ogromnie doceniam!
Charakter i atmosfera NIEKONGRESU  zbudowane z wyczuciem, miedzy oficjalnością, a koleżeńskim luzem. Rozmowy otwarte... zdecydowanie wolałam konkretne prezentacje. Były bardzo inspirujące i jednocześnie stawały się wspaniałą wizytówką kulturalnych miejsc i ciekawych ludzi. Podsumowanie NIEKONGRESU prowadziło do refleksji, z którą wyjechałam i mimo wszystko z zapałem (który wcześniej nieco ugasił Minister Kultury). Jestem pracownikiem ubogiej instytucji samorządowej, i znam tutejsze realia. Sama próbuję zdobywać środki na ciekawe przedsięwzięcia, bo inaczej tkwilibyśmy w dawnym myśleniu, w dawnych strukturach, w bylejakości. W każdym razie ja za NIEKONGRES bardzo dziękuję, oceniam pozytywnie i proszę o jeszcze!

Pozdrawiam!
Barbara Wójcik-Wiktorowicz
P.S. Pomysł z teatrem improwizacyjnym rozbawił mnie do łez!!!! To był miły akcent!
Jedzenie wystarczające, materiały- pełna torba,  cenne! BARDZO CENNE!

Offline

#5 2014-04-24 13:02:06

astanczuk
Administrator
Lokalizacja: Warszawa
Data rejestracji: 2011-01-21
Liczba postów: 58
WWW

Odp: Opinie i relacje

W najnowszym Notesie na 6 Tygodni, który wydaje Fundacja Bęc Zmiana, na stronie 82 znalazł się artykuł "Naród o sobie", który składa się z wypowiedzi różnych animatorów kultury: Marka Sztarka, Marty Białek-Graczyk, Łukasza Biskupskiego, Aleksandry Szymańskiej, Huberta Kostkiewicza, Daniela Rycharskiego oraz Franciszka Sterczewskiego. Co myślicie o ich wypowiedziach?


animacja to filozofia życia

Offline

#6 2014-04-24 14:05:45

astanczuk
Administrator
Lokalizacja: Warszawa
Data rejestracji: 2011-01-21
Liczba postów: 58
WWW

Odp: Opinie i relacje

Wideorelacja z NieKongresu Animatorów Kultury autorstwa Piotra Strojnowskiego www.studiopstro.pl


animacja to filozofia życia

Offline

#7 2014-05-08 15:49:25

Irena Madej
Administrator
Lokalizacja: Warszawa
Data rejestracji: 2014-04-02
Liczba postów: 70
WWW

Offline

#8 2014-05-08 16:50:01

Irena Madej
Administrator
Lokalizacja: Warszawa
Data rejestracji: 2014-04-02
Liczba postów: 70
WWW

Odp: Opinie i relacje

Zachęcam też do obejrzenia poprzedzającego NieKongres odcinka Hali Odlotów poświęconego animacji kultury i lokalnym projektom kulturalnym. Gośćmi odcinka byli m.in.: Daniel Rycharski, Agata Grenda, Agnieszka Korytkowska, Leon Tarasewicz, Marta Materna, Rafał koZa Koziński oraz Marek Sztark.

Hala Odlotów

Offline

#9 2014-05-15 12:58:28

Irena Madej
Administrator
Lokalizacja: Warszawa
Data rejestracji: 2014-04-02
Liczba postów: 70
WWW

Odp: Opinie i relacje

A OTO PORCJA KOLEJNYCH NIEKONGRESOWYCH WYWIADÓW!

Jakie są Twoje wrażenia z NieKongresu? Odpowiadają:
- Sebastian Świąder, Performeria Warszawy
- Seweryn Ptak, Stowarzyszenie OPAK

Czy pojawiły się zalążki wspólnych stanowisk? Czy uważasz, że wydarzenie coś zmieni? NieKongres  podsumowują:
- Seweryn Ptak, Stowarzyszenie OPAK
- Joanna Orlik z Małopolskiego Instytutu Kultury podsumowuje wydarzenie i powstanie wspólnych stanowisk
- Wojciech Szuniewicz, Krotoszyński Ośrodek Kultury
- Janusz Byszewski, LET CSW
- Anna Komsta, Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki we Wleniu

Jak mógłby wyglądać NieKongres opowiadają:
- Janusz Byszewski, LET CSW
- Anna Komsta, Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki we Wleniu

PONADTO WARTO POSŁUCHAĆ:

- relacji z wykładu polifonicznego Seweryna Ptaka oraz opisu Janusza Byszewskiego, który rozwija również refleksję o języku animacji

- kilku uwag Sebastiana Świądra z Performerii Warszawy na temat przestrzeni NieKongresu i prowadzonych warszatów Animacja przestrzeni publicznej

- opowieści Marty Kwiatkowskiej z Lwowskiej Miejskiej Organizacji Orzeł Biały o kondycji animacji kultury na Ukrainie, a w tym:
   - czy animacja na Ukrainie jest popularna?
   - czy podobne spotkania są organizowane na Ukrainie?
   - jakie problemy nurtują ukraińskich animatorów?
   - czy współpracujesz z animatorami kultury w Polsce?

- refleksji Janusza Byszewskiego, LET CSW, na temat:
  - dojrzałości i niezależności animatora kultury
  - postulatach i wnioskach, które mogłyby wypływać z takiego spotkania

- opisu środowiska animatorów przez Joannę Orlik

Offline

#10 2014-05-19 17:54:58

aga.paj
Użytkownik
Data rejestracji: 2013-07-07
Liczba postów: 1

Odp: Opinie i relacje

"mała kultura współczesna" zaprasza do nadsyłania tekstów o działaniu / animacji kultury / NieKongresie.
Na teksty czekamy do 15 czerwca!

Szczegóły: http://malakulturawspolczesna.org/2014/ … dzialanie/

Offline

#11 2014-06-11 12:05:08

Irena Madej
Administrator
Lokalizacja: Warszawa
Data rejestracji: 2014-04-02
Liczba postów: 70
WWW

Odp: Opinie i relacje

Polecam dwie nowe, bardzo ciekawe relacje:

1. relacja z XIX spotkania Forum Kraków, które miało charakter dyskusji nad przebiegiem i rezultatami NieKongresu.

2. relacja Leszka Miłoszewskiego w czerwcowej odsłonie Kwartalnika Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsko-Białej -> PDF całego numeru

Offline

Wprowadź wiadomość i wyślij
Czy jesteś Człowiekiem?

Stopka

Forum oparte na FluxBB