Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

animAkcja

Projekt Sokołowskiego Ośrodka Kultury: "animAkcja", odbył się w lipcu 2011 w Sokołowie Podlaskim. Głównym założeniem projektu jest stworzenie czegoś wspólnie. Przygotowano 10 działań zupełnie za darmo! Całość łączy w sobie animację kulturalną, profilaktykę uzależnień, promocję aktywnego i zdrowego stylu życia, różne formy kultury niezależnej, propagowanie praw człowieka oraz postawę wzajemnego szacunku.

W dniach 19.07 - 28.07.2011 odbyła się pierwsza odsłona projektu animAkcja. W ramach całości zorganizowanych zostało kilka różnorodnych działań, skierowanych do wszystkich, niezależnie od wieku czy miejsca zamieszkania.

Jak to wyszło w praktyce
Z racji, że to pierwsza tego typu akcja w Sokołowie Podlaskim, to należało uzbroić się w cierpliwość. Niemniej zainteresowanie poszczególnymi częściami projektu było zadowalające. W tego typu działaniach nie jest istotna ilość, ale jakość i zaangażowanie uczestniczących osób.


Inaugurującym wydarzeniem [19.07.2011] był koncert plenerowy, w którym udział wzięli wykonawcy z Chin, Brazylii i Polski. Była to nie lada gratka dla osób lubiących dźwięki spod znaku punk rock’a, hard core, post-rock’a czy hip hopu. Impreza miała charakter profilaktyczny, związany z przeciwdziałaniem uzależnieniom.


Już 21 lipca miały miejsce dwa kolejne działania. Przed południem: warsztaty animacyjne połączone z akcją uliczną. Kluczową kwestią dla tej części była refleksja nad własną tożsamością. Ciekawym wątkiem było wyjście w miasto z działaniami animacyjnymi i włączanie przypadkowo napotkanych osób we wspólny proces twórczy. Wśród wielu napotkanych osób działanie to wzbudziło żywe zainteresowanie. Jeszcze tego samego dnia odbyła się projekcja filmu pt. „Niebieskoocy”. Obraz był okazją do podjęcia rozmowy na temat mechanizmów związanych ze stereotypami, uprzedzeniami i dyskryminacją. Po prezentacji filmu odbyła się dyskusja, w której poruszane były kwestie dyskryminacji i przemocy w lokalnym otoczeniu.

Kolejna część należała do warsztatów z ekspresji ruchowej [23.07.2011]. Zajęcia łączyły niekonwencjonalną muzykę z improwizacją ruchową oraz wątkiem teatralnym. Mimo kameralnego grona atmosfera była świetna. Na tych rozimprowizowanych warsztatach każdy miał okazję doświadczyć niecodziennych wrażeń oraz wyrazić swoje myśli i emocje, odkrywając przy tym nieznany dotąd kawałek samego siebie. Całość prowadziła fascynatka teatralna - Dorota Okulicz.
Nadszedł czas na „zmasowaną” wizytę


W dniach 25 – 26 lipca gościliśmy czwórkę niezwykle pomysłowych osób związanych m.in. z Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie. Aktywność jaką zaproponowały nam osoby w składzie: Anna Woźniak, Kamila Brodowska, Rafał Szwelicki i Maciej Usiądek połączona była przez wspólny mianownik, jakim jest tożsamość i postrzeganie jej przez pryzmat naszej przeszłości oraz doświadczeń. Zróżnicowani wiekowo uczestnicy warsztatów uczyli się filcowania wełny, fotografii, poznawali starożytne gry planszowe, a także poznali swoje, nieznane dotąd oblicza w teatrze cieni. Jak piszą na swojej stronie sami prowadzący: „Wspólnie spędzony czas pozwolił i nam dostrzec niezwykłą wartość jaką kryją w sobie spotkania z drugim człowiekiem”.


Ostatnim przystankiem na mapie sokołowskiej animAkcji były warsztaty promujące pozytywne aspekty kultury hip hop [27.07.2011]. Tę część poprowadziły dwie osoby powiązane z lokalnymi grupami hip hopowymi. Bartosz Kamiński (Bartas) opowiedział o początkach tej kultury, o jej częściach składowych oraz nawiązał do najważniejszych polskich wykonawców. Natomiast Maciej Wąsowski (Wąsek) przybliżył czym jest beat box, opowiedział o inspiracjach i o swoich początkach, a na koniec dał próbkę swoich umiejętności. Prowadzący zaproponowali mały konkurs, w którym do wygrania były płyty z muzyką hip hop. Zwieńczeniem tej części był występ lokalnej grupy hip hopowej, w skład której wchodzili uczestnicy warsztatów.

Kilka słów na koniec
Cieszy nas fakt, że była możliwość zorganizowania animAkcji w Sokołowie Podlaskim. Zaś sam efekt końcowy ugruntowuje w przekonaniu, że warto realizować podobne działania oraz rozszerzać je o kolejne miejsca na mapie Mazowsza. Dzisiejsze czasy zmuszają nas do tego żeby jeszcze głośniej mówić o sprawach tak kluczowych jak prawa człowieka, wzajemny szacunek, wykluczenie społeczne czy problem uzależnień. Dobrze jest znaleźć metodę na mówienie w prosty, a zarazem zrozumiały sposób o tych wszystkich zagadnieniach. Pomocna tutaj może być animacja kulturalna jako jedno z narzędzi do działania, o czym mogły przekonać się osoby uczestniczące w naszym projekcie. Staramy się wykorzystywać animację w pobudzaniu do podejmowania inicjatyw oraz jako płaszczyznę integrującą lokalną społeczność.


Na zakończenie relacji chcę wspomnieć o tych, z którymi współpracowaliśmy przy realizacji tego projektu: Sokołowski Ośrodek Kultury, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sokołowie Podlaskim, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 w Sokołowie Podlaskim, Ośrodek Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sokołowie Podlaskim, Urząd Miasta Sokołowa Podlaskiego, Stowarzyszenie Otwarte Forum, Platforma Kultury, Stowarzyszenie Przestrzeń, a także osoby prywatne, które pomagały, wspierały i uczestniczyły w działaniach. Dzięki dobrej woli i wsparciu finansowemu powyższych instytucji i osób mogliśmy zrealizować ten projekt. Liczymy jednocześnie na kontynuację owocnej współpracy w przyszłości.
Więcej informacji o projekcie: www.animakcja.pl
 

Organizator: Sokołowski Ośrodek Kultury

Koncert w ramach animAkcji jest dofinansowany ze środków pochodzących z Miasta Sokołowa Podlaskiego w ramach zadań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych.

Partnerem działań jest Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie oraz Stowarzyszenie Przestrzeń.

Honorowy Patronat nad całością objęło Laboratorium Edukacji Twórczej przy Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.

www.animakcja.pl / www.sok.sokolowpodl.pl / www.sok-inicjatywy.blogspot.com

tel. 502 926 060 lub osobiście – Sokołowski Ośrodek Kultury (pokój promocji).

Koordynatorzy akcji: Tomasz Piątek i Katarzyna Natasza Hardej

Źródło: Sokołowski Ośrodek Kultury
Daty wydarzeń:

19.7.2011 - 30.7.2011

animAkcja

animAkcja animAkcja animAkcja animAkcja animAkcja animAkcja animAkcja animAkcja animAkcja animAkcja animAkcja animAkcja animAkcja animAkcja animAkcja animAkcja animAkcja animAkcja animAkcja animAkcja animAkcja animAkcja animAkcja

Autor wpisu: Tomasz Piątek

Sokołowski Ośrodek Kultury
województwo: mazowieckie, powiat: sokołowski
Sokołów Podlaski, ul. Wolności 27
promocja@sok.sokolowpodl.pl, 502 926 060
www.sok.sokolowpodl.pl
Liczba odsłon: 4561
24.10.2011