Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

BWA Galeria Sztuki

BWA Galeria Sztuki jest wiodącą galerią sztuki w Olsztynie i regionie. Usytuowana jest w centrum miasta w reprezentacyjnym gmachu, w którym oprócz galerii BWA mieści się Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne oraz Biblioteka Multimedialna „Planeta 11”. Galeria działa tu od 1973 roku, a powołana została w Olsztynie już w 1958 roku, początkowo z siedzibą w olsztyńskim zamku. 

Cel działalności

Podstawowym celem działalności galerii jest prezentowanie polskiej i zagranicznej sztuki współczesnej na wystawach czasowych oraz prowadzenie działalności edukacyjnej. Olsztyńska Galeria BWA jest otwarta na działania w obszarze różnorodnych form artystycznych, od klasycznych dziedzin sztuki, jak malarstwo, grafika, rzeźba, czy fotografia, poprzez performance, instalacje, aż po najnowsze działania w obszarze nowych mediów. Program wystawienniczy obejmuje znaczące, najnowsze zjawiska z dziedziny sztuki, twórczość artystów ciekawych, ważnych, interesujące ekspozycje, wspiera (poprzez wystawy, promocję) osoby wybitnie utalentowane środowiska artystycznego Olsztyna i regionu. Od 1975 roku olsztyńska galeria organizuje Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego, ważny, ogólnopolski konkurs graficzny o ustalonej już renomie i prestiżu. Od 1998 roku Galeria jest również głównym organizatorem Biennale Sztuki Olsztyńskiej, konkursu prezentującego kondycję olsztyńskiego środowiska artystycznego.

Współpraca

BWA Galeria Sztuki współpracuje z wiodącymi galeriami sztuki współczesnej, muzeami, kuratorami, aranżerami wystaw w Polsce, szkołami i stowarzyszeniami twórczymi w regionie.

Kolekcja

Kolekcja sztuki Galerii BWA gromadzona jest od około 1970 roku, zapoczątkował ją ówczesny dyrektor, Hieronim Skurpski. Do 1989 roku były to zakupy finansowane głównie ze środków ministerialnych, po roku 1989 kolekcja uzupełniana jest jedynie o dary. Największą część kolekcji stanowi malarstwo i grafika. Ponadto w zbiorach BWA jest fotografia, niewielka liczba rysunku, tkanin, szkła i ceramiki. W zbiorach malarstwa dużą część stanowią obrazy z nurtu polskiego koloryzmu, malarstwa przedstawieniowego i abstrakcji. Zbiory grafiki w kolekcji BWA, które powstają dzięki konkursowi Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego, już od 1975 roku, stanowią znakomity zestaw ogólnopolskiej grafiki w technikach wypukłodruku, najbardziej znanych i cenionych twórców. W zbiorach fotografii znajdują się m.in. fotogramy z wystawy „Atlantyda Północy. Dawne Prusy Wschodnie w fotografii z lat 1864 – 1944.” Prace z kolekcji BWA są wypożyczane na wystawy, na życzenie kuratorów przeprowadzamy kwerendy.

Finansowanie

BWA Galeria Sztuki w Olsztynie jest finansowana przez Samorząd Miasta Olsztyn. 


 

Źródło: BWA Olsztyn

Autor wpisu: Mariusz Figiel

BWA Galeria Sztuki w Olsztynie
województwo: warmińsko-mazurskie, powiat: m. Olsztyn
Olsztyn, Al. Marsz.J. Piłsudskiego 38
galeria@bwa.olsztyn.pl, 89 527 94 66
http://www.bwa.olsztyn.pl/
Liczba odsłon: 2948
21.06.2011