Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wychodzą z cienia podwórkowe wspomnienia

Projekt „Wychodzą z cienia podwórkowe wspomnienia” jest unikatowym przedsięwzięciem, którego głównym celem jest "odświeżenie" i upowszechnianie dawnych zabaw, gier podwórkowych a także piosenek i obyczajów związanych z Łodzią i okolicami, stanowiących nieformalną, a przez to bliską i autentyczną dla mieszkańców część dziedzictwa regionu łódzkiego.

Przywołując zapomniane gry, zabawy i tradycję wspólnego spędzania czasu, chcemy zachęcić Łodzian do zainteresowania się obyczajami naszego regionu, wspomnień z dzieciństwa, które mogą stanowić pierwszy krok na drodze zwiększenia integracji społecznej i rozjaśnienia wizerunku Łodzi.

Z pomocą seniorów wspólnie stworzyliśmy opisy i reguły gier i zabaw, które pamiętają z dzieciństwa, a które testujemy z udziałem dzieci i młodzieży. Podczas gdy Ci wyśmienicie bawią się na warsztatach tradycyjnych gier, dorośli również mogą się wykazać – gorąco zachęcamy wszystkich dorosłych mieszkańców województwa łódzkiego do wzięcia udziału w konkursie literackim na „Wspomnienie z podwórka” (regulamin konkursu dostępny na: zabawy.zrodla.org/konkurs/).

Punktem kulminacyjnym będzie organizacja „Pikniku Dawnych Gier i Zabaw” - imprezy plenerowej promującej ideę zabaw na świeżym powietrzu. Uwieńczeniem projektu będzie organizacja seminariów upowszechniających gry i zabawy podwórkowe oraz publikacja książki ze szczegółowymi opisami zasad dawnych gier i zabaw.

Wszystko to z myślą o dzieciach i młodzieży, którym pragniemy stworzyć ciekawą alternatywę spędzania wolnego czasu - okazuje się bowiem, że nie potrzeba stosu elektronicznych gadżetów, wystarczy patyk czy kamyki, towarszysz gry oraz kawałek przestrzeni a dobra, pełna pozytywnych emocji zabawa gwarantowana.

Cele szczegółowe projektu to:

• wzmocnienie wizerunku Łodzi jako miasta o różnorodnej i barwnej kulturze oraz tradycji regionalnej
• integracja międzypokoleniowa
• zwiększenie autorytetu seniorów poprzez międzygeneracyjną wymianę doświadczeń,
działanie, zabawę i aktywne uczestnictwo w życiu lokalnych społeczności
• stworzenie osobom po 60 r.ż. możliwości kontaktu z szerszymi społecznościami oraz spędzania ciekawie czasu wolnego,
• promocja zdrowego stylu życia i aktywnych form wypoczynku,
• stworzenie młodzieży ciekawej alternatywy spędzania czasu wolnego z dala od komputera czy ekranu telewizyjnego,
• integracja łodzian poprzez udział w twórczej, pozytywnej inicjatywie kulturalnej
• opracowanie i wydanie kolorowej publikacji i broszurek poświęconych dawnym grom i zabawom

 

Projekt obejmuje:

 • Warsztaty z seniorami (maj 2011)

  Projekt rozpoczęliśmy zaproszeniem do udziału w nim seniorów z dwóch łódzkich Domów Dziennego Pobytu. Z nimi, jako ekspertami, wspólnie stworzyliśmy wstępne opisy i reguły gier i zabaw zapamiętanych z dzieciństwa.

   
 • Konkurs dla dorosłych mieszkańców woj. łódzkiego (czerwiec 2011)

  Trwa konkurs literacki „Wspomnienie z podwórka” dla dorosłych mieszkańców woj. łódzkiego. Regulamin dostępny na: zabawy.zrodla.org/konkurs/
   
 • Warsztaty gier i zabaw dla dzieci i młodzieży (lipiec 2011)

  Dawne gry i zabawy testujemy w praktyce z dziećmi i młodzieżą przebywającymi na półkoloniach. Będziemy obserwować przebieg, notować uwagi uczestników i następnie stworzymy dokładne opisy gier.
   
 • Piknik Dawnych Gier i Zabaw (sierpień 2011)

  W sierpniu zorganizowany będzie Piknik Dawnych Gier i Zabaw, promujący ideę zabaw na świeżym powietrzu. 
  Podczas Pikniku rozprowadzane będą broszurki z opsanymi regułami gier, zostaną wyznaczone tymczasowe place do zabaw, odbędą się rodzinne turnieje (będziemy grać m.in. w klipę, serso, klasy, wersję podwórkową państw i miast czy halmy) oraz warsztaty rękodzielnicze (tworzenie naturalnej biżuteri, ozdób, haftu itp.) promujące tradycyjną kulturę i sztukę regionalną. Warsztaty będą prowadzone przez edukatorów "Źródeł", etnografów i seniorów.

 • Publikacja i dystrybucja książki (wrzesień 2011)

  Z najciekawszych prac, opisów gier, wyliczanek i zdjęć powstanie książka dystrybuowana do łódzkich szkół, bibliotek, świetlic środowiskowych i organizacji pozarządowych. Scenariusze gier będą dostępne także na stronie internetowej projektu.
   
 • Seminaria upowszechniające (październik 2011)

  Na zakończenie projektu będą zorganizowane seminaria upowszechniające skierowane do osób zajmujących się aranżowaniem czasu wolnego dzieci i młodzieży: nauczycieli, wychowawców, ale także animatorów i wolontariuszy. Oni to, pracując na co dzień z dziećmi i młodzieżą, będą szerzyć dalej ideę tradycyjnych gier i zabaw podwórkowych. 

 

Trwałymi efektami projektu będą:

 • publikacje książkowe oraz broszury,
 • publikacja i broszurka w wersji PDF do wydrukowania bezpłatnie ze strony internetowej,
 • oferta warsztatów prowadzonych przez edukatora "Źródeł" dla szkół wszystkich poziomów, świetlic środowiskowych, grup półkolonijnych,
 • przeszkoleni nauczyciele i animatorzy


Publikacja o grach i zabawach

Strona internetowa projektu: zabawy.zrodla.org 

 

Źródło: Ośrodek Działań Ekologicznych
Daty wydarzeń:

1.5.2011 - 31.10.2011

Wychodzą z cienia podwórkowe wspomnienia

Wychodzą z cienia podwórkowe wspomnienia Wychodzą z cienia podwórkowe wspomnienia Wychodzą z cienia podwórkowe wspomnienia Wychodzą z cienia podwórkowe wspomnienia Wychodzą z cienia podwórkowe wspomnienia Wychodzą z cienia podwórkowe wspomnienia Wychodzą z cienia podwórkowe wspomnienia Wychodzą z cienia podwórkowe wspomnienia

Autor wpisu: koordynator projektu: Marlena Nowaczyk

Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" w Łodzi
województwo: łódzkie
Łódź, ul. Zielona 27
office@zrodla.org, 42 632 81 18, 42 632 03 11
http://zabawy.zrodla.org/
Liczba odsłon: 4385
11.06.2011

Zobacz także:

Sto lekcji o Kolekcji

Od kwietnia do grudnia 2016 roku w ramach projektu Sto lekcji o Kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie zorganizuje sto bezpłatnych lekcji muzealnych i warsztatów poświęconych dziełom sztuki współczesnej z Kolekcji MOCAK-u.

Filmogranie! Małe Instrumenty_SAMORÓBKA_działania warsztatowe

W czerwcu, podczas kolejnej edycji Święta Bydgoskiego Przedmieścia w Toruniu, zapraszamy na rodzinne, dwudniowe warsztaty dźwiękowe, które poprowadzą Małe Instrumenty! Samoróbka to projekt wrocławskiej grupy Małe Instrumenty, dedykowany instrumentom muzycznym zbudowanym własnoręcznie.

Mazowiecki Program Edukacji Kulturalnej– Konsultacje!

Mazowiecki Instytut Kultury, Federacja Mazowia oraz Forum Kultury Mazowsze zapraszają na cykl debat mających na celu konsultacje założeń Mazowieckiego Programu Edukacji Kulturalnej. Mazowiecki Instytut Kultury oraz Federacja Mazowia, działając na zlecenie samorządu województwa mazowieckiego, wypracowują w procesie społecznym wojewódzki program edukacji kulturalnej. W 2016 roku powstanie koncepcja Programu. Mazowiecki Program Edukacji Kulturalnej (MPEK) określi założenia programowe i instrumenty finansowe polityki województwa mazowieckiego w obszarze edukacji kulturalnej do roku 2030