Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wychodzą z cienia podwórkowe wspomnienia

Projekt „Wychodzą z cienia podwórkowe wspomnienia” jest unikatowym przedsięwzięciem, którego głównym celem jest "odświeżenie" i upowszechnianie dawnych zabaw, gier podwórkowych a także piosenek i obyczajów związanych z Łodzią i okolicami, stanowiących nieformalną, a przez to bliską i autentyczną dla mieszkańców część dziedzictwa regionu łódzkiego.

Przywołując zapomniane gry, zabawy i tradycję wspólnego spędzania czasu, chcemy zachęcić Łodzian do zainteresowania się obyczajami naszego regionu, wspomnień z dzieciństwa, które mogą stanowić pierwszy krok na drodze zwiększenia integracji społecznej i rozjaśnienia wizerunku Łodzi.

Z pomocą seniorów wspólnie stworzyliśmy opisy i reguły gier i zabaw, które pamiętają z dzieciństwa, a które testujemy z udziałem dzieci i młodzieży. Podczas gdy Ci wyśmienicie bawią się na warsztatach tradycyjnych gier, dorośli również mogą się wykazać – gorąco zachęcamy wszystkich dorosłych mieszkańców województwa łódzkiego do wzięcia udziału w konkursie literackim na „Wspomnienie z podwórka” (regulamin konkursu dostępny na: zabawy.zrodla.org/konkurs/).

Punktem kulminacyjnym będzie organizacja „Pikniku Dawnych Gier i Zabaw” - imprezy plenerowej promującej ideę zabaw na świeżym powietrzu. Uwieńczeniem projektu będzie organizacja seminariów upowszechniających gry i zabawy podwórkowe oraz publikacja książki ze szczegółowymi opisami zasad dawnych gier i zabaw.

Wszystko to z myślą o dzieciach i młodzieży, którym pragniemy stworzyć ciekawą alternatywę spędzania wolnego czasu - okazuje się bowiem, że nie potrzeba stosu elektronicznych gadżetów, wystarczy patyk czy kamyki, towarszysz gry oraz kawałek przestrzeni a dobra, pełna pozytywnych emocji zabawa gwarantowana.

Cele szczegółowe projektu to:

• wzmocnienie wizerunku Łodzi jako miasta o różnorodnej i barwnej kulturze oraz tradycji regionalnej
• integracja międzypokoleniowa
• zwiększenie autorytetu seniorów poprzez międzygeneracyjną wymianę doświadczeń,
działanie, zabawę i aktywne uczestnictwo w życiu lokalnych społeczności
• stworzenie osobom po 60 r.ż. możliwości kontaktu z szerszymi społecznościami oraz spędzania ciekawie czasu wolnego,
• promocja zdrowego stylu życia i aktywnych form wypoczynku,
• stworzenie młodzieży ciekawej alternatywy spędzania czasu wolnego z dala od komputera czy ekranu telewizyjnego,
• integracja łodzian poprzez udział w twórczej, pozytywnej inicjatywie kulturalnej
• opracowanie i wydanie kolorowej publikacji i broszurek poświęconych dawnym grom i zabawom

 

Projekt obejmuje:

 • Warsztaty z seniorami (maj 2011)

  Projekt rozpoczęliśmy zaproszeniem do udziału w nim seniorów z dwóch łódzkich Domów Dziennego Pobytu. Z nimi, jako ekspertami, wspólnie stworzyliśmy wstępne opisy i reguły gier i zabaw zapamiętanych z dzieciństwa.

   
 • Konkurs dla dorosłych mieszkańców woj. łódzkiego (czerwiec 2011)

  Trwa konkurs literacki „Wspomnienie z podwórka” dla dorosłych mieszkańców woj. łódzkiego. Regulamin dostępny na: zabawy.zrodla.org/konkurs/
   
 • Warsztaty gier i zabaw dla dzieci i młodzieży (lipiec 2011)

  Dawne gry i zabawy testujemy w praktyce z dziećmi i młodzieżą przebywającymi na półkoloniach. Będziemy obserwować przebieg, notować uwagi uczestników i następnie stworzymy dokładne opisy gier.
   
 • Piknik Dawnych Gier i Zabaw (sierpień 2011)

  W sierpniu zorganizowany będzie Piknik Dawnych Gier i Zabaw, promujący ideę zabaw na świeżym powietrzu. 
  Podczas Pikniku rozprowadzane będą broszurki z opsanymi regułami gier, zostaną wyznaczone tymczasowe place do zabaw, odbędą się rodzinne turnieje (będziemy grać m.in. w klipę, serso, klasy, wersję podwórkową państw i miast czy halmy) oraz warsztaty rękodzielnicze (tworzenie naturalnej biżuteri, ozdób, haftu itp.) promujące tradycyjną kulturę i sztukę regionalną. Warsztaty będą prowadzone przez edukatorów "Źródeł", etnografów i seniorów.

 • Publikacja i dystrybucja książki (wrzesień 2011)

  Z najciekawszych prac, opisów gier, wyliczanek i zdjęć powstanie książka dystrybuowana do łódzkich szkół, bibliotek, świetlic środowiskowych i organizacji pozarządowych. Scenariusze gier będą dostępne także na stronie internetowej projektu.
   
 • Seminaria upowszechniające (październik 2011)

  Na zakończenie projektu będą zorganizowane seminaria upowszechniające skierowane do osób zajmujących się aranżowaniem czasu wolnego dzieci i młodzieży: nauczycieli, wychowawców, ale także animatorów i wolontariuszy. Oni to, pracując na co dzień z dziećmi i młodzieżą, będą szerzyć dalej ideę tradycyjnych gier i zabaw podwórkowych. 

 

Trwałymi efektami projektu będą:

 • publikacje książkowe oraz broszury,
 • publikacja i broszurka w wersji PDF do wydrukowania bezpłatnie ze strony internetowej,
 • oferta warsztatów prowadzonych przez edukatora "Źródeł" dla szkół wszystkich poziomów, świetlic środowiskowych, grup półkolonijnych,
 • przeszkoleni nauczyciele i animatorzy


Publikacja o grach i zabawach

Strona internetowa projektu: zabawy.zrodla.org 

 

Źródło: Ośrodek Działań Ekologicznych
Daty wydarzeń:

1.5.2011 - 31.10.2011

Wychodzą z cienia podwórkowe wspomnienia

Wychodzą z cienia podwórkowe wspomnienia Wychodzą z cienia podwórkowe wspomnienia Wychodzą z cienia podwórkowe wspomnienia Wychodzą z cienia podwórkowe wspomnienia Wychodzą z cienia podwórkowe wspomnienia Wychodzą z cienia podwórkowe wspomnienia Wychodzą z cienia podwórkowe wspomnienia Wychodzą z cienia podwórkowe wspomnienia

Autor wpisu: koordynator projektu: Marlena Nowaczyk

Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" w Łodzi
województwo: łódzkie
Łódź, ul. Zielona 27
office@zrodla.org, 42 632 81 18, 42 632 03 11
http://zabawy.zrodla.org/
Liczba odsłon: 4770
11.06.2011

Zobacz także:

„SZTUKA PUKA Mobilna Pracownia” – podsumowanie

W okresie od czerwca do grudnia 2016 roku w gminie Przemęt zrealizowano cykl działań w ramach nowatorskiego projektu dla seniorów. Przedsięwzięcie miało na celu aktywizację społeczną i edukację kulturalną mieszkańców miejscowości oddalonych od centrów kultury, do których kultura przybyła wraz z pomysłodawcami projektu w postaci mobilnych pracowni twórczych. Czterema wybranymi bazami były miejscowości: Bucz, Osłonin, Przemęt i Solec Nowy.

Pisarki na plakaty

Obcowanie z literaturą to nie tylko wzniosłe rozważania. Można do niej podejść zabawnie i z pomysłem. Taki cel przyświecał Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu realizując międzypokoleniowy projekt, który kierowaliśmy do seniorów i młodzieży niepełnosprawnej. Uczestnicy poznali życie i twórczość pisarek poprzez dramę stosowaną, w tym stymulatory. Mieli też okazję spotkać się z pisarką lub jej reprezentantką i zadać im pytania. Nasze pisarki to: Joanna Jodełka, Kazimiera Iłłakowiczówna, Papusza.
 

Fotografia i seniorzy w Sopocie, czyli SENIOR.jpg

SENIOR.jpg to projekt edukacyjny dla sopockich seniorów, poświęcony w całości fotografii. Cykl spotkań realizowany od kwietnia do grudnia 2016 roku we wnętrzach Sopoteki, na terenie Muzeum Grodzisko, w profesjonalnym studio w Sopockiej Szkole Fotografii i w przestrzeni naszego miasta.