Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

WARSZTAT SZTUKI

Warsztat Sztuki to cykliczne spotkania, mające na celu przybliżenie zagadnień z  zakresu sztuki współczesnej. Program edukacji artystycznej Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.

W naszych działaniach koncentrujemy się na pielęgnowaniu dziecięcej wyobraźni, która umożliwia świeże spojrzenie na świat. Percepcja małych ludzi pozwala definiować rzeczywistość w oparciu o indywidualne odczucia.

Wszystkie nasze spotkania wzbogacamy o zabawę ze specjalnie zaprojektowanymi obiektami i obrazami, które pozwalają dostrzec wieloznaczność świata wizualnego. Podkreślamy wagę aktywnego przeżycia procesu twórczego. Podczas pracy nad wspólnym zadaniem, rodzi się dyskusja, fascynacja wzajemną odmiennością i mnogością możliwych rozwiązań.

WARSZTATY DLA SZKÓŁ

Zapraszamy do bezpłatnego udziału w warsztatowych spotkaniach ze sztuką współczesną.

Każdy warsztat poprzedzamy ilustrowaną prezentacją współczesnych dzieł sztuki i projektów, nawiązujących do omawianego zagadnienia. Warsztatowe tematy definiujemy a poprzez twórczą praktykę zapoznajemy się z ich genezą. W kolejnym kroku, stawiamy sobie pytania o cel naszej kreacji, nie zatracając przy tym swobody ruchów i wyobraźni. Powstają indywidualne prace ukazujące odmienność osobowości uczestników. Na zakończenie zderzamy ze sobą efekty twórczej zabawy. Dzięki spójności technik, których używamy, efekt pojedynczych prac wzmacnia ich usytuowanie na tle grupy. Na koniec zajęć zastanawiamy się nad ich artystyczną wyjątkowością.

Program warsztatów poszerzamy o Samoobsługowy Wasztsztat Sztuki + zabawy on-line + publikacje druków do zabrania ze sobą i zabawy w domu. www.warsztatsztuki.pl

SAMOOBSŁUGOWY WARSZTAT SZTUKI

Rysunkowa rozmowa

Wielkoformatowy foto-kolaż wypełniają elementy charakterystyczne dla wrocławskiego nadodrzańskiego podwórka. Wyposażeni w zmywalne pisaki, uczestnicy warsztatu wchodzą wspólnie w dialog z obrazem, dodając do niego nowe elementy i swobodnie przekształcając te, znajdujące się już na jego płaszczyźnie.

Działanie jest wyzwaniem dla kreatywności i pomysłowości oraz bezpośrednim zaproszeniem do rysunkowego dialogu. Nagromadzenie detali i ich, miejscami zaskakujące, rozmieszczenie wywołują rozmaite skojarzenia, uruchamiają fantazję i prowokują do twórczej ekspresji. Jednocześnie kolektywny aspekt pracy z planszą sprzyja integracji w grupie, opierającej się na współpracy i dialogu na płaszczyźnie artystycznej.

Mikser światów

Uczestnicy samoobsługowego warsztatu mają do dyspozycji lustrzane tuby, które wypełniają dostępnymi na miejscu, bądź przyniesionymi ze sobą, niewielkimi obiektami. Dzięki konfiguracjom utworzonym z przedmiotów, mogą oni obserwować, jak znane z życia codziennego elementy, oderwane od swoich tradycyjnych funkcji, tworzą swoistą grę abstrakcyjnych kształtów i kolorów. Samodzielnie wypełniony "mikser światów", jak w kalejdoskopie zwielokrotnia swoją zawartość, jednocześnie optycznie mieszając ją w oczach obserwującego z wycinkiem rzeczywistości lub wybranym tłem.

Gałęzie

Wśród gęstwiny gałęzi drzew, przedstawionych na płaszczyźnie foto-obrazu, uczestnicy odnajdują nowe kształty i jakości. Wyposażeni w zmywalne pisaki, poprzez selekcję wykorzystanych elementów, w chaosie linii poszukują ukrytych znaczeń oraz wydobywają z niego nowe sensy. Tworząc nowe, osobiste narracje, poddają testowi własną percepcję i w aktywny sposób pobudzają uruchamiają potencjał swojej kreatywności.

Ruch chmur

Panorama skłania do gry z percepcją przestrzeni – jej rytmem i kompozycją. Umieszczając na płaszczyźnie planszy namagnesowane chmury, uczestnicy warsztatów zasłaniają nimi wybrane elementy krajobrazu i manipulują tym samym jego kompozycją. Niczym prawdziwe obłoki, stymulujące wyobraźnię do wydobywania z nich jakości realnych przedmiotów, tak dostępne tutaj chmury pozwalają na nieograniczone niczym interpretowanie rzeczywistości.

Często intuicyjny gest dłoni uwalnia działanie spontaniczne od przemyślanego posunięcia, zaskakując uzyskanym efektem samego autora. Sama w sobie niecodzienna przestrzeń panoramy – nienaturalnie wyskalowane przedmioty i kształty blisko zestawione ze sobą – pobudzają do poszukiwania podobieństw między elementami krajobrazu w sferze mikro i makro, jednocześnie budując u uczestników warsztatów świadomość perspektywy i prowokując do twórczej zabawy głębią.

KONTAKT:

Warsztat Sztuki: program edukacji artystycznej Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych opiekun projektu: Patrycja Mastej info@warsztatsztuki.pl

Warsztaty dla szkół zapisy: Joanna Sekuła, tel. 501 466 319, info@warsztatsztuki.pl

Samoobsługowy Wasztsztat Sztuki + zabawy on-line
projekt i opracowanie obrazów: Patrycja Mastej pat.mas@wp.pl

Program Warsztat Sztuki zrealizowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Wrocławia

Źródło: Dolnośląskie TZSP
Daty wydarzeń:

3.3.2011 - 1.12.2011

NASZE DRUKI DO ZABRANIA I ZABAWY W DOMU

NASZE DRUKI  DO ZABRANIA I ZABAWY W DOMU NASZE DRUKI  DO ZABRANIA I ZABAWY W DOMU NASZE DRUKI  DO ZABRANIA I ZABAWY W DOMU NASZE DRUKI  DO ZABRANIA I ZABAWY W DOMU NASZE DRUKI  DO ZABRANIA I ZABAWY W DOMU NASZE DRUKI  DO ZABRANIA I ZABAWY W DOMU NASZE DRUKI  DO ZABRANIA I ZABAWY W DOMU
DZIAŁANIE Z CYKLU SAMOOBSŁUGOWY WARSZTAT SZTUKI

DZIAŁANIE Z CYKLU SAMOOBSŁUGOWY WARSZTAT SZTUKI DZIAŁANIE Z CYKLU SAMOOBSŁUGOWY WARSZTAT SZTUKI DZIAŁANIE Z CYKLU SAMOOBSŁUGOWY WARSZTAT SZTUKI DZIAŁANIE Z CYKLU SAMOOBSŁUGOWY WARSZTAT SZTUKI DZIAŁANIE Z CYKLU SAMOOBSŁUGOWY WARSZTAT SZTUKI DZIAŁANIE Z CYKLU SAMOOBSŁUGOWY WARSZTAT SZTUKI DZIAŁANIE Z CYKLU SAMOOBSŁUGOWY WARSZTAT SZTUKI DZIAŁANIE Z CYKLU SAMOOBSŁUGOWY WARSZTAT SZTUKI DZIAŁANIE Z CYKLU SAMOOBSŁUGOWY WARSZTAT SZTUKI

Autor wpisu: Patrcyja Mastej

Dolnośląskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych
województwo: dolnośląskie
Wrocław, ul. Bernardyńska 5
http://www.warsztatsztuki.pl
Liczba odsłon: 3067
23.05.2011