Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Festiwal Sztuki 3M Ziemia. materiał – medium - metafora

Festiwal Sztuki 3M Ziemia. To już 6 kolejna edycja. Skąd taka nazwa? Nie zakładamy poszukiwania i odkrywania nowatorskich rozwiązań. Festiwal ma pełnić głównie rolę edukacyjną.

Organizując wystawy, w tym zbiorowe, galerie najczęściej proponują publiczności gotowy produkt, na której widz ma do czynienia z ostateczną formą procesu twórczego, dziełem sztuki. Efektem takich wystaw ma być najczęściej prezentacja jednolitej wizji artystyczno-estetycznej. Nas bardziej interesuje pokazanie sztuki współczesnej, w kontekście konfrontacji różnych postaw twórczych, nie ograniczając technik i sposobu artystycznej wypowiedzi i dlatego przyjęliśmy otwartą formułę festiwalu. Bierzemy sztukę taką, jaka jest. Jedynym założeniem i warunkiem, co roku innym, jest materiał, traktowany, jako punkt wyjścia. Wokół tego tworzona jest koncepcja każdego Festiwalu i na tym opieramy edukacyjną stronę projektu.


Chcemy, aby widz mógł dostrzec i prześledzić cały proces twórczy. Stąd bierze się również podtytuł wystawy materiał, medium, metafora. Na początku jest to pospolity, powszechnie znany materiał, o którym można powiedzieć, że wiemy o nim prawie wszystko. Potem jest medium, następuje akcja, czyli proces przemiany materiału w dzieło sztuki z udziałem artysty. Na końcu jest metafora, czyli przekaz, efekt końcowy często całkowicie różny od „punktu wyjścia”, to też moment na kreatywną refleksję – konfrontację własnych wyobrażeń i wiedzy z działaniem i powstałym dziełem.


Walor edukacyjny projektu podkreślają organizowane warsztaty, działania plenerowe realizowane w przestrzeni publicznej. Warsztaty będą polegać na tworzeniu wspólnej instalacji w przestrzeni publicznej ze zwróceniem szczególnej uwagi na przedstawienie całego procesu powstawania dzieła.


W festiwalu wezmą udział następujący artyści: Sylwester Ambroziak, Jacek Adamas, Wiesław Wachowski, Mirosław Bojenko, Eliza Proszczuk, Joanna Tumiłowicz, Stanisław Andrzejewski, Paweł Pierściński, Magdalena Karłowicz, Pola i Albert Krystyniak.


W poprzednich latach Festiwal Sztuki 3M poświecono innym „tworzywom”: 2006 – Papier, 2007 – Metal, 2008 – Drzewo, Drewno, 2009 – Kamień, 2010 – Włókno.

Organizatorzy: Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki (Galeria Elektor), Ostrołęckie Centrum Kultury (Galeria Ostrołęka), Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie (Galeria C).

Ostrołęka, Ciechanów, Warszawa, czerwiec-wrzesień 2011 r.


Na zdjęciach prace Magdaleny Karłowicz.

Źródło: MCKiS
Festiwal Sztuki 3M Ziemia

Festiwal Sztuki 3M Ziemia Festiwal Sztuki 3M Ziemia Festiwal Sztuki 3M Ziemia
Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki
województwo: mazowieckie, powiat: m. st. Warszawa
00-139 Warszawa, ul. Elektoralna 12
www.festiwalsztuki3m.pl
Liczba odsłon: 3752
12.04.2011