Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Gość niepełnosprawny w muzeum

Muzeum pozbawione barier społecznych, intelektualnych i architektonicznych staje się wyjątkowym miejscem, instytucją, gdzie bezpośredni kontakt ze sztuką umożliwia ludziom niepełnosprawnym jej autentycznie przeżywanie. Tylko takie muzeum może w pełni wykorzystać swój potencjał wystawienniczy i edukacyjny.

„Dostępne Muzeum” to nowatorski, pierwszy w Polsce program edukacyjny realizowany od 2007 r. przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli. Program, poprzez likwidację barier architektonicznych i mentalnych umożliwia aktywny udział
w odbiorze sztuki osobom z dysfunkcjami wzroku, słuchu i ruchu, a także niepełnosprawnym intelektualnie.

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli realizuje unikalny projekt popularyzacji dostępności muzeów dla osób niepełnosprawnych. W jego ramach został zorganizowane  dwie edycje ogólnopolskiego szkolenia dla muzealników.

Pierwsza edycja szkolenia odbyła się w dniach 23-24 kwietnia 2009 r. poświęcona w całości problematyce obsługi gości niepełnosprawnych. Uczestnicy szkolenia mieli okazję przekonać się, że poprzez zmianę postaw animatorów kultury i jej odbiorców, oraz wprowadzanie programów edukacyjnych możliwe jest zrealizowanie idei szerokiego dostępu do kultury dla wszystkich, którzy jej poszukują.

Druga edycja odbyła się w dniach 24-25 listopada 2010. Szkoleniebyło przeznaczone dla pracowników placówek muzealnych i osób zainteresowanych problematyką udostępniania zbiorów muzealnych osobom niepełnosprawnym intelektualnie. Jego celem było wykształcenie umiejętności wykorzystania form teatralnych, plastycznych i muzycznych do wszechstronnego rozwoju osobowości osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz ich integracji społecznej. Wykłady przeplatane były dyskusjami oraz wzbogacone warsztatami z udziałem osób niepełnosprawnych intelektualnie.

Celem organizowanych szkoleń jest podniesienie kwalifikacji pracowników muzealnych  w obsłudze gości niepełnosprawnych, co znacząco zwiększa szanse na wzrost liczby wizyt gości niepełnosprawnych w muzeum. Szkolenie ma za zadanie zaprezentować nowoczesne programy edukacyjne i metody ich wdrażania. Szkolenie prowadzili specjaliści w zakresie poszczególnych rodzajów niepełnosprawności, zarówno z  Polski jak i z zagranicy.

Szkolenie zapoczątkowało regularne spotkania polskich muzealników, które przyczyniają się do otwierania drzwi dla osób niepełnosprawnych coraz większej liczby muzeów w Polsce. Dzięki temu, niepełnosprawni Goście Muzeum są aktywnymi uczestnikami indywidualizowanych zajęć zespołowych, lekcji muzealnych i warsztatów artystycznych. 

Źródło: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
Gość niepełnosprawny w muzeum

Gość niepełnosprawny w muzeum Gość niepełnosprawny w muzeum Gość niepełnosprawny w muzeum Gość niepełnosprawny w muzeum Gość niepełnosprawny w muzeum Gość niepełnosprawny w muzeum Gość niepełnosprawny w muzeum
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
województwo: podkarpackie, powiat: stalowowolski
37-464 Stalowa Wola, ul. Sandomierska 1
elisek@muzeum.stalowawola.pl, 15 844 85 56
www.muzeum.stalowawola.pl
Program II edycji
Program I edycji
Liczba odsłon: 3495
11.04.2011