Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Opera Wrocławska

Opera Wrocławska jest jednym z największych i najbardziej znaczących teatrów operowych w Polsce. Od 1995 r. działa pod kierunkiem prof. Ewy Michnik. Z dużym zaangażowaniem realizuje misję edukacyjną. Obecnie działalność edukacyjna Opery Wrocławskiej mieści się w dwóch dużych projektach: Akademia Opery i Baletu oraz Tajemnicze Królestwo – opera dla dzieci.

Wrocławska scena operowa przygotowuje średnio osiem premier w sezonie. W bogatym repertuarze teatru znajduje się 41 tytułów operowych i baletowych, są to zarówno dzieła klasyków, jak i twórców współczesnych. Opera Wrocławska jako jedyny teatr operowy w Polsce realizuje w cyklu dwurocznym Festiwal Opery Współczesnej. Formuła festiwalu zawiera prezentacje najciekawszych zjawisk opery współczesnej, w wykonaniu zespołów z kraju i zagranicy.
Opera Wrocławska w 1997 r. jako pierwszy teatr operowy w Polsce zapoczątkowała realizację superwidowisk operowych w niekonwencjonalnych przestrzeniach Hali Stulecia lub w plenerze. W latach 2003-2007 Opera Wrocławska, nawiązując do przedwojennych tradycji wagnerowskich Wrocławia, wystawiła w Hali Stulecia Pierścień Nibelunga. Najbliższe superwidowisko operowe we Wrocławiu, Kniaź Igor Aleksandra Borodina, będzie można oglądać w listopadzie 2011 r. w Hali Stulecia (spektakle premierowe 11, 12, 13, 18, 19 i 20 XI 2011 r.)

 

Działalność edukacyjna

 

Akademia Opery i Baletu

Projekt realizowany jest w dwóch etapach.
Etap pierwszy to cykl wyjazdowych audycji muzycznych o charakterze edukacyjnym, które odbywają się w szkołach i domach kultury na terenie Województwa Dolnośląskiego. Celem projektu jest przygotowanie dzieci i młodzieży do aktywnego uczestniczenia w kulturze poprzez szeroko pojętą edukację muzyczną na bazie arcydzieł literatury operowej i baletowej oraz zachęcenie ich do udziału w wydarzeniach kulturalnych jako formy spędzania wolnego czasu.

W wybranych miejscowościach w cyklu miesięcznym odbywają się po cztery spotkania – audycje edukacyjne. Ich zakres tematyczny obejmuje balet, głosy ludzkie, instrumenty dęte oraz instrumenty smyczkowe.

Audycje są prowadzone przez narratora, pełniącego rolę „przewodnika” po sztuce operowej i baletowej. Dzieci poznają poszczególne grupy instrumentów wchodzące w skład orkiestry – instrumenty dęte, smyczkowe, głosy ludzkie oraz elementy choreografii prezentowane przez tancerzy baletu. Narrator wyjaśnia także najistotniejsze pojęcia związane z teatrem operowym i baletem, w przystępny dla najmłodszych odbiorców sposób zarysowuje historię powstania opery oraz kierunki repertuarowe Opery Wrocławskiej. Dzieci poznają także podstawowe zasady operowego savoir-vivre’u. Nowatorska forma narracji, dostosowana do wieku odbiorców sposób prezentacji poszczególnych zagadnień muzycznych sprawia, że uczniowie bardzo aktywnie uczestniczą w spotkaniach. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem i ciekawością poznają instrumenty, które w większości po raz pierwszy widzą z bliska, mogą je wziąć do ręki, a nawet spróbować na nich zagrać. Opera Wrocławska zrealizowała do tej pory 32 audycje w ośmiu miastach Dolnego Śląska: Strzegomiu, Wałbrzychu, Bielawie, Trzebnicy, Żmigrodzie, Kobierzycach, Środzie Śląskiej i Świdnicy. Wzięło w nich udział ponad 12 tys. uczniów z regionu.

Drugi etap projektu edukacyjnego Akademia Opery i Baletu realizowany jest na scenie Opery Wrocławskiej w formie pełnoscenicznych spektakli operowych i baletowych, poprzedzonych komentarzem moderatora. W latach 2008-2010 wzięło w nim udział ponad 20 tys. uczniów.

 

Tajemnicze Królestwo – opera dla dzieci

W styczniu 2008 r. Opera Wrocławska rozszerzyła ofertę edukacyjną o projekt pomyślany dla najmłodszej widowni. Cykl Tajemnicze królestwo – opera dla dzieci to projekt edukacyjny obejmujący warsztaty artystyczne dla najmłodszej widowni oraz spektakl operowy. Celem projektu jest edukacja dzieci w zakresie wysokiej kultury, przygotowanie ich do aktywnego uczestnictwa w kulturze, wzbogacanie oferty zagospodarowania wolnego czasu, rozbudzenie ekspresji artystycznej najmłodszych, a przede wszystkim wykształcenie wśród najmłodszych odbiorców nawyku uczestnictwa w kulturze. Realizacja zadania ma pomóc w „oswojeniu” dzieci z operą, w edukowaniu najmłodszej widowni po to, aby ta forma sztuki także w przyszłości była im bliska. Szerszym celem projektu jest zwiększenie roli kultury w procesie edukacji, socjalizacji i adaptacji społecznej.

Grupę docelową stanowią przede wszystkim dzieci z obszarów mających utrudniony dostęp do kultury, zamieszkujące na terenach społecznie zdegradowanych, ubogich w instytucje kulturalne i środowiska twórcze. Treść librett oper dla dzieci oparta jest na motywach bajek napisanych przez znanych autorów. Inscenizacje są barwne i kolorowe, pełne fantazji, ze wspaniałymi kostiumami i przepiękną scenografią. Na scenie pojawiają się bajkowe postaci, bliskie dzieciom, znane ze współczesnych bajek telewizyjnych, gier komputerowych. Spektakle prezentowane w cyklu Tajemnicze królestwo – opera dla dzieci to: Czerwony kapturek Jiřego Pauera, Alicja w krainie czarów Robert Chaulsa, Sid, wąż, który chciał śpiewać Malcolma Foxa.

Rezerwacja biletów:

tel. 71 370 88 80; 71 370 8881
opera@opera.wroclaw.pl
www.opera.wroclaw.pl


Kasa Opery:
ul. Świdnicka 35
50-066 Wrocław
tel. 71 344 57 79; 71 370 88 18

Źródło: Opera Wrocławska
Opera Wrocławska
województwo: dolnośląskie, powiat: m. Wrocław
50 - 066 Wrocław, ul. Świdnicka 35
opera@opera.wroclaw.pl, 71 370 88 80
http://www.opera.wroclaw.pl
Liczba odsłon: 4451
04.04.2011