Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Teatr Polski we Wrocławiu

Złoty okres edukacji teatralnej w Teatrze Polskim we Wrocławiu to lata 60. ubiegłego wieku, a głównie dyrekcja Krystyny Skuszanki i Jerzego Krasowskiego. Wtedy pracę w teatrze rozpoczęła Anna Hannowa, tworząc działający i dziś Klub 1212 oraz doroczny konkurs „Młodzież poznaje teatr”, które przyciągnęły do gmachu przy Zapolskiej wielu młodych ludzi. Anna Hannowa organizowała wykłady o teatrze w ramach Wszechnicy, panele dyskusyjne, warsztaty oraz tworzyła z młodymi pismo teatralne.

Wrocławska młodzież miała okazję do rozmów z największymi artystami tamtego okresu, m. in. Kazimierzem Dejmkiem, Jerzym Grotowskim, Andrzejem Wajdą, Gustawem Holoubkiem, Zygmuntem Hubneram, Danielem Olbrychskim i Mają Komorowską. To czas, z którego wciąż czerpiemy w kreowaniu sfery edukacyjne teatru. Dla Teatru Polskiego to nie tylko działanie statutowe, ale stała, twórcza praca z młodymi ludźmi.    


Edukacja w Teatrze Polskim we Wrocławiu prowadzona od trzech sezonów na szeroką skalę, jest kierowana głównie do osób młodych, które chcą świadomie wejść w świat teatru i pracy w jednostkach kultury. Zajęcia oraz spotkania organizowane w teatrze to możliwość zdobycia wiedzy, skonfrontowania jej ze specjalistami, a także wykorzystania w praktyce. Młodzież, która w ostatnich sezonach trafiła do Teatru Polskiego poza tworzeniem pisma „1212 Generacja Tpl” i ćwiczeniem swoich umiejętności aktorskich podczas warsztatów, zdobywała wiedzę teoretyczną w ramach Wszechnicy Teatralnej, a najlepsi, najbardziej pracowici mieli okazję pracować przy organizacji międzynarodowego festiwalu „Strefa: Norwegia”.

Tegoroczni maturzyści przygotowali biuro festiwalowe, zajmowali się gośćmi z Norwegii, współtworzyli materiały promocyjne, blisko współpracowali z artystami. Zadania powierzone im wykonali z największą starannością, zdobyli doświadczenie, którego nie mogliby zdobyć w liceum. Wszyscy pozostają blisko teatru, są w zasadzie nowym, młodym zespołem, który świetnie radzi sobie w strukturze teatru, a artystyczne zainteresowania sprawiają, że każdą pracę wykonuje z największym zainteresowaniem i zaangażowaniem. Nawet jeśli w przyszłości nie zostaną reżyserami, aktorami, czy menadżerami kultury, będą świadomymi odbiorcami sztuki, wrażliwymi ludźmi. To wystarczy.

Edukacja teatralna kształci zatem wartościowe społeczeństwo otwarte na sztukę i przez sztukę się rozwijające. Dzięki stałej pracy Specjalisty ds. edukacji, który śledzi pracę na tym polu poza Wrocławiu, uczestniczy w konferencjach i szkoleniach, a także pozyskuje granty na realizację projektów, edukacja w Teatrze Polskim we Wrocławiu ma świetne notowania nie tylko na Dolnym Śląsku, ale jest również rozpoznawalna na arenie krajowej. Marta Kuźmiak za swoją działalność edukacyjną otrzymała nominację do Nagrody Marszałka Województwa na Międzynarodowy Dzień Teatru oraz za projekt „Strefa: Norwegia” nominację do Wrocławskiej Nagrody Teatralnej.    

Źródło: Teatr Polski we Wrocławiu
Teatr Polski we Wrocławiu
województwo: dolnośląskie, powiat: m. Wrocław
50-032 Wrocław, ul. G. Zapolskiej 3
m.kuzmiak@teatrpolski.wroc.pl
http://www.teatrpolski.wroc.pl/
Liczba odsłon: 4010
29.03.2011