Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Jak przetworzyć miejsce. Podręcznik kreowania udanych przestrzeni publicznych

W Nowym Yorku, trzydzieści lat temu zycie lokalnych społeczności toczyło się na ulicach na przystankach i chodnikach, przy hydrantach i na pustych działkach nie w miejskich parkach, na rynkach i targowiskach, ponieważ te tradycyjne przestrzenie obywatelskiej aktywności przestały istnieć lub popadły w totalne zaniedbanie.

Ludzi cigle przycigały miejsca historyczne, zbudowane przed II Wojną Światową, ponieważ nowych przestrzeni było niewiele, a te nieliczne do niczego się nie nadawały. To był smutny czas, dla jednych głęboko deprymujący, innych motywujcy do działania." - ze wstępu.

W publikacji można znaleźć między innymi przykłady dobrze zagospodarowanych miejsc w Europie oraz odpowiedzi na pytania:

  • Jak tworzyć dobrą przestrzeń publiczną?
  • Czym jest Miejsce i jak je zrozumieć?
  • Dlaczego wiele przestrzeni publicznych się nie udaje?
  • Czym jest dobre miejsce?

 

Podręcznik "Jak przetworzyć miejsce...." to tłumaczenie książki How to Turn a Place Around wydanej przez Project for Public Spaces, tłum.: T. Jeleński, W. Kosiński. wydane przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska.

Źródło: Fundacja Partnerstwo dla Środowiska
http://www.fpds.pl
red. Małgorzata Łuszczek, Urszula Ptasi
Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, 2009
Jak przetworzyć miejsce. Podręcznik kreowania udanych przestrzeni publicznych.
Liczba odsłon: 5237
22.03.2011