Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

My, kobiety Muranowa

Co połączyło młode feministki z kolektywu UFA z warszawskimi seniorkami?  Dwa światy tak zupełnie różne, a jednocześnie tak bliskie sobie. Zetknęła je wspólna przestrzeń – dzielnica Muranów. Razem postanowiły poznać historię swoich okolic, a tym samym zacieśnić sąsiedzkie więzi. Projekt zrealizowany został w ramach programu „Seniorzy w akcji” Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” i Polsko –Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Kolektyw UFA to miejsce specyficzne  - tutaj przychodzą feministki, lesbijki, punkowcy. To właśnie tutaj, na zajęciach komputerowych, narodził się  pomysł na projekt.  Halina Kowalska, Joanna Tomiak i Natalia Judzińska postanowiły zaprosić mieszkanki Muranowa do wspólnych spotkań. W grupie znalazło się 20 pań powyżej 55 roku życia i młode dziewczyny z kolektywu UFA. Warsztaty fotograficzne, plastyczne, poznawanie techniki sitodruku – w takich zajęciach wzięły udział uczestniczki projektu, by następnie za pomocą aparatów cyfrowych udokumentować piękno Muranowa. Podczas zaplanowanego wernisażu każda z pań opowiadała, jakie osobiste znaczenie ma sfotografowane przez nią miejsce. Uczestniczki spotkały się także z Beatą Chomątowską – dziennikarką, twórczynią strony www.stacjamuranow.art.pl i wysłuchały wykładu o zapomnianej historii kobiet Muranowa żyjących w getcie w czasach hitlerowskiej okupacji. Podczas spaceru z Sylwią Chutnik Panie poznawały także kobiecą stronę Muranowa. Tak powstała  emocjonalna mapa Muranowa z naniesionymi najważniejszymi dla uczestniczek miejscami.

Projekt posiada także własną stronę internetową: www.kobietymuranowa.u-f-a.pl

 

Źródło: Towarzystwo Inicjatyw Twóczych "ę"

Autor wpisu: Katarzyna Ścieszka

Kolektyw UFA
województwo: mazowieckie
Warszawa
biuro@e.org.pl, 22 396 55 16/19
www.e.org.pl
Emocjonalny Muranów - wywiad z autorkami projektu
Liczba odsłon: 3691
28.02.2011

Zobacz także:

Poznaj ofertę szkoleniową Kadry Kultury

Jeśli szukasz informacji o wszystkich szkoleniach, warsztatach, webinariach i programach profesjonalizacyjnych (Ogólnopolska Giełda Projektów, Staże w instytucjach kultury, Wolontariat w kulturze, Pracuj w kulturze) organizowanych przez Narodowe Centrum Kultury, wejdź na stronę Kadry Kultury! Zobacz, co przygotowaliśmy dla Ciebie w tym roku!

Piknik rodzinny "Na tropie sztuki"

Uczestnicy projektu artystycznego #natropiesztuki Małopolskiego Instytutu Teatralnego wraz z partnerami projektu: Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Białym Kościele, Szkołą Podstawową w Białym Kościele, Stowarzyszeniem Miłośników Doliny Prądnika „Nasza Dolina” serdecznie zapraszają małych i dużych mieszkańców Gminy Wielka Wieś i okolic na rodzinny piknik ze sztuką, który odbędzie się w najbliższą sobotę, 29 lipca o godz 12:00 w ogrodzie przy Szkole Podstawowej w Białym Kościele (ul. Królowej Jadwigi 4).

Projekt ”Życzenia” Muzeum Etnograficznego w Krakowie - nabór badaczek i badaczy

Muzeum Etnograficzne w Krakowie rozpoczyna realizację projektu badawczego dotyczącego praktyk kulturowych związanych z życzeniami. Zaintrygowani współczesnymi wcieleniami dawnych zwyczajów, chcemy wziąć pod lupę konteksty życzeń i odsłonić kryjącą się za nimi tkankę kultury. I nie są to tylko nasze pobożne życzenia...