Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

My, kobiety Muranowa

Co połączyło młode feministki z kolektywu UFA z warszawskimi seniorkami?  Dwa światy tak zupełnie różne, a jednocześnie tak bliskie sobie. Zetknęła je wspólna przestrzeń – dzielnica Muranów. Razem postanowiły poznać historię swoich okolic, a tym samym zacieśnić sąsiedzkie więzi. Projekt zrealizowany został w ramach programu „Seniorzy w akcji” Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” i Polsko –Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Kolektyw UFA to miejsce specyficzne  - tutaj przychodzą feministki, lesbijki, punkowcy. To właśnie tutaj, na zajęciach komputerowych, narodził się  pomysł na projekt.  Halina Kowalska, Joanna Tomiak i Natalia Judzińska postanowiły zaprosić mieszkanki Muranowa do wspólnych spotkań. W grupie znalazło się 20 pań powyżej 55 roku życia i młode dziewczyny z kolektywu UFA. Warsztaty fotograficzne, plastyczne, poznawanie techniki sitodruku – w takich zajęciach wzięły udział uczestniczki projektu, by następnie za pomocą aparatów cyfrowych udokumentować piękno Muranowa. Podczas zaplanowanego wernisażu każda z pań opowiadała, jakie osobiste znaczenie ma sfotografowane przez nią miejsce. Uczestniczki spotkały się także z Beatą Chomątowską – dziennikarką, twórczynią strony www.stacjamuranow.art.pl i wysłuchały wykładu o zapomnianej historii kobiet Muranowa żyjących w getcie w czasach hitlerowskiej okupacji. Podczas spaceru z Sylwią Chutnik Panie poznawały także kobiecą stronę Muranowa. Tak powstała  emocjonalna mapa Muranowa z naniesionymi najważniejszymi dla uczestniczek miejscami.

Projekt posiada także własną stronę internetową: www.kobietymuranowa.u-f-a.pl

 

Źródło: Towarzystwo Inicjatyw Twóczych "ę"

Autor wpisu: Katarzyna Ścieszka

Kolektyw UFA
województwo: mazowieckie
Warszawa
biuro@e.org.pl, 22 396 55 16/19
www.e.org.pl
Emocjonalny Muranów - wywiad z autorkami projektu
Liczba odsłon: 3611
28.02.2011

Zobacz także:

„SZTUKA PUKA Mobilna Pracownia” – podsumowanie

W okresie od czerwca do grudnia 2016 roku w gminie Przemęt zrealizowano cykl działań w ramach nowatorskiego projektu dla seniorów. Przedsięwzięcie miało na celu aktywizację społeczną i edukację kulturalną mieszkańców miejscowości oddalonych od centrów kultury, do których kultura przybyła wraz z pomysłodawcami projektu w postaci mobilnych pracowni twórczych. Czterema wybranymi bazami były miejscowości: Bucz, Osłonin, Przemęt i Solec Nowy.

Fotografia i seniorzy w Sopocie, czyli SENIOR.jpg

SENIOR.jpg to projekt edukacyjny dla sopockich seniorów, poświęcony w całości fotografii. Cykl spotkań realizowany od kwietnia do grudnia 2016 roku we wnętrzach Sopoteki, na terenie Muzeum Grodzisko, w profesjonalnym studio w Sopockiej Szkole Fotografii i w przestrzeni naszego miasta.

 

Pisarki na plakaty

Obcowanie z literaturą to nie tylko wzniosłe rozważania. Można do niej podejść zabawnie i z pomysłem. Taki cel przyświecał Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu realizując międzypokoleniowy projekt, który kierowaliśmy do seniorów i młodzieży niepełnosprawnej. Uczestnicy poznali życie i twórczość pisarek poprzez dramę stosowaną, w tym stymulatory. Mieli też okazję spotkać się z pisarką lub jej reprezentantką i zadać im pytania. Nasze pisarki to: Joanna Jodełka, Kazimiera Iłłakowiczówna, Papusza.