Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

My, kobiety Muranowa

Co połączyło młode feministki z kolektywu UFA z warszawskimi seniorkami?  Dwa światy tak zupełnie różne, a jednocześnie tak bliskie sobie. Zetknęła je wspólna przestrzeń – dzielnica Muranów. Razem postanowiły poznać historię swoich okolic, a tym samym zacieśnić sąsiedzkie więzi. Projekt zrealizowany został w ramach programu „Seniorzy w akcji” Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” i Polsko –Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Kolektyw UFA to miejsce specyficzne  - tutaj przychodzą feministki, lesbijki, punkowcy. To właśnie tutaj, na zajęciach komputerowych, narodził się  pomysł na projekt.  Halina Kowalska, Joanna Tomiak i Natalia Judzińska postanowiły zaprosić mieszkanki Muranowa do wspólnych spotkań. W grupie znalazło się 20 pań powyżej 55 roku życia i młode dziewczyny z kolektywu UFA. Warsztaty fotograficzne, plastyczne, poznawanie techniki sitodruku – w takich zajęciach wzięły udział uczestniczki projektu, by następnie za pomocą aparatów cyfrowych udokumentować piękno Muranowa. Podczas zaplanowanego wernisażu każda z pań opowiadała, jakie osobiste znaczenie ma sfotografowane przez nią miejsce. Uczestniczki spotkały się także z Beatą Chomątowską – dziennikarką, twórczynią strony www.stacjamuranow.art.pl i wysłuchały wykładu o zapomnianej historii kobiet Muranowa żyjących w getcie w czasach hitlerowskiej okupacji. Podczas spaceru z Sylwią Chutnik Panie poznawały także kobiecą stronę Muranowa. Tak powstała  emocjonalna mapa Muranowa z naniesionymi najważniejszymi dla uczestniczek miejscami.

Projekt posiada także własną stronę internetową: www.kobietymuranowa.u-f-a.pl

 

Źródło: Towarzystwo Inicjatyw Twóczych "ę"

Autor wpisu: Katarzyna Ścieszka

Kolektyw UFA
województwo: mazowieckie
Warszawa
biuro@e.org.pl, 22 396 55 16/19
www.e.org.pl
Emocjonalny Muranów - wywiad z autorkami projektu
Liczba odsłon: 3639
28.02.2011

Zobacz także:

Nowa Huta - moja miłość

Wieloletni projekt edukacyjny, adresowane do szerokiego grona odbiorców, obejmujący różnorodne warsztaty, szkolenia, spotkania, spektakle, pokazy filmów, gry plenerowe i koncerty w ramach modułów CHCE-MOGE-POTRAFIE. AKTYWNI 60+ oraz NOWY BULWAR(T) SZTUKI.

Zgłoś się do konkursu „Seniorzy w akcji“! Rekrutacja trwa do 28 marca !

Masz 60 lat i więcej? A może jesteś w wieku 18-35 lat  i razem z osobą 60+ chcesz działać na rzecz swojej społeczności?  Zgłoś się do X-tej edycji konkursu “Seniorzy w akcji” ! Na Wasze zgłoszenia czekamy do 28 marca 2017.

Wolotariat w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu

Zbuduj wspólnie z nami wolontariat w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu! Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu ogłasza pierwszy nabór na wolontariuszy. Poszukujemy chętnych do pracy w działach gromadzacych zbiory, przy pracach marketingowych i organizacji zajęć edukacyjnych.