Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Trzy bieguny. Spotkania z animacją kultury

Trzy bieguny. Spotkania z animacją kultury to przedsięwzięcie, które narodziło się jako kontynuacja wcześniejszych projektów prowadzonych przez animatorów z SKK. W latach 2006-2008 w Gozdowie, Rożyńsku i Ostałówku – trzech miejscowościach wiejskich – młodzi animatorzy kultury ze Stowarzyszenia "Katedra Kultury" realizowali działania o charakterze edukacyjnym, artystycznym i animacyjnym.

 

W Gozdowie odbyły się dwie edycje warsztatów twórczych – jedna z nich zakończyła się stworzeniem interaktywnego, subiektywnego, dwujęzycznego przewodnika po gminie (projekt Guide my Future), druga – serią prezentacji, które na jeden dzień przemieniły Gozdowo w tętniące centrum kultury i sztuki (projekt Słuchając Gozdowa). 

W Ostałówku za pomocą narzędzi teatralnych, muzycznych a nawet kartograficznych szukano miejsc wspólnych, ożywiano zbiorową pamięć i na nowo odkrywano dobrze znaną przestrzeń (projekt Miejsce Wspólne).   

W Rożyńsku i okolicach zaprzyjaźnieni z SKK animatorzy prowadzili warsztaty filmowe i organizowali festyny plenerowe.  W toku tych działań stopniowo wychodziły na jaw potrzeby stworzenia czegoś na trwałe, miejsca wymyślonego już nie przez nas, ale przez tych, którzy dali się zarazić bakcylem twórczego działania.

W każdej z miejscowości wyłoniła się naturalnie grupa aktywnych młodych ludzi – to z myślą o nich powstał projekt Trzy bieguny.  

Pierwszym etapem projektu były wyjazdy przygotowawcze – odwiedzono ponownie każdą z miejscowości, po raz kolejny zaproszono do wspólnego działania, do dyskusji na temat potrzeb, marzeń i możliwości stworzenia na lokalnym gruncie czegoś własnego i nowego. Razem z wszystkimi chętnymi przeprowadzono krótkie akcje twórcze. W toku tych akcji wyłoniły się kształty tego, nad czym miano w danym miejscu pracować w ciągu kolejnych miesięcy. Powstała także grupa lokalnych liderów.   

Kolejny etap to intensywny tydzień warsztatowy w Warszawie, gdzie trafiło piętnastu młodych, przyszłych animatorów z Gozdowa, Rożyńska i Ostałówka. Wspólnie uczyli się pracy w grupie i rozwijali kreatywność. Zaproponowano młodym liderom zajęcia, które zachęciły ich do innego spojrzenia na fotografię, ruch, taniec, działania plastyczne czy teatralne. W ramach warsztatów zaproszono także gości – ludzi, którzy z powodzeniem realizowali od lat swoje autorskie przedsięwzięcia społeczno-kulturalne – przecież nic tak nie inspiruje jak pozytywny przykład. W Warszawie każda z grup miała też czas na pracę nad pomysłem własnego projektu – nad koncepcją tego, z czym chciała wrócić do swojej miejscowości i co chciała zrealizować już samodzielnie. Każdej grupie pomagała dwójka doświadczonych animatorów ze Stowarzyszenia.  

Ostatni etap to przygotowanie własnego projektu skierowanego do danej społeczności lokalnej i przeprowadzonego we własnym środowisku. Po powrocie z Warszawy każda grupa  miała na to odpowiednio dwa, trzy i cztery tygodnie. Na finały tych przedsięwzięć przyjechali wszyscy uczestnicy warsztatów, a także cała ekipa projektu.  

Projekt Trzy Bieguny został dofinansowany z dotacji MKiDN oraz przy wsparciu Urzędów Gmin Gozdowo, Ełki i Chlewiska. Jego realizacja zakończyła się w 2008 roku.  

Źródło: Stowarzyszenie Katedra Kultury
Trzy bieguny. Spotkania z animacją kultury

Trzy bieguny. Spotkania z animacją kultury Trzy bieguny. Spotkania z animacją kultury Trzy bieguny. Spotkania z animacją kultury
Stowarzyszenie "Katedra kultury"
województwo: mazowieckie, powiat: m. st. Warszawa
00-927 Warszawa, ul Krakowskie Przedmieście 26/28
http://www.katedrakultury.pl
Liczba odsłon: 5507
18.09.2010