Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Tadeusz Słobodzianek w Toruniu

Ubiegłoroczny laureat nagrody literackiej NIKE odwiedzi Toruń 17 lutego. Autor "Naszej klasy" spotka się z czytelnikami w Filii nr 1 Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Jęczmiennej 23. Początek spotkania o godz. 17. Wstęp wolny.

Tadeusz Słobodzianek urodził się w 1955 r. w Jenisiejsku na Syberii, dokąd zostali zesłani jego rodzice - żołnierze AK. W tym samym roku rodzina wróciła do Polski i osiedliła się w Białymstoku. Studiował teatrologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 70. pisał recenzję teatralne, jako dramaturg zadebiutował w 1980 r. sztuką dla dzieci "Historia o żebraku i osiołku". Był kierownikiem literackim i reżyserem w teatrach w Łodzi, Poznaniu, Białymstoku i Warszawie. Wraz z Piotrem Tomaszukiem założył słynne Towarzystwo Wierszalin (1991). Od siedmiu lat kieruje stołecznym Laboratorium Dramatu. Jest autorem kilku sztuk teatralnych, najważniejsze to: "Prorok Ilja", "Car Mikołaj", napisany razem z Tomaszukiem "Turlajgroszek" oraz "Nasza klasa", za którą w zeszłym roku otrzymał nagrodę literacką NIKE.

"Nasza klasa. Historia w XIV lekcjach" to pierwszy dramat, który został uhonorowany tą nagrodą. Do tej pory NIKE otrzymywali poeci i prozaicy. "Nagradzamy Tadeusza Słobodzianka nie za odwagę podjęcia trudnego tematu, w którym zbrodnia rozkłada się na tych, którzy ją popełnili, ale i na tych, którzy byli świadkami, na tych, którzy widzieli i milczeli, i na tych, którzy nie chcieli widzieć, wiedzieć i pamiętać. Nagradzamy go za sposób, w jaki o tym mówi, za formę dramatu, który w sposób wstrząsająco prosty, a jednocześnie niesłychanie przemyślany, kreśli historię katów i ofiar, morderców i mordowanych" - powiedziała w laudacji przewodnicząca jury prof. Grażyna Borkowska.*

Premiera nagrodzonej sztuki, w której autor przywołuje echa pogromu w Jedwabnem, odbyła się w 2009 r. w The National Theatre w Londynie. W październiku zeszłego roku "Nasza klasa" została po raz pierwszy wystawiona w Polsce - inscenizację w warszawski teatrze Na Woli zrealizował słowacki reżyser Ondrej Spišák.

Prowadzenie Andrzej Churski.

*cytat za "Gazetą Wyborczą"

Źródło: Platforma Kultury
Daty wydarzeń:

17.2.2011

Autor wpisu: Książnica Kopernikańska w Toruniu

Książnica Kopernikańska w Toruniu
województwo: kujawsko-pomorskie, powiat: toruński, gmina: Toruń
87-100 Toruń, Jęczmienna 23
www.ksiaznica.torun.pl
Liczba odsłon: 2624
05.01.2011