Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Anda Rottenberg w Toruniu

Książnica Kopernikańska w Toruniu zaprasza 27 stycznia na spotkanie autorskie z Andą Rottenberg, autorką powieści "Proszę bardzo".

Anda Rottenberg – historyk i krytyk sztuki. Przez wiele lat kierowała Galerią Zachęta. Współzałożycielka niezależnej Fundacji Egit (1986), Fundacji Instytut Promocji Sztuki (1998) oraz Ośrodka Sztuki Współczesnej Fundacji Batorego (1992). Zorganizowała wiele wystaw promujących polską sztukę w kraju i za granicą (w tym na biennale w Wenecji i Sao Paulo), a także liczne ekspozycje problemowe. Jest współautorką scenariusza filmu fabularnego "Bluszcz" (reż. Hanka Włodarczyk) oraz autorką kompendium wiedzy o polskiej sztuce powojennej "Sztuka w Polsce 1945–2005". Stale współpracuje z prasą kulturalną, radiem i telewizją. Jej debiut literacki - autobiograficzna powieść "Proszę bardzo" była nominowana do Nagrody Nike, Nagrody Literackiej Gdynia, zwyciężyła w X Konkursie Literackim Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.

Anda Rottenberg w "Proszę bardzo" śledzi losy krewnych, którzy rozpierzchli się po całym świecie, próbuje określić swoją tożsamość: jej rodzina to mozaika etniczno-kulturowa. Przodkowie ze strony matki byli Rosjanami, babka ze strony ojca - ortodoksyjną Żydówką. Autorka rozmawia z wujem, byłym pionierem i komsomolcem. W Kanadzie gości u religijnych Żydów, w Zurichu czekają na nią zasymilowane kuzynki. Rottenberg buduje opowieść również z własnych, często bardzo osobistych, historii. W jej dygresyjnej narracji teraźniejszość przeplata się z przeszłością, pamiętnik z reportażem, czasem nawet kryminałem, a "odmienność" z "typowością". Wspomnienia z dzieciństwa (obozy harcerskie, skomplikowane relacje w domu), lata szkolne, nieudane związki, praca w Zachęcie, wyjazdy za granicę, uzależnienie syna od narkotyków, jego zaginięcie i śmierć, depresja - to tylko nieliczne wątki "Proszę bardzo". Swoją opowieścią autorka oddaje hołd ofiarom obu totalitarnych systemów, a także bliskim, którzy odeszli.

Spotkanie odbędzie się w Filii nr 1 przy ul. Jęczmiennej 23. Początek o godz. 17.  Prowadzenie dr Krzysztof Nierzwicki. Wstęp wolny.

fot. T. Rolke

Źródło: Platforma Kultury
Daty wydarzeń:

27.1.2011

Autor wpisu: Marek Ospalski/Książnica Kopernikańska

Książnica Kopernikańska w Toruniu
województwo: kujawsko-pomorskie, powiat: m. Toruń, gmina: Toruń
87-100, Jęczmienna 23
(056) 622 59 19
www.ksiaznica.torun.pl
Liczba odsłon: 3289
22.12.2010