Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

ms3 Re:akcja. Akcja społeczno - artystyczna

Ms3 Re:akcja. Akcja społeczno - artystyczna to cykl działań i warsztatów, który odwoływał się do historii Kolekcji Sztuki XX i XXI wieku Muzeum Sztuki w Łodzi – powstałej z przyjacielskiej wymiany prac pomiędzy artystami. Założeniem autorów było stworzenie "żywego muzeum", przestrzeni współdziałania artystów i widzów, ośmielanie gości do odbioru sztuki współczesnej, włączenie ich  w procesy tworzenia dzieł sztuki, a także gromadzenia i eksponowania prac. W wyniku działań warsztatowych powstały ekspozycje tworzone przez gości ms2 w sali wystaw czasowych.

Adresaci projektu to nowa publiczności, nie zainteresowana dotąd sztuką współczesną: defaworyzowana socjalnie i ekonomicznie społeczność dzielnicy Stare Polesie, sąsiedzi Muzeum,  klienci Manufaktury. W projekcie m.in. uczestniczyły dzieci z świetlic środowiskowych Starego Polesia, seniorzy z klubu emeryta z Kozin, mieszkańcy ul. Lipowej i Ogrodowej.  

Spotkania moderowane były przez artystów: Andrzeja Chętko, Jerzego Grzegorskiego, Adama Klimczaka, Tomasza Komorowskiego, Łukasza Ogórka, Marcina Polaka, grupę massmix.

Inne działania objęte projektem:

  • warsztaty "Niewidzialne miasto", przekonujące do tego, co konstytuuje dziś przestrzeń i ikonosferę polskich miast: efemerycznych przejawów kreatywności mieszkańców (kurator: Marek Krajewski);
  • wystawa "Inwentaryzacja (nie)możliwości" zaginionych dzieł z kolekcji Muzeum Sztuki w publicznej przestrzeni ul. Gdańskiej – w „ciucharni”, punkcie ksero, sklepie spożywczym, drogerii, punkcie wyrobu kołder itp. (kuratorka: Marta Skłodowska).

Trwałym efektem projektu było wydanie ośmiu numerów gazety "ms3 Re:akcja" współredagowanej przez zwiedzających w nakładzie 600 egzemplarzy.

Projekt zrealizowano w 2009 roku.

Źródło: Muzeum Sztuki w Łodzi
ms3 Re:akcja. Akcja społeczno - artystyczna

ms3 Re:akcja. Akcja społeczno - artystyczna ms3 Re:akcja. Akcja społeczno - artystyczna

Autor wpisu: dr Leszek Karczewski

Muzeum Sztuki w Łodzi
województwo: łódzkie, powiat: m. Łódź
90-734 Łódź, ul. Więckowskiego 36
http://www.msl.org.pl
Liczba odsłon: 3771
01.10.2010