Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Zmieniam, więc zostaję

Projekt artystyczny ,,Zmieniam, więc zostaję” został stworzony z myślą o dzieciach i młodzieży wiejskiej. Aktywność artystyczna u dzieci i młodzieży stanowi zalążek postawy badawczej i krytycznej, sprzyja wewnętrznej integracji, a wychowanie przez sztukę przygotowuje je do pełnej aktywności społecznej.

Projekt ma na celu rozwijanie ich krytycznej świadomości społecznej. W ramach projektu odbyło się 12 spotkań warsztatowych w Świetlicy Wiejskiej w Suchym Borze i Ośrodku Wypoczynkowo-Szkoleniowym w Suchym Borze, przeznaczonych dla dzieci i młodzieży w wieku 10 – 18 lat z terenów wiejskich i małych miast (Ozimek). Podczas trwania warsztatów uczestnicy doświadczyli różnorodnych współczesnych środków artystycznego wyrazu: malarstwa wielkoformatowego-graffiti, akcji plastycznej - street art, ingerencji w przestrzeń społeczną, multimediów, instalacji przestrzennej czy animacji. Zatem pierwszym etapem w kształtowaniu twórczej autonomii uczestników było zaprojektowanie strony internetowej, która stanie się miejscem do prezentacji nie tylko grupowej, ale również indywidualnej. Dodatkowo uczestnicy korzystali w sposób twórczy i konstruktywny ze znajdującej się przy świetlicy Wioski Internetowej.

Poza warsztatami odbyły sie:

  • spotkanie ze świadkami historycznej przeszłości Śląska: Konradem Mientusem i Stefanią Pawlety
  • wizyta w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu i Galerii Muzeum Śląska Opolskiego
  • odkrywanie atrybutów tożsamości lokalnej
  • tworzenie słownika Śląsko – Polskiego
  • nakręcenie filmu dokumentalno-animowanego pt. ,,Zmieniam, więc zostaję”

 

Wszystkie działania miały na celu m.in. integrację środowiska dzieci i młodzieży polskiej i śląskiej, wzbudzenie potrzeby aktywnego uczestnictwa w tworzeniu kultury lokalnej, zmianę paradygmatu myślenia z ,,wyjeżdżam” na ,,zostaję” , jak również pozwoliło dzieciom i młodzieży wiejskiej na spędzenie w sposób kreatywny wolnego czasu. Ogół artystycznych dokonań, po 4 miesiącach twórczych działań zaprezentowany został na wystawie końcowej w Galerii Związku Polskich Artystów Plastyków ,,Na Piętrze” w Opolu w piątek 17. grudnia o godz. 18:00.

 

Organizatorzy:

Autorką projektu ,,Zmieniam, więc zostaję” jest Lucilla Kossowska, malarka, pedagog, anglista, założycielka IEPS - Instytutu Edukacji przez Sztukę oraz członek zarządu InSEA – Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę. Artystka realizuje m.in. program autorski ,,Angielski przez Sztukę”, organizowała w 2007 roku warsztaty ,,W Niedziele po Kościele, współpracuje z Centrum Sztuki Dziecka Zamek w Poznaniu i Centrum Sztuki Zamek Ujazdowski w Warszawie. Autorka ponad 40 wystaw indywidualnych i grupowych. Mieszka w Suchym Borze.

W prowadzeniu warsztatów ,,Zmieniam, więc zostaję” asystowała jej studentka Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego – Karina Krajczy. Warsztaty z zakresu filmu i animacji przeprowadziły studentki tegoż instytutu: Magdalena Jurkiewicz i Paulina Ptaszyńska.


Projekt został sfinansowany ze stypendium twórczego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego autorki projektu.
 

Źródło: Instytut Edukacji Przez Sztukę
Daty wydarzeń:

18.9.2010 - 18.12.2010

Zmieniam, więc zostaję
Autor zdjęć: Karina Krajczy

Zmieniam, więc zostaję Zmieniam, więc zostaję Zmieniam, więc zostaję Zmieniam, więc zostaję Zmieniam, więc zostaję Zmieniam, więc zostaję Zmieniam, więc zostaję Zmieniam, więc zostaję Zmieniam, więc zostaję

Autor wpisu: Lucilla Kossowska

Instytut Edukacji przez Sztukę
województwo: opolskie, powiat: opolski, gmina: Chrząstkowice
46-053 Suchy Bór, Chabrowa 6
www.ieps.com.pl
harmonogram warsztatów
Zaproszenie na wystawę
Liczba odsłon: 4315
20.12.2010