Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Żydowskie Motywy"

W dniach 18-20 listopada 2010 w Suwałkach zobaczymy 7 filmów, które zostały zakwalifikowane do Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Żydowskie Motywy” 2010.

Już po raz trzeci organizujemy bezpłatne pokazy filmów dokumentalnych z całego świata, które zostały uznane za najciekawsze podczas Międzynarodowego Festiwalu „Żydowskie Motywy" w Warszawie (www.jewishmotifs.org.pl). Będzie to jedyna okazja do zobaczenia filmów, które nie mają swojej dystrybucji kinowej w Polsce.
 
W tym roku zobaczymy 7 filmów dokumentalnych produkcji polskiej, czeskiej, amerykańskiej, duńskiej, kanadyjskiej, izraelskiej i angielskiej, które dokumentują różnorodność doświadczeń przeszłego i współczesnego żydowskiego życia na całym świecie.
 
 
Pokazy odbędą się w sali granatowej Regionalnego Ośrodka Kultury i Sztuki w Suwałkach w dniach 18-20 listopada 2010 (czwartek, piątek, sobota).
 
Poniżej przedstawiamy terminy pokazów i krótki opis filmów.
 
Terminy pokazów:
 
18 listopada (czwartek)
godz. 18.00
Bałuckie getto, reż. Pavel Štingl (88 min.)
Ja i to żydowskie coś, reż. Ulrik Gutkin  (43 min.)
 
19 listopada (piątek)
godz. 18.00
Perecowicze, reż.  Sławomir Grünberg  (93min.)
Wycieczka z przewodnikiem, reż. Benjamin Freidenberg (25 min.)
 
20 listopad (sobota)
godz. 17.00
Zabójczy honor, reż. Lipika Pelham  (58 min.)
Opuszczająć gniazdo, reż. Eric R. Scott (52 min.)
Rozwód po żydowsku, reż. John Edginton (47min.)
 
Opis filmów:
 
Bałuckie getto, reż. Pavel Štingl (88 min.)
Film opowiada o losach czeskich Żydów przesiedlonych w czasie wojny na teren łódzkiego getta położonego na terenie dzisiejszych Bałut. Najważniejszym rysem tej dokumentalnej powieści jest ukazanie ponadczasowości okropności opisywanych przez świadków. Autorzy przybliżają ją poprzez przemieszczenie się w czasie, do którego wykorzystają dzisiejszy charakter Bałut – fascynującej, choć zaniedbanej dzielnicy Łodzi.
 
Ja i to żydowskie coś, reż. Ulrik Gutkin  (43 min.)
Film jest zabawnym dokumentalnym studium zderzenia dwóch kultur. Film odzwierciedla intymny obraz tego, co to znaczy być niereligijnym Żydem w dzisiejszej Danii. Duński Żyd (reżyser) i duńska nie-Żydówka (dziewczyna) zakochują się. Dziewczyna wydaje na świat syna, a oni stają przed dylematem.
 
Perecowicze, reż.  Sławomir Grünberg  (93min.)
Film przedstawia historię uczniów żydowskiej szkoły im. I. L. Pereca, która istniała w Łodzi do 1969 roku. Po jej zamknięciu większość z jej wychowanków, w wyniku antysemickich wydarzeń Marca 68 roku, zmuszona była opuścić Polskę. Film opowiada o niezwykłej więzi, jaką stworzyli między sobą Perecowicze w sercu powojennej Łodzi, i która stała się jeszcze silniejsza przez to, że historia próbowała ją rozbić.
 
Wycieczka z przewodnikiem, reż. Benjamin Freidenberg (25 min.)
31-letni Eitan mieszka samotnie w Jerozolimie i pracuje nocami przy malowaniu linii na ulicach miasta. Przyziemna i monotonna praca przeplatana jest skojarzeniami ze zwykłym dniem głównego bohatera. Wędruje on między wyobraźnią a rzeczywistością, klarownością a zmętnieniem, na granicy tożsamości, pomiędzy przerywanymi liniami.
 
Zabójczy honor, reż. Lipika Pelham  (58 min.)
Film dokumentuje liczne morderstwa młodych kobiet w izraelskim mieście Ramla. Narratorką jest 15-letnia Salma, opowiadająca – opartą na faktach – historię z życia dziewczyny ocalałej z honorowego zabójstwa. W przygnębiającym Juarish, ponurej części Ramli, dziewczęta dorastają w oczekiwaniu na swoją kolej, by stawić czoło zabójcom. Dzięki historii Salmy film wydobywa dynamikę potężnego klanu Beduinów, kiedyś zamieszkujących południową część pustyni Negev, wysiedlonych i przeniesionych do miasta podczas narodzin państwa Izrael. Film pokazuje strach i traumę tych, które przeżyły, ale też zagląda w społeczną materię mieszanki żydowsko-arabskiej w mieście, gdzie kobiety lepiej zintegrowały się ze społecznością Izraela niż mężczyźni.
 
Opuszczająć gniazdo, reż. Eric R. Scott (52 min.)
To film o młodych ludziach urodzonych i wychowanych w ultra-ortodoksyjnym świecie żydowskim, którzy już nie chcą być w nim zamknięci. Historie o konfliktach, przymusie i walce, pochodzą z chasydzkich enklaw Montrealu, Brooklynu i Jerozolimy. Zabarwiony bólem i nieoczekiwanym humorem film dokumentuje proces wychodzenia ze ściśle kontrolowanego społeczeństwa do chaotycznego świata bezustannych wyborów.
 
Rozwód po żydowsku, reż. John Edginton (47min.)
Żydowskie Prawo stanowi, że mąż ma prawo decydować czy zgodzi się dać żonie rozwód. Jeżeli odmówi, żona może być skazana na lata życia w martwym małżeństwie. Nie może ponownie wyjść za mąż, a dzieci urodzone w nowym związku traktowane są jako z nieprawego łoża. W tym kontrowersyjnym filmie dokumentalnym, „uwiązane żony” z żydowskiej ortodoksyjnej gminy w Wielkiej Brytanii i Izraelu mówią o swojej sytuacji – jak kobieta, której mąż przez 47 lat odmawiał rozwodu.

Źródło: Fundacja Miasto
Daty wydarzeń:

18.11.2010 - 20.11.2010

Fundacja Miasto
województwo: podlaskie, powiat: m. Suwałki
16-400 Suwałki, ul. 1 maja 4b
kontakt@fundacjamiasto.org, 794 043 238
http://www.fundacjamiasto.org
Liczba odsłon: 2346
08.11.2010