Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Otwarte zagrody

Otwarte zagrody to program na rzecz rewitalizacji, promocji i zrównoważonego rozwoju społeczności wiejskich w Polsce. Realizację projektu w 2009 roku rozpoczęła Fundacja Dziedzictwo dla Przyszłości wraz z partnerami z miejscowości, które przystępują do projektu.

Głównymi celami projektu są ochrona i rewitalizacja lokalnych tradycji a także utworzenie marki OTWARTE ZAGRODY dla turystów odwiedzających historyczne polskie wsie, przede wszystkim te położone w pobliżu parków narodowych i krajobrazowych. Turyści ci często przyjeżdżają na 1 dzień autokarem i pobliskie wsie nie korzystają z ich wizyty. Pragniemy ukazać bogactwo dziedzictwa, historii i tradycji wsi oraz regionów etnograficznych Polski.

Festiwal OTWARTE ZAGRODY jest promocyjnym wydarzeniem Projektu Otwarte Zagrody. Polega na organizowaniu kameralnych wydarzeń warsztatowych, edukacyjnych i kulturalnych przez mieszkańców wsi w ich prywatnych, historycznych zagrodach i ogrodach.
Tegoroczny Festiwal Otwarte Zagrody odbył się we wsiach Żesczynka (Podlasie, powiat bialski) 19 września i Rodaki (Małopolska, powiat olkuski) w dniach 19 i 20 września.

Atrakcją festiwalu były m.in warsztaty konserwatorskie prowadzone w Rodakach przez Darrena McLeana, wybitnego szkockiego eksperta od konserwacji drewna i wapienia.

Poza efektem edukacyjnym i promocyjnym festiwal powoduje odnowienie więzi z najbliższym otoczeniem i wsią, wzięcie za nią odpowiedzialności, nawiązanie z nią dialogu przez mieszkańców, prowadzącego do konkretnych działań rewitalizacjnych w przyszłości. Innowacyjność działania polega na organizowaniu imprez kulturalnych w prywatnej przestrzeni zagród wiejskich, co zmienia perspektywę uczestnictwa w kulturze przez społeczność, przyzwyczajoną do imprez organizowanych centralnie, głównie w obiektach użyteczności publicznej, o specyficznym, typowym dla imprez masowych w polskich wsiach języku komunikacji wartości dziedzictwa.

Podczas Festiwalu OTWARTE ZAGRODY odbywają się wydarzenia wokół tematyki tradycyjnej kuchni, zbieractwa ziół i owoców leśnych, dawnyh zwyczajów związanych z domem, zagrodą i wiejskim ogrodem, ginącyh zawodów. Do projektu włączamy ludzi różnych pokoleń, szczególnie tych najstarszych - ostatnich „nosicieli pradawnej wiedzy i tradycji”, jak również tych najmłodszych, którzy mają szansę tą wiedzę poprzez dialog ze starszymi ocalić.

Projekt ma charakter oddolny i jest odpowiedzią na problemy miejscowości, w których jest realizowany. Nasza Fundacja prowadzi działania edukacyjne i integracyjne. Działa jako katalizator. Przeprowadzamy warsztaty i konsultacje, wspieramy przy tworzeniu programu i strategii. Udostępniamy formułę i metodę, która jest dopracowywana ze społecznością lokalną.

Projekt w roku 2010 otrzymał patronaty honorowe UNESCO, INTBAU, Europejskich Dni Dziedzictwa oraz Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym, Marszałka Województwa Małopolskiego.

I Etap programu to organizacja corocznego Festiwalu OTWARTE ZAGRODY. Przygotowanie festiwalu wymaga szerokiej współpracy mieszkańców, właścicieli zagród wiejskich i warsztatów, organizacji pozarządowych, małych przedsiębiorców i samorządu i zastanowienia się nad potencjałem, który tkwi w najbliższym otoczeniu – co w dziedzictwie ma potencjał dla przyszłości, co jest wartością i co nią może się stać? W jakich kierunkach powinna rozwijać wieś i jak ją promować?

II Etap współpracy to całoroczny program promocji zasobów wsi na potrzeby turystyki dziedzictwa w oparciu o wyłonionych podczas Festiwalu partnerów.

III Etap to wzmocnienie marki OTWARTE ZAGRODY poprzez połączenie współpracujących wsi w sieć.

Zapraszamy do współpracy wyjątkowe, historyczne wsie. Fundacja Dziedzictwo dla Przyszłości pragnie współpracować z miejscowościami, które cechuje odpowiedzialność wobec środowiska naturalnego, kreatywne podejście do własnego dziedzictwa kulturowego oraz wrażliwość na problemy społeczne.
 

Źródło: Otwarte Zagrody
Otwarte zagrody

Otwarte zagrody Otwarte zagrody Otwarte zagrody Otwarte zagrody Otwarte zagrody Otwarte zagrody Otwarte zagrody Otwarte zagrody

Autor wpisu: Magdalena Prosińska

Fundacja Dziedzictwo dla Przyszłości
województwo: mazowieckie
05-807 Podkowa Leśna, ul. Bukowa 19
mprosinska@wp.pl
http://otwartezagrody.org
Liczba odsłon: 2888
08.11.2010