Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Otwarte ogrody

Podczas Festiwalu Otwarte Ogrody otwierane są prywatne, najczęściej zabytkowe ogrody i wille (również te zaniedbane). Mieszkańcy we współpracy z organizacjami pozarządowymi i samorządami organizują w swoich ogrodach, a czasem i domach kameralne, charytatywne wydarzenia kulturalne, edukacyjne i sportowe, które podkreślają historyczny charakter miejscowości i jej tradycje, są zgodne z zasadami ekologii oraz inicjują dyskusję nt. zrównoważonego rozwoju społeczności lokalnej i miejscowości czy dzielnicy.

Innowacyjny i wielokrotnie nagradzany projekt realizowany od 6 lat na Mazowszu, skierowany do miast – ogrodów, letnisk i uzdrowisk.

Uczestniczy w nim szereg mazowieckich miejscowości/dzielnic Warszawy takich jak Milanówek, Komorów, Konstancin, Zalesie Dolne, Józefów, Włochy, Sadyba, Podkowa Leśna (wkrótce inne, gdyż projekt rozwija się).

Ogrody i wille pokazywane są zarówno społeczności lokalnej w celu uświadomienia wartości tego lokalnego dziedzictwa, jak i przyjezdnym gościom w celu promocji miasta. W ten sposób mieszkańcy miast - ogrodów są organizatorami festiwalu OTWARTE OGRODY.

W przyszłości planowany jest rozwj projektu w kierunku całorocznej promocji na potrzeby turystyki dziedzictwa. Nie chodzi o masową turystykę, ale o zachęcenie wybranych osób zainteresowanych architekturą, historią i ogrodami do odwiedzania podwarszawskich zielonych oaz czy dzielnic-ogrodów. KRAINA MIAST OGRODÓW połączy atrakcje architektoniczno-ogrodowe, kulturalne, historyczne, krajoznawcze i przyrodnicze w około warszawskich (i warszawskich) miastach-ogrodach oraz wybrane, wyjątkowe atrakcje znajdujące się w okolicy tych miast (np muzea rodzinne). KRAINA MIAST OGRODÓW połączy mazowieckie miasta – ogrody biorące udział w projekcie OTWARTE OGRODY, który będzie flagową imprezą KRAINY MIAST OGRODÓW. KRAINA MIAST OGRODÓW została zarejestrowana jako mazowiecki produkt turystyczny w Strategii Rozwoju Produktów Turystycznych Województwa Mazowieckiego.


CELE PROJEKTU OTWARTE OGRODY/KRAINA MIAST OGRODÓW

  • Pobudzanie zrównoważonego, inteligentnego rozwoju społeczności lokalnych i ekologicznego, zdrowego stylu życia
  • Integracja społeczności lokalnych w historycznych miejscowościach
  • Wzmacnianie dyskusji na poziomie społeczności lokalnych zielonych dzielnic Warszawy i miejscowości położonych w zielonym paśmie okalającym stolicę na temat ochrony dziedzictwa kulturalnego i naturalnego dla przyszłych pokoleń
  • Wzmacnianie współpracy pomiędzy miastami - ogrodami położonymi wokół Warszawy i w innych częściach Polski w celu wymiany doświadczeń i wspólnego realizowania projektów w oparciu o filozofię zrównoważonego rozwoju
  • Promocja miejscowości biorących udział w projekcie
  • Promocja wartości europejskich


REZULTATY
W ciągu sześciu lat realizatorzy projektu Otwarte Ogrody mogą pochwalić się konkretnymi osiągnięciami. We wszystkich miejscowościach/dzielnicach projekt okazał się skutecznym narzędziem integracji lokalnych społeczności miast - ogrodów oraz promocji miejscowości/dzielnic poprzez dziedzictwo kulturowe i naturalne. Animuje też społeczności do podejmowania konkretnych kroków w kierunku rewitalizacji i zrównoważonego rozwoju.


Oto przykładowe rezultaty projektu w niektórych miejscowościach:

Józefów
Integracja mieszkańców, artystów i świata lokalnego biznesu. Impreza bardzo dobrze przyjęta i z ogromna frekwencją.
Zwrócenie uwagi na historyczną, zagrożoną zniknięciem architekturę Świdermajer a także  architekturę współczesną, wykorzystującą historycznie związany z miejscem detal architektoniczny - realizacja projektu Świdermajer XXI wieku.


Milanówek
Udostępnienie zabytkowego parku i willi Turczynek i rozpoczęcie działań na rzecz rewitalizacji, a poprzez to podnoszenie świadomości mieszkańców w sferze ochrony zabytków i zieleni na terenie Miasta Ogrodu.
Rozpoczęcie przez Urząd Miasta Milanówek działań wokół Willi Waleria, Muzeum Jana Szczepkowskiego.
Wydobycie na światło dzienne dziedzictwa kulturowego, historycznego i artystycznego związanego z jedwabiem i jego historią w Milanówku. Powstanie trasy turystycznej szlakiem zabytkowych willi, które odegrały rolę podczas II Wojny Światowej: “Milanówek- Mały Londyn”.


Podkowa Leśna
Podczas warsztatów z lokalną społecznością powstanie wstępnych wytycznych do rewitalizacji Parku Miejskiego. Przystąpienie Podkowy Leśnej do Międzynarodowej Sieci Miast Ogrodów z siedzibą w Hellerau. Początek współpracy trzech sąsadujących gmin Podkowa Leśna, Brwinów i Milanówek w kwestii rozwoju turystyki. Utworzenie Szlaku Muzealnego a terenie dwóch gmin, który wcześniej funkcjonował podczas Festiwalu Otwarte Ogrody.


Warszawa - Sadyba
Szybkie uchwalenie i wpisanie na mapę Warszawy Skweru “Staszych Panów”, upamiętniającego m.in. byłego mieszkańca Jeremiego Przyborę.
Stworzenie alei edukacyjnej i materiałów edukacyjnych dla szkół o chronionych ptakach rezerwatu Jeziorko Czerniakowskie.
Wpisanie “Centrum Edukacji Ekologicznej i Integracji” do projektu planu ochrony rezerwatu Jeziorko Czerniakowskie.


Zalesie Dolne
2 publikacje z cyklu “Zalesie- moje miejsce na ziemi”
Podkreślenie wartości walorów zabytkowego układu urbanistycznego i zabytkowych wilii zalesiańskich przyspieszyły procedurę wpisu tych obiektów do rejestru zabytków
Efektem wymiernym jest realizowany projekt powstania muzeum - instytutu sztuki ilustratorskiej im. Jozefa Wilkonia w Zalesiu Dolnym.

W 2009 roku wpisany został do Strategii Rozwoju Produktów Turystycznych Województwa Mazowieckiego projekt szlaku turystycznego po mazowieckich miastach-ogrodach Kraina Miast - Ogrodów.

OTWARTE OGRODY otrzymały kilka nagród. W 2010 roku otrzymaliśmy nagrodę na konkursie „Liderzy Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji 2009 w Polsce” w kategorii „Kultura i sztuka” W 2008 roku zdobyliśmy prestiżową nagrodę Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej.
Nasza strona www jest laureatem konkursu Syrenka w Sieci.
W roku 2010 Magdalena Prosińska za pracę na rzecz promocji mazowiekich miast – ogrodów otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Mazowickiego.


HONOROWE PATRONATY
Projekt objęty jest szeregiem patronatów honorowych np UNESCO, INTBAU (przy Fundacji Księcia Karola), KOBIDZ, Marszałek Województwa, Marszałek Sejmu i inne.

Źródło: Otwarte Ogrody
Otwarte ogrody

Otwarte ogrody Otwarte ogrody

Autor wpisu: Magdalena Prosińska

Fundacja Dziedzictwo dla Przyszłości
województwo: mazowieckie, powiat: grodziski
05-807 Podkowa Leśna, ul. Bukowa 19
mprosinska@wp.pl
http://www.otwarteogrody.pl
Liczba odsłon: 4099
08.11.2010