Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Czas w ludziach i legendach

"Czas w ludziach i legendach" to projekt filmowo - edukacyjny dotykający tematów związanych ze znaczeniami jakie w europejskiej kulturze posiada czas. Podczas prowadzonych warsztatów przez różne aktywności - film, warsztaty pedagogiczno- artystyczne, poznawanie legend, oraz zabytków pogłębiamy poczucie tożsamości lokalnej miasta i jego mieszkańców.

Projekt koordynowany przez Kamilę Chomicz odbywa się w Gdańsku i składa się z dwóch części:

1. WARSZTATY ARTYSTYCZNO - PEDAGOGICZNE

Metodologią projektu jest pedagogika ekspresji artystycznych oraz praca zorientowana na proces. Eksploracja pojęcia czasu głównie opiera się na ekspresji dramatycznej i ruchowej. Tematem jest relacja ludzi z czasem oz odpowiedź na pytania jak czas wpływa na ludzi oraz w jak różny sposób, w perspektywie filozoficznej, fizjologicznej, psychologicznej i kulturalnej w kontekście indywidualnym i społecznym rozumiemy to pojęcie.

Warsztaty odbywają się w przestrzeni miejskiej, żywym organizmie, który ulega procesowi starzenia i regeneracji, zapomnienia i rewitalizacji – podlega determinacji czasu.

Pierwsze zajęcia odbyły się na początku czerwca 2010 we Wrzeszczu. Wzięła w nich udział grupa dziesięciolatków z Ośrodka Profilaktyki Środowiskowej Mrowisko - Glanik. Prowadzili je Aleksandra Chomicz i Antonio Xavier z Centrum Edukacji Twórczej "Miroro" w Gdyni.


Kolejne warsztaty odbyły się w Szkole Podstawowej w Kolbudach. Wzięło w nim udział jedenastu uczniów czwartej klasy. Oni także, jak ich poprzednicy, w kreatywny sposób starali się znaleźć odpowiedź na pytanie "Co to jest czas?". Następne w centrum Gdańska. W przestrzeni miejskiej grupa dzieci w wieku od 10 do 12 lat z Klubu Dziecięcego NEPTUN starała się zgłębić tajemnicę czasu. Aktualności dotyczące projektu można znaleźć na blogu http://cotojestczas.blogspot.com/

 

2. REALIZACJA 30 MIN. FILMU FABULARNEGO "ZEGAR"

"Zegar” krótkometrażowa kreacyjna fabuła o lekkim zabarwieniu komediowym, współczesne ujęcie gdańskiej legendy o czasie. Jest uniwersalną historią o tęsknocie i oczekiwaniu, próbą zmagania się z nimi. Punktem wyjścia powstałego scenariusza są rozmyślania i rozmowy o czasie z dziećmi ze szkół podstawowych klas IV-VI. Głównym bohaterem filmu jest 10-letni Kuba chłopiec o ponadprzeciętnych możliwościach intelektualnych, rezolutny, młody naukowiec, który czeka na powrót ojca marynarza i na narodziny brata. Styl opowiedzianej obrazami historii jest bliski realizmowi magicznemu.


scenariusz: Kamila Chomicz i Agnieszka Biedziuk
reżyseria: Kamila Chomicz
zdjęcia: Kamila Szuba
Pomysłodawca i koordynator - Kamila Chomicz
Dokumentacja fotograficzna, red. bloga - Kamila Szuba
Prowadzący warsztaty - Aleksandra Chomicz, Antonio Xavier - Centrum Edukacji Twórczej Miroro

 

Źródło: Miroro
Czas w ludziach i legendach
Autor zdjęć: Kamila Szuba

Czas w ludziach i legendach Czas w ludziach i legendach Czas w ludziach i legendach Czas w ludziach i legendach Czas w ludziach i legendach

Autor wpisu: Kamila Chomicz

Centrum Edukacji Twórczej „MI-RO-RO"
województwo: pomorskie, powiat: m. Gdynia
81-222 Gdynia, Morska 139/1
Liczba odsłon: 3821
06.11.2010