Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Literacki Atlas Polski. Reportaże

Literacki Atlas Polski. Reportaże to program edukacyjny Instytutu Książki i Centrum Edukacji Obywatelskiej, w którym uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych pod opieką nauczycieli tworzą reportaże o lokalnych historiach, osobach, wydarzeniach. Tajniki sztuki reporterskiej uczestnicy programu poznają na warsztatach prowadzonych przez reporterów oraz dzięki materiałom pomocniczym dostępnym na stronie internetowej. 

 

Literacki atlas Polski. Reportaże może być realizowany jako zespołowy projekt edukacyjny (zgodnie z rozporządzeniem Minister Edukacji Narodowej z dn. 20.08.2010r. gimnazja mają obowiązek zorganizowania dla uczniów pracy metodą projektu).

Kiedy i gdzie tworzyć reportaże?

Program Literacki atlas Polski. Reportaże może być uzupełnieniem programu nauczania w szkole i propozycją na twórcze spędzenie czasu wolnego. Może być realizowany na zajęciach pozalekcyjnych – kółkach polonistycznych, dziennikarskich, w ramach grupy uczniów przygotowujących szkolną gazetkę, prowadzonego w szkole klubu filmowego, aktywnego koła bibliotecznego itp. 

Jak?

Uczniowie pod opieką nauczyciela będą szukać materiału na reportaże o wydarzeniach, osobach, miejscach, które są im bliskie, intrygujące, ciekawe, a dotyczą dziedzictwa kulturowego. Inspiracją mogą być frapujące przygody sąsiada, opowieść o losach mieszkańców, historyczny obiekt w miejscu zamieszkania uczniów, przedmiot należący do znanego pisarza itp. Uczniowie mogą zrealizować swój reportaż w dowolnej odmianie: prasowej, literackiej, radiowej, filmowej.

Propozycje organizatorów w roku szkolnym 2010/2011:

  • Warsztaty reporterskie dla uczniów i nauczycieli (prowadzący: Witold Szabłowski, Lidia Ostałowska, Paweł P. Reszka)
  • Mediateka Reportera to zbiór materiałów pomocniczych dla nauczycieli i uczniów, które zamieszczane są na stronie internetowej programu.
  • Blog popiszsie.nq.pl, którego współautorami są uczniowie.
  • Poradnik internetowy "Krok po kroku pracy nad projektem" w formie flesza na stronie internetowej programu.
  • Konkursy tematyczne
  • Publikacja reportaży uczniowskich z komentarzami reporterów na stronie internetowej i blogu.

 

Cały czas można zgłaszać się do programu. Więcej informacji na stronie www.ceo.org.pl/reportaze

 

Program Literacki atlas Polski. Reportaże realizowany jest przez Instytut Książki i Centrum Edukacji Obywatelskiej w ramach Programu „Edukacja+” ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Źródło: Centrum Edukacji Obywatelskiej

Autor wpisu: Katarzyna Grubek

Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej, Instytut Książki
województwo: mazowieckie
Warszawa, ul. Noakowskiego 10/1
http://www.ceo.org.pl/reportaze
Liczba odsłon: 4903
27.10.2010