Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Małopolski Instytut Kultury

Małopolski Instytut Kultury to samorządowa instytucja kultury Województwa Małopolskiego. Jej celem jest budowanie partnerstw lokalnych i ponadlokalnych na rzecz kultury, rozwijanie oferty kulturalnej, prowadzenie zajęć z dziedziny edukacji kulturalnej. Szczególny nacisk kładziony jest na pracę ze społecznościami lokalnymi oraz mniejszościami narodowymi etnicznymi, a także wykorzystanie nowych technologii w działaniach kulturalnych.
 

 

MIK stara się wspierać i inspirować regionalne instytucje kultury i placówki wychowawczo-oświatowe. Stanowi merytoryczne i dydaktyczne zaplecze dla animatorów, pracowników domów kultury i nauczycieli. Dzięki wciąż zawiązywanym kontaktom europejskim korzysta z już wypracowanych najbardziej efektywnych metod.  

Priorytetami Instytutu są m.in.: wykorzystywanie nowych technologii w informacji o kulturze, promowanie dziedzictwa kulturowego Małopolski, w tym dziedzictwa mniejszości narodowych i etnicznych oraz interaktywna edukacja dla kultury.

Małopolski Instytut Kultury:

 • działa na rzecz kształtowania tożsamości regionalnej, wspiera rozwój kadr i instytucji kultury
 • kreuje małopolskie produkty kulturowe
 • promuje innowacje i nowatorskie strategie w kulturze
 • buduje pozycję Małopolski w kraju i Europie

 

MIK prowadzi m.in. programy:

 • Autoportret. Debaty: program mający na celu zwiększenie partycypacji społecznej w kształtowaniu przestrzeni publicznej oraz dostarczenie narzędzi komunikacji między członkami społeczności lokalnej, władzami a architektami.
 • Dilettante – teatr w ruchu: program artystyczno-edukacyjny adresowany do instruktorów i nauczycieli  pracujących z dziećmi i młodzieżą przy użyciu metod teatralnych.
 • Dynamika Ekspozycji: program adresowany do pracowników muzeów i galerii, prowadzony na rzecz tworzenia nowoczesnego muzeum otwartego na innowacyjne rozwiązania i działającego we współpracy ze społecznościami lokalnymi. Jednym z projektów jest Muzeoblog (http://www.muzeoblog.org/) – blog poświęcony tematyce muzealnej.
 • Zadziałaj dla siebie: program mający na celu podnoszenie kwalifikacji pracowników lokalnych instytucji kultury oraz budowanie sieci współpracy przy konkretnych działaniach na rzecz społeczności lokalnych.
 • Laboratorium: program zachęcający do wypracowywania nowych metod w dziedzinie animacji kultury, sztuki społecznej, antropologii uczestniczącej i innych.
 • Skarbiec: program informujący o dostępnych źródłach finansowania projektów kulturalnych.
 • Małopolska Wielu Kultur: program promujący różnorodność kulturową i etniczną regionu, skierowany przede wszystkim do szkół oraz samorządów terytorialnych. Każda edycja poświęcona jest innej mniejszości etnicznej lub narodowej.
Źródło: Małopolski Instyt Kultury
Małopolski Instytut Kultury
województwo: małopolskie, powiat: m. Kraków
31-131 Kraków, ul. Karmelicka 27
http://www.mik.krakow.pl/
Liczba odsłon: 4724
26.11.2010