Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

SOFA – SCHOOL OF FILM AGENTS / 27 sierpnia – 1 września 2017 r.

Od pomysłu do filmu długa droga, a jeszcze dłuższa do publiczności. Kto ją przemierza? Reżyserzy, scenarzyści, producenci, aktorzy, dźwiękowcy i wielu innych. Ale jak to się dzieje, że praca ich jest w ogóle możliwa i że film dociera nie tylko na wielkie festiwale, ale, co najważniejsze, do widza? To specjalność uczestników SOFA!

 

SOFA to:

 • profesjonalne warsztaty wspierające rodzime inicjatywy filmowe,
 • dialog pomiędzy widzem a środowiskiem filmowym,
 • przekształcenie idei w innowacyjne przedsięwzięcie,
 • konsultacje z doświadczonymi ekspertami z branży filmowej,
 • nawiązanie współpracy międzynarodowej,
 • pomoc w znalezieniu środków finansowych na realizację rozwijanych projektów.

 

Z tych właśnie powodów już po raz piąty (a po raz pierwszy w Warszawie) SOFA – School of Film Agents organizuje spotkanie agentów, czyli ambasadorów kultury filmowej z profesjonalistami. Lista uczestników piątej edycji oraz ich projekty zostały ogłoszone przez dyrektora SOFA - Nikolaja Nikitina 20 lipca 2017 r. podczas 25. Europejskiego Festiwalu Filmowego w Palić w Serbii. Podczas konferencji towarzyszyli mu: Tara Karajica (jedna z tegorocznych uczestniczek SOFA, Serbia), Amanda Livanou (doradca SOFA na Grecję) oraz związani z SOFĄ: Katrin Kissa i Miroslav Mogorović (mentor SOFA, producent, dyrektor programowy European Film Festival Palić).

Kim są tegoroczni uczestnicy i ich projekty?

 • Agnieszka Sękowska, Polska - Producer’s MAP (Mentoring Action Plan) – program mentorski przeznaczony dla wschodzących gwiazd produkcji filmowej. Ta zawierająca ważne punkty festiwalowe i wskazówki mapa ułatwia odnalezienie się początkującym producentom na arenie międzynarodowej.
 • Nikolai Lavreniuk, Białoruś - Belarusian Film Promotion Centre – centrum promocji białoruskiej sztuki filmowej będące brakującym ogniwem łączącym rodzime kino z resztą świata.
 • Liina Maria Lepik, Estonia - Tallinn Film Wonderland – zainicjowany przez estońskich producentów projekt stworzenia nowoczesnego i zarazem największego w tym regionie studia filmowego na terenie opuszczonej fabryki bawełny w Tallinnie.
 • Nino Chichua, Gruzja - Film/TV Production Cost Calculator for Georgia – wirtualny kalkulator przeliczający gruziński potencjał filmowy na międzynarodowe produkcje.
 • Angelos Tsaousis, Grecja - DocRepublic – sztuka filmowej opowieści doskonalona w Centrum Dokumentu w celu inicjowania zmian społecznych.
 • Gitit Wainer, Izrael (od tego roku po raz pierwszy kraj ten uczestniczy w SOFA) - Cine-Reflection – Films as a Reflection of Life – przeznaczony dla młodzieży projekt edukacyjny wykorzystujący film jako zwierciadło, w którym z fascynacją przyglądają się młodzi ludzie.
 • Tara Karajica, Serbia - Fade to Her – Center for Women in Film – instytucja wspierająca twórczość i potencjał kobiet w serbskim przemyśle filmowym.

 

Czego mogą się spodziewać uczestnicy 5. edycji?

Warsztaty, podobnie jak w roku ubiegłym, składać się będą z dwóch części. Pierwsza odbędzie się w dniach: 27 sierpnia – 1 września 2017 r. w Warszawie. Druga – 22 – 28 kwietnia 2018 r. w Tbilisi. Podczas zajęć uczestnicy pracować będą nad doskonaleniem zgłoszonych prac. W procesie tym będą im asystować przydzieleni do konkretnego projektu mentorzy. Ponadto profesjonalnych rad będą także udzielać współpracujący z SOFA tutorzy. Czas między sesją I a II ma służyć implementacji zebranych w Warszawie wskazówek i doświadczeń. W sesji gruzińskiej uczestnicy przedstawią dotychczasowe postępy oraz przypomną wyzwania, z którymi musieli się zmierzyć. Otrzymają także konkretne porady dotyczące sposobu finansowania oraz promocji realizowanych przez nich projektów.

Dodatkowe informacje

SOFA jest wspólnym projektem Filmplus gUG (Kolonia) i Institute for Democratic Changes (Tbilisi) oraz Takes Film (Tbilisi). Przedsięwzięcie jest finansowane przez niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Program Kreatywna Europa – MEDIA Unii Europejskiej. Warsztat w Tbilisi w 2017 został także sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Ochrony Pomników Gruzji, Urząd Miasta Tbilisi, Georgian Natrional Film Centre oraz Film in Georgia. Polski warsztat w 2017 roku finansowany jest przez: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Mazovia Warsaw Film Commission. Organizatorzy pragną również podziękować pozostałym partnerom: Meeting Point Vilnius, Karlovy Vary IFF, European Film Festival Palić, Goethe-Institut, Mozinet, EAVE oraz Israel Film Fund.

 

Daty wydarzeń:

27.8.2017 - 1.9.2017

Autor wpisu: Marcelina Gray

SOFA
województwo: mazowieckie
05-510 Konstancin-Jeziorna, Dokładny adres warsztatów będzie podany niebawem.
marcelina@joinsofa.org
www.joinsofa.org

Miejsce wydarzenia
Warszawa
województwo: mazowieckie


Liczba odsłon: 4331
13.08.2017