Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Place Warszawy (do odzyskania)

Place Warszawy (do odzyskania) to trzyletni projekt badawczy zainicjowany przez dwie organizacje: Fundację Puszka i Fundację Bęc Zmiana. Projekt obejmie swoim zasięgiem wszystkie place warszawskie, które zostaną przedstawione na portalu – Mapie Placów Warszawy (do odzyskania). Ogląd badawczy obejmie również miejsca o potencjale placów czy miejsca, które pełnią funkcję placów, mimo że ich nazwa mówi inaczej.

Cel

Place miejskie jako miejsca spotkań wielu różnych środowisk z założenia powinny łączyć. Projekt ma zadanie sieciować, tworzyć platformę współpracy mieszkańców, organizacji, instytucji oraz firm, które chciałyby się zaangażować na rzecz tworzenia lepszej, przyjaźniejszej przestrzeni spotkań, wymiany i innych form życia społecznego. Koalicja warszawskich placów do odzyskania ma przeciwdziałać temu, by place były jedynie przestrzeniami tranzytowymi, a sprzyjać, by stały się wysokiej jakości przestrzenią publiczną.

Metody

Przyjęta perspektywa traktuje warszawskie place jako miejsca nie do końca skończone. Zakłada zbadanie i nazwanie potrzeb oraz korzyści wynikających z przywrócenia warszawskim placom należnej rangi użytkowej. Takie grupowe działanie, oparte na zaangażowaniu wielu środowisk, da możliwość stworzenia sieci powiązań i wzajemnego wspierania się pomiędzy użytkownikami, lokalnymi społecznościami i pozostałymi zaangażowanymi aktorami życia społecznego. Celem projektu jest także wypracowanie rekomendacji dla wszystkich mających realny wpływ na tworzenie i poprawę tych kluczowych przestrzeni miejskich.


Działania

2017-2019
Powołanie koalicji Placów Warszawy (do odzyskania), a także portalu wiedzy o placach Warszawy. Znajdzie się na nim mapa konstelacji placów, opisy, fotografie, wyniki badań, archiwalia.
2017-2018
Działania badawcze: Wszechstronne badanie placów Warszawy, ich potencjałów i słabych stron. Efektem będzie przygotowanie rekomendacji dotyczących możliwych do wprowadzenia w życie rozwiązań. Wyniki badań zostaną zaprezentowane podczas
9. edycji festiwalu Warszawa w Budowie organizowanego przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
2017-2019
Cykliczne wydarzenia kulturalne na placach: spacery po placach, otwarte wykłady i dyskusje
2019
Wykonanie 3 realizacji o charakterze artystyczno-architektonicznym na wybranych placach
Najbliższe wydarzenia
Sierpień 2017:Cykl spacerów po Placach Warszawy:
Spacer szlakiem Osi Stanisławowskiej, prowadzenie Adam Tyszkiewicz (niedziela 6.08.2017)
Cmentarz – miejsce wyróżnione, prowadzenie dr Marek Ostrowski (niedziela 13.08.2017)
Spacer botaniczny, prowadzenie Adam Kapler (sobota 19.08.2017)
Nocny spacer, prowadzenie CENTRALA (Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis), sobota 19.08.2017
Spacer z Remem Koolhaasem, prowadzenie CENTRALA (Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis), niedziela 20.08.2017
16 sierpnia 2016: Place Warszawy podczas cyklu „Klancyk w sprawie”, godz. 21.00 na Placu Zabaw
8 października 2016: Wykład o definicji współczesnego placu i wynikach prowadzonych badań w ramach inauguracji 9. edycji festiwalu Warszawa w Budowie


Organizator: Fundacja Puszka
Partner główny: Fundacja Bęc Zmiana
Partnerzy: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, RZUT, beginning | creative collaboration agency
Patroni: Magazyn Miasta, Notes na 6 tygodni
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa


Kontakt: napisz@placewarszawy.pl
www.placewarszawy.pl
http://www.facebook.com/placewawy

Daty wydarzeń:

1.5.2017 - 31.12.2019

Autor wpisu: Aleksandra Litorowicz

Fundacja Puszka
województwo: mazowieckie
00-688, Warszawa, ul. Emilii Plater 27/15
info@puszka.waw.pl
placewarszawy.pl

Miejsce wydarzenia
Warszawa
województwo: mazowieckie


Liczba odsłon: 867
04.08.2017

Zobacz także:

Ćwiczenia ze sztuki w przestrzeni publicznej

Ćwiczenia prowadzone są w ramach „Na sztukę patrz” – programu edukacji kulturalnej dotyczącego sztuki w przestrzeni publicznej. Ma on służyć przede wszystkim kadrom kultury, których codzienne działania przyczyniają się do rozwijania postaw estetycznych i wrażliwości na sztukę. Zdobyte w jego ramach wiedza i narzędzia pomogą zmniejszyć bariery w kontakcie z dzisiejszą sztuką w przestrzeni publicznej oraz poszerzyć umiejętności uważnej i krytycznej eksploracji miasta. Projekt jest prowadzony przez Fundację Puszka

Muzeum POLIN zaprasza do udziału w III edycji „Muzealnego think-tanku”

Projekt zakłada tworzenie nieformalnej sieci pracowników i pracowniczek muzeów oraz organizacji wspierających rozwój muzealnictwa. Podczas kilku spotkań pragniemy stworzyć platformę wymiany inspiracji, praktyk i doświadczeń, a także wspólnie przedyskutować wątpliwości, pytania. Program think-tanku tworzą dyskusje, warsztaty i wykłady; każdy z uczestników może wziąć udział w budowaniu programu, zgłaszając własny temat do omówienia.

Archiwum Społeczne Osiedla Przyjaźń

Osiedle drewnianych domków jednorodzinnych w wielkim mieście czyli Osiedle Przyjaźń na warszawskim Bemowie zostało wybudowane w latach 50. dla robotników pracujących przy budowie Pałacu Kultury i Nauki. Dziś jego przyszłość nie jest pewna - pojawiły się głosy iż osiedle może zostać zburzone. Pogłoski o zrównaniu osiedla z ziemią spowodowały zanik sąsiedzkiej wspólnoty. Na ten stan rzeczy nie zgodziło się działające od 2007 roku Stowarzyszenie Przyjaźń PS, które zainicjowało szereg działań i pobudziło mieszkańców doprowadzając do odrodzenie się dobrosąsiedzkich relacji.