Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Projekt "Życzenia" Muzeum Etnograficznego w Krakowie - nabór badaczek i badaczy

Muzeum Etnograficzne w Krakowie rozpoczyna realizację projektu badawczego dotyczącego praktyk kulturowych związanych z życzeniami. Zaintrygowani współczesnymi wcieleniami dawnych zwyczajów, chcemy wziąć pod lupę konteksty życzeń i odsłonić kryjącą się za nimi tkankę kultury. I nie są to tylko nasze pobożne życzenia...

Sto lat!

Zdrowia!

Oby ci się rodziła kapusta i groch!

A niech cię gęś…

Czy te słowa jeszcze coś znaczą? Jakie scenariusze im towarzyszą? Dlaczego internauci tworzą memy z okazji urodzin Trumpa?

 

W projekcie zaplanowaliśmy: badania, publikacje dla dorosłych i dzieci oraz działania warsztatowe.

Moduł badawczy, do którego współtworzenia zapraszamy, realizowany będzie przez zespół liczący sześć osób. Jego głównym celem jest identyfikacja różnych współczesnych wymiarów fenomenu życzeń. Podstawą metodologiczną zaplanowanych badań jest teoria ugruntowana. Pozyskane dane ujawnić mają zjawisko życzeń od strony doświadczających je jednostek, a nie wcześniej przyjętych aksjomatów. W trakcie wywiadów badaczki i badacze będą obserwować i analizować nie tylko treść wypowiedzi, ale również przebieg rozmowy, w której świadomość rozmówcy dojrzewa, przekierowuje się na nowe wątki, a inne pomija. W trakcie badań zespół wspólnie wyodrębni sześć tematów szczegółowych, które następnie zostaną opracowane i zaprezentowane w publikacji naukowej (każda z badaczek i badaczy będzie miała okazję samodzielnie poprowadzić i zinterpretować jeden z tematów).

Zakres zadań:

Badaczki i badacze będą zobowiązani do prowadzenia dokumentacji procesu badawczego (kwerendy, wywiady, obserwacje uczestniczące, notatki terenowe), uczestnictwa w spotkaniach zespołu badawczego oraz przygotowania tekstu prezentującego oraz interpretującego wyniki badań przeprowadzonych w projekcie. Teksty te zamieszczone zostaną w recenzowanej publikacji naukowej, udostępnionej on-line na wolnej licencji.

Badania zostały podzielone na 4 etapy:

1. przygotowanie do badań, w tym kwerendy w wybranych muzeach (wrzesień-grudzień 2017),

2. przeprowadzenie ok. 14 wywiadów; sporządzenie dokumentacji; wyodrębnienie szczegółowych tematów badawczych (styczeń-lipiec 2018),

3. przeprowadzenie ok. 15 wywiadów i obserwacji uczestniczących; sporządzenie dokumentacji (sierpień 2018 – czerwiec 2019),

4. przygotowanie tekstu naukowego (lipiec – grudzień 2019).

Badania przeprowadzone zostaną na terenie Małopolski.

Wymagania:

- wyższe wykształcenie (preferowane kierunki: etnologia i socjologia);

- doświadczenie w realizacji badań terenowych z zakresu etnologii, antropologii, socjologii lub dziedzin pokrewnych;

- samodzielność, kreatywność i odpowiedzialność za powierzone zadania.

Wymagane dokumenty formalne:

- życiorys (CV)

Oferujemy:

- za przeprowadzenie badań oraz sporządzenie raportu końcowego przewidujemy wynagrodzenie.

 

Dokumenty aplikacyjne: CV powinny być opatrzone klauzulą: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 ze zm.)”.

Wymagane dokumenty aplikacyjne należy składać przesyłając drogą elektroniczną na adres: bujnowska@etnomuzeum.eu lub osobiście w sekretariacie Muzeum: ul. Krakowska 46, w terminie do 25 sierpnia 2017 r.

Skontaktujemy się z wybranymi osobami, które zaproszone zostaną na rozmowę kwalifikacyjną w 1. połowie września 2017 r.

 

Informacje:bit.ly/nabor_zyczenia

 

Projekt Życzenia. Niematerialne dziedzictwo Małopolski zawarte w obyczajach pielęgnujących więzi międzyludzkie – badania, publikacje, edukacja, realizowany przez Muzeum Etnograficzne im. S. Udzieli w Krakowie, dofinansowano w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

 

 

Daty wydarzeń:

17.7.2017 - 25.8.2017

Autor wpisu: Anna Bujnowska

Muzeum Etnograficzne im.Seweryna Udzieli w Krakowie
województwo: małopolskie
31-066, Kraków, ul. Krakowska 46
sekretariat@etnomuzeum.eu, 012 430 60 23
www.etnomuzeum.eu
Liczba odsłon: 807
24.07.2017

Zobacz także:

Cykl spotkań "O różnicy i różnorodności"

Punktem wyjścia do dyskusji będzie omawianie tekstów kultury będących ilustracją lub próbą analizy współczesnych zjawisk społecznych, często generujących konflikty między przedstawicielami różnych grup. Podczas spotkań będziemy przyglądać się temu, co nas dziś różni, czym jest kryzys wspólnoty, jak rozumiemy pojęcie społeczeństwa otwartego, jak powinniśmy ze sobą rozmawiać mimo różnic?

Pudełko Czasu - Kobiecy Projekt Międzypokoleniowy

Kto zna nas lepiej niż matka? A jednak tak bliskie osoby nie zdają sobie często sprawy z wielu pragnień tej najbliższej osoby. Podczas tworzenia mapy marzeń kobiety odkrywały rzeczy, o których wcześniej nie miały pojęcia, z drugiej strony miały także możliwość wyrażenia tego, na co w codziennym życiu nie zawsze jest czas. Projekt "Pudełko czasu" okazał się wielkim sukcesem, dlatego organizatorzy planują wykorzystać motyw pudełka w przyszłości, przy organizacji innych projektów. 

”Głodne dziecko” TEATR 13 PLUS

„Głodne dziecko” to spektakl poruszający temat anoreksji, mówiący o jej przyczynach i sposobach radzenia sobie z chorobą. To historia dziewiętnastoletniej dziewczyny cierpiącej na zaburzenia odżywiania i będącej w trakcie terapii. Punktem wyjścia jest jej pobyt w szpitalu psychiatrycznym, gdzie główna bohaterka – Katrin opowiada o swoim doświadczeniu. Potrzeba kontrolowania swojego życia w konsekwencji doprowadza do zaburzeń w odżywianiu. Problem anoreksji to temat niezwykle aktualny we współczesnym świecie. Z reguły dotyczy on kobiet, które chcąc sprostać wymaganiom i oczekiwaniom innych, dążą do perfekcji.