Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

OKNO

Czy mieszkańcy Ursynowa mogą sami przygotować wystawę o sobie?

O czym ona powinna być? Jak ją zrealizować? Na te pytania szuka odpowiedzi autor projektu Okno Janusz Byszewski, który realizowany jest od początku tego roku z różnymi grupami mieszkańców Ursynowa.

Czy powstanie zapis socjologiczny (portret mieszkańców małego fragmentu dużej dzielnicy) czy badanie antropologiczne tej społeczności, czy wypracowana zostanie nowa metoda pracy animacyjnej czy budowania wystawy? A może każda z tych perspektyw jest ważna? To wkrótce się okaże.

Cel i metoda

Przeprowadzono 10 bloków warsztatowych, które umożliwiły młodym ludziom „rozmowę” o sprawach poważnych i istotnych dla nich, w poważny sposób. Językiem działań był język sztuki współczesnej.

Efekty

Rezultatem warsztatów jest zbiór słów – kluczy nazywających najważniejsze wartości i emocje osób biorących w nich udział.

Finałowe działania to wędrująca interaktywna wystawa, prezentowana w przestrzeni publicznej. Na dużej mapie fragmentu Ursynowa przechodnie ustawiają drewniane elementy na których umieszczają wybrane (z wcześniej stworzonego podczas warsztatów zbioru) słowa. Słowa w formie szablonów umożliwiają ich odbijanie (nawiązanie do wielkomiejskiej sztuki szablonów) na drewnianych gontach (nawiązanie do wiejskiej tradycji tych terenów). Tak przygotowane elementy złożą się na efemeryczną instalację, która może zmienić sposób myślenia i postrzegania najbliższego otoczenia (warsztaty w przestrzeni publicznej pt. „Akupunktura miasta”).

Inspiracje

To właśnie tytułowe „Okno”, może dzięki filmom Krzysztofa Kieślowskiego, stało się swoistym znakiem/logo największej warszawskiej dzielnicy. Inspiracją dla powstających podczas warsztatów prac, jest stare drewniane okna, wykonane bez żadnego gwoździa, przywiezione z Suwalszczyzny. Przypomina ono też wiejską historię tego miejsca.

Wybór miejsca nie jest przypadkowy. Dzielnica miasta, choćby nawet tak duża jak Ursynów, jest przez mieszkańców intuicyjnie postrzegana jako pewna całość (mikrokosmos), która ma już (lub niebawem ją zyska) określoną tożsamość. Może udało się ją uchwycić i na finałowej wystawie zachęcić do rozmowy na temat swoistych cech i mieszkańców i samej dzielnicy, która ma dopiero (albo już) 40 lat.

 

 

 

OKNO
Autor zdjęć: Zbigniew Gozdecki, Janusz Byszewski

OKNO OKNO OKNO OKNO OKNO OKNO

Autor wpisu: Janusz Byszewski

Galeria Działań
województwo: mazowieckie
Warszawa, Marco Polo 1
ja.byszewski@gmail.com, 22 643 65 37; 600 28 15 28
www.galeriadzialan.hg.pl

Miejsce wydarzenia
galeria działań
województwo: mazowieckie
02-776 Warszawa, ul. Marco Polo 1

Liczba odsłon: 705
22.06.2017