Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Seminarium "Daleko do miasta: narracje o kulturze loklanej"

Celem seminarium jest spotkanie ze sobą ludzi, którzy mają potrzebę wzajemnego obdarowywania się wiedzą: doświadczeniami badawczymi ( narracją badacza), które mogą stać się bliskie i potrzebne w pracy animatorów kultury i odwrotnie, czyli doświadczeniami animatorów (narracja praktyka), którzy zainspirują akademików do wyznaczania nowych celów badawczych. Jednym słowem marzymy o wyjątkowym transferze wymiany myśli, metod pracy, spostrzeżeń, doświadczeń, emocji i działań pomiędzy akademikami a praktykami; pomiędzy tymi dla których bliskie są narracje o kulturze lokalnej. Organizator: Miejski Ośrodek Kultury w Dynowie. Termin: 29.09. - 01.10.2017

Na jaką potrzebę projekt?

Daleko do miasta” nie oznacza daleko do kultury, wręcz odwrotnie. Prowincja to nie miejsce zamieszkania, ale miejsce urzeczywistniania zbiorowych i indywidualnych pragnień ludzi, w którym się wychowali.

„Daleko do miasta” to pomysł na życie ludzi, którzy zdecydowali się na zakorzenienie w małej społeczności lokalnej i działać z nią i dla niej podejmując się inicjatyw twórczych, szalonych, niestandardowych, ale też zupełnie zwykłych, ale ważnych.

Cel

Celem seminarium jest spotkanie ze sobą ludzi, którzy mają potrzebę wzajemnego obdarowywania się doświadczeniami: doświadczeniami badawczymi ( narracją badacza), które mogą stać się bliskie i potrzebne w pracy animatorów kultury i odwrotnie, czyli doświadczeniami animatorów (narracja praktyka), którzy zainspirują akademików do wyznaczania nowych celów badawczych. Jednym słowem marzymy o wyjątkowym transferze wymiany myśli, metod pracy, spostrzeżeń, doświadczeń, emocji i działań pomiędzy akademikami a praktykami; pomiędzy tymi dla których bliskie są narracje o kulturze lokalnej.

Dla kogo?

Seminarium „daleko do miasta” jest dla tych, którzy szukają nowych pomysłów na działania dla, ale przede wszystkim z małą społecznością lokalną, pracując w domu kultury, szkole, świetlicy, bibliotece, organizacji non-profit lub osób, które są po prostu są animatorami kultury poszukującymi inspiracji w badaniach jakościowych.

Seminarium „daleko do miasta” jest dla tych, które zamierzają pisać prace magisterskie, doktorackie i ciągle poszukują dla siebie odpowiedniego tematu. Zachęcamy takie osoby, aby uczestniczyły w seminarium i podzieliły się swoją wiedzą badawczą, ale również wsłuchały się w narracje animatorów o kulturze lokalnej.

Program ramowy seminarium:

29 września - piątek

Godz. 11.30 – 12.30 - rejestracja
Godz. 12.00 – 13.00 - obiad
Godz. 13.30 – 18.00 - wspólne działanie uczestników seminarium: debata i integracja wokół tematu: "Daleko do miasta". Prowadzenie: Ola Chodasz

Debata będzie realizowana z wykorzystaniem metody Open Space Technology1 (OST). Metoda Open Space zakłada, że agendę spotkania tworzą w jego trakcie Uczestniczki i Uczestnicy bazując na swoich pomysłach, pytaniach, troskach, pasjach i projektach, które chcą realizować. Dzięki temu spotkanie nie ma przewidywalnego, z góry określonego programu. To wydarzenie, którego harmonogram definiuje każdy z nas.
Nie będzie wykładów ekspertów, przydługich przemówień, ani czekania na przerwę. Dzięki temu, że wydarzenie będzie prowadzone metodą Open Space:

każdy będzie mógł zgłosić temat, a więc będzie przestrzeń na dyskusję nad każdą ważną sprawą;
czeka nas praca w małych grupach i możliwość swobodnego przemieszczania się pomiędzy grupami;
powstaną pisemne raporty z każdej grupowej dyskusji dostępne dla każdego;
będzie szansa, by poznać wielu ciekawych ludzi.
Godz. 19.00 - kolacja w plenerze – "opowieści bardzo lokalne": prezentacje artystyczne animatorów kultury

30 września- sobota

Godz. 8.00 - śniadanie
Godz. od 9.00 –10.00 - rejestracja uczestników
Godz. 10. 30 –12.30 - „Animatorzy bez granic” (prezentacja czterech projektów i dyskusja). Nazwiska osób prezentujących swoje projekty podamy w późniejszym terminie.

W tej części seminarium zaprezentowane zostaną projekty animacyjne, które wykorzystują siłę performatywną kultury ludowej do ożywienia pamięci zbiorowej, rekonstruowania przeszłości i nadawania nowych znaczeń teraźniejszości. Każdemu z tych projektów towarzyszyły działania badawcze, w których „od wewnątrz”, z punktu widzenia społeczności lokalnej, dokonywano interpretacji symboliki obrzędowej, a także porządkowano narrację.
W projektach animacyjnych wykorzystywano działania artystyczne/komunikacyjne/edukacyjne angażujące społeczność lokalną.

Godz. 12.30 - przerwa na kawę                                                                                                                                                         Godz. 13.00 – 16.00 - „Etnografia bez granic (prezentacja sześciu projektów badawczych i dyskusja)

Ta grupa dyskusyjna skupiać się będzie na prezentacji metod gromadzenia danych, które mogą być wykorzystywane w partycypacyjnych projektach animacyjnych Zaprezentowane zostaną metody oraz konkretne projekty badawcze aplikujące te metody:

  • badania partycypacyjne, w których udział w roli badaczy biorą członkowie danej społeczności,
  • badania, w których wykorzystuje się działania artystyczne,
  • etnografię performatywną, wykorzystującą formy teatralne,
  • autoetnografię, analizującą doświadczenia osobiste w kontekstach kulturowych,
  • „historie mówioną” w narracjach osobistych,
  • etnografię wizualną,

 

Celem tej grupy jest nie tylko prezentacja poszczególnych metod badawczych, ale przede wszystkim otworzenie przestrzeni dla dialogu między polem akademickim a praktykami zajmującymi się animacją kulturalną.

Godz. 16.00 – 17.00 - obiad
Godz. 17.00 – 19.00 - medialne narracje o kulturze lokalnej ( prezentacja czterech projektów medialnych i dyskusja)

W tej części spotkania dyskutować będziemy o tym, w jaki sposób opowiadać o projektach animacyjnych w mediach tak, aby było to ciekawe dla odbiorców. W dyskusji wezmą udział osoby, które zawodowo zajmują się filmem, fotografią, projektowaniem stron www, public relations z wykorzystaniem mediów tradycyjnych, ale także portali społecznościowych, blogosfery. Zaprezentowane zostaną przykłady dobrych praktyk kooperacji animatorów, specjalistów od PR oraz dziennikarzy.

Godz. 19.00 - podsumowanie i rekomendacje Seminarium
Godz. 19.30 – 20.30 kolacja/ ognisko
Godz. 21.00 - interaktywny spektakl w plenerze Katarzyny Jackowskiej- Enemuo

1 października- niedziela /warsztat i stoliki eksperckie

Godz. 8.00 - 9.00 - śniadanie
Godz. 9.00 - 12.00 - /Art/o/grafia/. Badania z wykorzystaniem sztuki. Prowadzenie: dr Joanna Bielecka-Prus (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej) i i Aneta Pepaś-Skowron (MOK w Dynowie)

Opis warsztatu:
Warsztaty mają na celu zapoznanie uczestnika z badaniami angażującymi teatralne formy artystyczne (art. based research) w pracy ze społecznością lokalną. Formy te mogą być zarówno tworem badacza, jak i badanego, ale także wspólnie kreowanymi tekstami wizualnymi i werbalnymi. Podczas warsztatów omówione zostaną podstawy metodologiczne takich badań, przykłady ich zastosowania oraz korzyści, jakie przynoszą.
II część: Uczestnicy warsztatów podczas zajęć stworzą wspólną formę artystyczną oparta o sztukę performatywną. W tej części warsztatu wezmą udział artystka: Katarzyna Jackowska- Enemuo, która pomoże uczestnikom warsztatów zbudować performens.

Godz. 12.30 – 14.00 - Stoliki eksperckie. Indywidualne konsultacje z wybranymi osobami, które prezentowały swoje projekty podczas seminarium.

Godz. 14.00 – 15.00 - Obiad
Godz. 15.30 - Opuszczenie Ośrodka przez uczestników seminarium

Źródło finansowania

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura-Interwencje 2017

Dodatkowe informacje

Koordynatorki:
dr Joanna Bielecka-Prus/j.bielecka.prus@gmail.com, tel. kom. 662-002-437
Aneta Pepaś-Skoworn/ anetapepas@wp.pl, tel. kom. 724-999-888

Formularze zgłoszeń należy przesyłać do dnia 12 sierpnia 2017 r. na adres: dalekodomiasta@gmail.com

BLOG: www.seminarium.idynow.pl (znajdziesz tu informacje o nas, formularz, program, informacje o warunkach uczestnictwa)

Facebook: https://www.facebook.com/Daleko-do-Miasta-253014261846105/ (w tym miejscu na bieżąco będziemy informować o etap przygotowań seminarium)

Koszty:
Nie pobieramy opłaty konferencyjnej. Uczestnicy seminarium pokrywają jedynie koszty noclegów i wyżywienia/ szczegółowe informacje na BLOGU
Seminarium odbędzie się w Ośrodku „Czardworek” w Przysietnicy/ k. Brzozowa, woj. podkarpackie. Zobacz: http://bieszczady.com.pl/osrodki-turystyczne/osrodek-turystyczny-czardworek/.

Daty wydarzeń:

29.9.2017 - 1.10.2017

Autor wpisu: Aneta Pepaś-Skowron

Miejski Ośrodek Kultury w Dynowie
województwo: podkarpackie
Dynów, Ul. Ks. Ożoga 10
www.seminarium.idynow.pl

Miejsce wydarzenia
Miejski Ośrodek Kultury w Dynowie

36-065 Dynów, Ul. Ks. Ożoga 10

Liczba odsłon: 808
14.06.2017