Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Swój? Obcy? Teatralny Teren Badań

Po raz trzeci w Pruszkowie odbywać się będą warsztaty teatralne w ramach ogólnopolskiego programu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego "Lato w Teatrze". Zajęcia realizować będzie Fundacja Wspierania Edukacji i Rozwoju "Innowatorium" od 10 do 24 lipca 2017. Do udziału zaproszona jest młodzież z Pruszkowa i okolic w wieku 13-19 lat.

Cel:
Myślą przewodnią tegorocznych warsztatów będzie teatralne zbadanie pojęć „swój” i „obcy” z dwóch perspektyw: "Ja - swój wśród obcych" oraz "Ja – obcy wśród swoich". Instruktorzy i uczestnicy będą rozmawiać o tym, na ile "obco" lub "swojsko" czują się wśród rówieśników, rodziny, najbliższych, w swoim mieście. Podczas warsztatów młodzież będzie miała okazję przekuć własne refleksje, spostrzeżenia, wnioski dotyczące głównego tematu "swojskości" i "obcości" w formę autorskiej, teatralnej wypowiedzi, którą następnie zaprezentują dwukrotnie przed szerszą publicznością.

Metody:
W programie warsztatów znajdą się:

- warsztaty teatralne będą się składać z elementów opartych przede wszystkim na eksploracji ciała, głosu irekwizytu w przestrzeni. Ćwiczenia grupowe wykorzystujące różne techniki skupienia i koncentracji uwagi pomogą w świadomym reagowaniu na obecność innych w teatrze. Ponadto wszystkie ćwiczenia i gry teatralne będą tematycznie oscylować wokół głównego tematu.

- warsztaty muzyczne to praca z głosem ludzkim. Chcemy wypróbować różne techniki śpiewu: chór, rapowanie, melorecytację i włączyć je do spektaklu jako sposób wyrażenia indywidualnych i zbiorowych emocji, przeżyć.

- warsztaty taneczne – taniec współczesny, kontakt improwizacje. Potraktujemy taniec jako środek wypowiedzi oraz sposób budowania przestrzeni dialogu z widzem. Zajęcia obejmą formy tańca współczesnego i kontaktu improwizacji. Improwizacja pozwala na użycie każdego, niczym nieograniczonego ruchu, ponieważ nie ma w jej założeniu właściwego i niewłaściwego ruchu.

- drama kształtuje z jednej strony umiejętności społeczne i intelektualne, takie jak: praca w grupie, współdziałanie, umiejętności efektywnej komunikacji, empatii; z drugiej zaś pozwala na wyrażenie siebie — własnych uczuć, myśli i doświadczeń.

Kto:
Do udziału w projekcie "Swój? Obcy? Teatralny Teren Badań" zapraszamy młodzież w wieku 13-19 lat.

Kiedy i gdzie:
Zajęcia odbywać się będą w terminie 10 - 24 lipca 2017 r. (jedyny dzień wolny wypadnie w niedzielę, 16 lipca) w Szkole Podstawowej nr. 6, przy ul. Lipowej 31 w Pruszkowie. Publiczne pokazy przygotowanego spektaklu odbędą się 23 i 24 lipca.

Źródło finansowania:
Lato w teatrze jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego finansowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dodatkowe informacje:
Zajęcia są całkowicie bezpłatne. Będą się odbywać codziennie, po 6 godzin. Organizator zapewni podczas trwania warsztatów drobny poczęstunek oraz niezbędne materiały.

Rekrutacja
Zgłoszenia do udziału w warsztatach można przesyłać do 2 lipca 2017 na adres swoj.obcy@innowatorium.org lub wypełniając formularz on-line na stronie www.innowatorium.org

Źródło:
Daty wydarzeń:

10.7.2017 - 24.7.2017

Autor wpisu: Agata Gołąb

Fundacja Wspierania Edukacji i Rozwoju "Innowatorium"
województwo: mazowieckie
05-840 Zalesie Górne, ul. Sinych Mgieł 9
www.innowatorium.org

Miejsce wydarzenia
Pruszków
województwo: mazowieckie
05-800 Pruszków, ul. Lipowa 31

swoj-obcy-plakat-www
Liczba odsłon: 333
08.06.2017

Zobacz także:

Seminarium dla studentów i wolontariuszy z Polski, Niemiec i Bałkanów Zachodnich

Akademia Europejska Fundacji „Krzyżowa” zaprasza studentów i wolontariuszy zainteresowanych tematami pojednania, polsko-niemieckich relacji i kultury pamięci na seminarium „Pojednanie i pamięć”, współfinansowane przez Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polski i Niemiec, które odbędzie się w Krzyżowej i we Wrocławiu w dniach 9-13.10.2017 r.

Pedagogika Teatru - studia podyplomowe

Rusza kolejny nabór na dwuletnie studia podyplomowe Pedagogika Teatru! Studia organizowane są przez Instytutu Kultury Polskiej UW oraz Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

Place Warszawy (do odzyskania)

Place Warszawy (do odzyskania) to trzyletni projekt badawczy zainicjowany przez dwie organizacje: Fundację Puszka i Fundację Bęc Zmiana. Projekt obejmie swoim zasięgiem wszystkie place warszawskie, które zostaną przedstawione na portalu – Mapie Placów Warszawy (do odzyskania). Ogląd badawczy obejmie również miejsca o potencjale placów czy miejsca, które pełnią funkcję placów, mimo że ich nazwa mówi inaczej.