Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Swój? Obcy? Teatralny Teren Badań

Po raz trzeci w Pruszkowie odbywać się będą warsztaty teatralne w ramach ogólnopolskiego programu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego "Lato w Teatrze". Zajęcia realizować będzie Fundacja Wspierania Edukacji i Rozwoju "Innowatorium" od 10 do 24 lipca 2017. Do udziału zaproszona jest młodzież z Pruszkowa i okolic w wieku 13-19 lat.

Cel:
Myślą przewodnią tegorocznych warsztatów będzie teatralne zbadanie pojęć „swój” i „obcy” z dwóch perspektyw: "Ja - swój wśród obcych" oraz "Ja – obcy wśród swoich". Instruktorzy i uczestnicy będą rozmawiać o tym, na ile "obco" lub "swojsko" czują się wśród rówieśników, rodziny, najbliższych, w swoim mieście. Podczas warsztatów młodzież będzie miała okazję przekuć własne refleksje, spostrzeżenia, wnioski dotyczące głównego tematu "swojskości" i "obcości" w formę autorskiej, teatralnej wypowiedzi, którą następnie zaprezentują dwukrotnie przed szerszą publicznością.

Metody:
W programie warsztatów znajdą się:

- warsztaty teatralne będą się składać z elementów opartych przede wszystkim na eksploracji ciała, głosu irekwizytu w przestrzeni. Ćwiczenia grupowe wykorzystujące różne techniki skupienia i koncentracji uwagi pomogą w świadomym reagowaniu na obecność innych w teatrze. Ponadto wszystkie ćwiczenia i gry teatralne będą tematycznie oscylować wokół głównego tematu.

- warsztaty muzyczne to praca z głosem ludzkim. Chcemy wypróbować różne techniki śpiewu: chór, rapowanie, melorecytację i włączyć je do spektaklu jako sposób wyrażenia indywidualnych i zbiorowych emocji, przeżyć.

- warsztaty taneczne – taniec współczesny, kontakt improwizacje. Potraktujemy taniec jako środek wypowiedzi oraz sposób budowania przestrzeni dialogu z widzem. Zajęcia obejmą formy tańca współczesnego i kontaktu improwizacji. Improwizacja pozwala na użycie każdego, niczym nieograniczonego ruchu, ponieważ nie ma w jej założeniu właściwego i niewłaściwego ruchu.

- drama kształtuje z jednej strony umiejętności społeczne i intelektualne, takie jak: praca w grupie, współdziałanie, umiejętności efektywnej komunikacji, empatii; z drugiej zaś pozwala na wyrażenie siebie — własnych uczuć, myśli i doświadczeń.

Kto:
Do udziału w projekcie "Swój? Obcy? Teatralny Teren Badań" zapraszamy młodzież w wieku 13-19 lat.

Kiedy i gdzie:
Zajęcia odbywać się będą w terminie 10 - 24 lipca 2017 r. (jedyny dzień wolny wypadnie w niedzielę, 16 lipca) w Szkole Podstawowej nr. 6, przy ul. Lipowej 31 w Pruszkowie. Publiczne pokazy przygotowanego spektaklu odbędą się 23 i 24 lipca.

Źródło finansowania:
Lato w teatrze jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego finansowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dodatkowe informacje:
Zajęcia są całkowicie bezpłatne. Będą się odbywać codziennie, po 6 godzin. Organizator zapewni podczas trwania warsztatów drobny poczęstunek oraz niezbędne materiały.

Rekrutacja
Zgłoszenia do udziału w warsztatach można przesyłać do 2 lipca 2017 na adres swoj.obcy@innowatorium.org lub wypełniając formularz on-line na stronie www.innowatorium.org

Źródło:
Daty wydarzeń:

10.7.2017 - 24.7.2017

Autor wpisu: Agata Gołąb

Fundacja Wspierania Edukacji i Rozwoju "Innowatorium"
województwo: mazowieckie
05-840 Zalesie Górne, ul. Sinych Mgieł 9
www.innowatorium.org

Miejsce wydarzenia
Pruszków
województwo: mazowieckie
05-800 Pruszków, ul. Lipowa 31

swoj-obcy-plakat-www
Liczba odsłon: 729
08.06.2017