Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Historie prawdziwe i mniej prawdziwie osadzonych kobiet z gdańskiego Aresztu Śledczego

Scenariusz pod tytułem „Bajki księżniczek” jest wynikiem warsztatów teatralnych, skierowanych do osadzonych kobiet w Areszcie Śledczym w Gdańsku. Koncepcja tekstu narodziła się ze współpracy z osadzonymi, na bazie ich życiowych doświadczeń i przemyśleń, które zostały spisane i opracowane dramaturgicznie przez Sandrę Szwarc. 

Na jaką potrzebę projekt?

  „Bajki księżniczek” to opowieść o życiu księżniczek w wieży, o tym, jak do niej trafiły i dlaczego nie mogą jej opuścić. Poza metaforą, traktuje o funkcjonowaniu w sytuacji ograniczenia, zamknięcia, ciągłego nadzoru i kontroli. W tekście przewija się też wątek kondycji kobiety (nawet księżniczki!), która tkwi w wiecznym oczekiwaniu. 

Efekty

  Treść sztuki jest inspirowana zwyczajami funkcjonowania społeczności więziennej i prawdziwymi historiami osadzonych. Premiera spektaklu na podstawie tego scenariusza miała miejsca 2 czerwca 2017 roku w Teatrze Gdynia Główna. W rolach głównych wystąpiły osadzone na co dzień przebywające za murami gdańskiego „zamku”. Głównym odbiorcą  spektaklu były dzieci osadzonych - toteż stanowił on symboliczny prezent z okazji Dnia Dziecka. 

Źródło finansowania

  Scenariusz został napisany w ramach projektu CZAS MATEK. Resocjalizacja przez miłość, dzięki stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie Animacja i edukacja kulturalna, przyznanemu Małgorzacie Polakowskiej.

Autor wpisu: Małgorzata Polakowska

Małgorzata Polakowska
województwo: pomorskie
Gdynia, Plac Konstytucji 1
Sandra Szwarc
2017

Miejsce wydarzenia
Teatr Gdynia Główna
województwo: pomorskie
81-354 Gdynia, Plac Konstytucji 1

BAJKI-KSIĘŻNICZEK
Liczba odsłon: 343
05.06.2017

Zobacz także:

Przygoda z teatrem

Projekt „Przygoda z teatrem” zakłada  tworzenie warunków do stymulacji rozwoju kompetencji społecznych przedszkolaków,  organizacji zajęć, które przyczynią się do rozwoju, wzmocnienia umiejętności takich jak: współpraca w zespole, uczenie odpowiedzialności za siebie i innych, systematyczności, tolerancji, otwartości, umiejętności wyrażania własnego zdania.

 

Nabór do ”Liderzy Teatroteki Szkolnej”

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza nauczycieli do wzięcia udziału w programie Liderzy Teatroteki Szkolnej. Rozpoczął się nabór do edycji w nowym roku szkolnym 2017/2018. Nabór trwa do 24 września.

Poznaj ofertę szkoleniową Kadry Kultury

Jeśli szukasz informacji o wszystkich szkoleniach, warsztatach, webinariach i programach profesjonalizacyjnych (Ogólnopolska Giełda Projektów, Staże w instytucjach kultury, Wolontariat w kulturze, Pracuj w kulturze) organizowanych przez Narodowe Centrum Kultury, wejdź na stronę Kadry Kultury! Zobacz, co przygotowaliśmy dla Ciebie w tym roku!