Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Historie prawdziwe i mniej prawdziwie osadzonych kobiet z gdańskiego Aresztu Śledczego

Scenariusz pod tytułem „Bajki księżniczek” jest wynikiem warsztatów teatralnych, skierowanych do osadzonych kobiet w Areszcie Śledczym w Gdańsku. Koncepcja tekstu narodziła się ze współpracy z osadzonymi, na bazie ich życiowych doświadczeń i przemyśleń, które zostały spisane i opracowane dramaturgicznie przez Sandrę Szwarc. 

Na jaką potrzebę projekt?

  „Bajki księżniczek” to opowieść o życiu księżniczek w wieży, o tym, jak do niej trafiły i dlaczego nie mogą jej opuścić. Poza metaforą, traktuje o funkcjonowaniu w sytuacji ograniczenia, zamknięcia, ciągłego nadzoru i kontroli. W tekście przewija się też wątek kondycji kobiety (nawet księżniczki!), która tkwi w wiecznym oczekiwaniu. 

Efekty

  Treść sztuki jest inspirowana zwyczajami funkcjonowania społeczności więziennej i prawdziwymi historiami osadzonych. Premiera spektaklu na podstawie tego scenariusza miała miejsca 2 czerwca 2017 roku w Teatrze Gdynia Główna. W rolach głównych wystąpiły osadzone na co dzień przebywające za murami gdańskiego „zamku”. Głównym odbiorcą  spektaklu były dzieci osadzonych - toteż stanowił on symboliczny prezent z okazji Dnia Dziecka. 

Źródło finansowania

  Scenariusz został napisany w ramach projektu CZAS MATEK. Resocjalizacja przez miłość, dzięki stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie Animacja i edukacja kulturalna, przyznanemu Małgorzacie Polakowskiej.

Autor wpisu: Małgorzata Polakowska

Małgorzata Polakowska
województwo: pomorskie
Gdynia, Plac Konstytucji 1
Sandra Szwarc
2017

Miejsce wydarzenia
Teatr Gdynia Główna
województwo: pomorskie
81-354 Gdynia, Plac Konstytucji 1

BAJKI-KSIĘŻNICZEK
Liczba odsłon: 756
05.06.2017