Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wrocław - wejście od podwórza. Podsumowanie.

„Wrocław – wejście od podwórza. Podsumowanie” to zbiór tekstów o projekcie artystycznym i społecznym realizowanym w przestrzeniach wrocławskich podwórek w latach 2015-2016 w ramach ESK Wrocław 2016. Ilustrowana jest zdjęciami z każdego działania, a dodatkowo można w niej znaleźć wiele wypowiedzi artystów biorących udział w projekcie.

Na jaką potrzebę projekt?

We wstępie oddano głos aktywistom i urzędnikom z Wrocławia, aby naświetlili oni różnorodny charakter podwórek we Wrocławiu oraz pokazali inną, niż stereotypową wizję przestrzeni wspólnej w mieście. Z tego samego powodu do projektu zaproszono przede wszystkim artystów, architektów i projektantów spoza Wrocławia – m.in. Karolinę Bregułę, Izę Rutkowską, Jakuba Szczęsnego czy Dominika Lejmana.

Cel

Projekt polega na realizacji interwencji artystycznych w zaniedbanych zakątkach Wrocławia, przede wszystkim na podwórkach. Artyści działając w danej przestrzeni będą współpracować z mieszkańcami, tak by wypracowane rozwiązania były wspólną wynegocjowaną pracą. Celem projektu jest próba obudzenia świadomości odpowiedzialności za przestrzeń tak ludziom bliską, a jednak „niczyją” – porzuconą, nieutrzymaną. Jednocześnie projekt ma obudzić potencjał do działania w mieszkańcach – zaktywizować ich, dotrzeć z działaniami artystycznymi bezpośrednio do odbiorców oraz na tak rzadkim spotkaniu odbiorców bezpośrednio z artystami.

Efekty

Autorzy działań mieli za zadanie współpracować z mieszkańcami wybranych przez siebie podwórek, a także realizować działania skierowane do mieszkańców. W ten sposób powstało bardzo szerokie spektrum aktywności – animacje lokalnych społeczności, wystawy, projekcje video, działania performatywne. Działania artystyczne mają zmieniać oblicza podwórek, oddalonych od centrum miasta i jednocześnie epicentrum wydarzeń kulturalnych. Interwencje artystów mają uzmysłowić mieszkańcom siłę sprawczą ich zaangażowania w najbliższe otoczenie. Efektem są nie tylko zmiany związane z wyglądem i infrastrukturą ich podwórka, ale przede wszystkim istotne są zmiany jakie mogą zajść w ludziach. Wszystko to zostało uwiecznione w książce, którą oddajemy w Państwa ręce.

Publikacja w języku polskim i angielskim.

 Źródło finansowania

„Wrocław – wejście od podwórza” to projekt realizowany w latach 2015-2016 w ramach programu Sztuki Wizualne ESK Wrocław 2016 sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Autor wpisu: Bartosz Zubik

Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016
województwo: dolnośląskie
Wrocław, ul. Komuny Paryskiej 39-41
Biuro Festiwalowe Impart 2016/ red. Jakub Zarzycki
Biuro Festiwalowe Impart 2016, 2016
Resource id #6
Liczba odsłon: 376
29.05.2017

Zobacz także:

Seminarium dla studentów i wolontariuszy z Polski, Niemiec i Bałkanów Zachodnich

Akademia Europejska Fundacji „Krzyżowa” zaprasza studentów i wolontariuszy zainteresowanych tematami pojednania, polsko-niemieckich relacji i kultury pamięci na seminarium „Pojednanie i pamięć”, współfinansowane przez Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polski i Niemiec, które odbędzie się w Krzyżowej i we Wrocławiu w dniach 9-13.10.2017 r.

Poznaj ofertę szkoleniową Kadry Kultury

Jeśli szukasz informacji o wszystkich szkoleniach, warsztatach, webinariach i programach profesjonalizacyjnych (Ogólnopolska Giełda Projektów, Staże w instytucjach kultury, Wolontariat w kulturze, Pracuj w kulturze) organizowanych przez Narodowe Centrum Kultury, wejdź na stronę Kadry Kultury! Zobacz, co przygotowaliśmy dla Ciebie w tym roku!

Piknik rodzinny "Na tropie sztuki"

Uczestnicy projektu artystycznego #natropiesztuki Małopolskiego Instytutu Teatralnego wraz z partnerami projektu: Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Białym Kościele, Szkołą Podstawową w Białym Kościele, Stowarzyszeniem Miłośników Doliny Prądnika „Nasza Dolina” serdecznie zapraszają małych i dużych mieszkańców Gminy Wielka Wieś i okolic na rodzinny piknik ze sztuką, który odbędzie się w najbliższą sobotę, 29 lipca o godz 12:00 w ogrodzie przy Szkole Podstawowej w Białym Kościele (ul. Królowej Jadwigi 4).