Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Galeria Rusz po raz kolejny wyruszyła w Polskę! – wystawa "Nasze dziedzictwo".

Pierwszego maja rozpoczęła się oryginalna wystawa prac artystycznych Joanny Górskiej i Rafała Góralskiego pn. „Nasze dziedzictwo”. Pierwsze prace można już oglądać przy głównych drogach kraju, kolejne zobaczymy w Krakowie.

„Nasze dziedzictwo” to niezwykła wystawa prac artystycznych Joanny Górskiej i Rafała Góralskiego, zainspirowana 20-tą rocznicą wpisania średniowiecznego zespołu miejskiego Torunia na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Prace w maju i czerwcu możemy oglądać na wielkoformatowych nośnikach Motorway przy głównych drogach kraju, a w lipcu i sierpniu zobaczymy je w Krakowie, na bilbordach i citylightach (umieszczonych w wiatach przystankowych). Wystawa zakończy się 31 sierpnia 2017.

Inspiracją do stworzenia niepowtarzalnych prac stała się dla artystów 20-ta rocznica wpisania toruńskiej Starówki na Listę UNESCO. Toruń jest jednym z czterech polskich miast, prócz Krakowa, Warszawy i Zamościa, które mogą poszczycić się tym wyróżnieniem. Dziedzictwo UNESCO to skarby ludzkości, które pozostawiły nam poprzednie pokolenia, a które my teraz chronimy. Rodzi się pytanie: jakie skarby my, ludzie współcześni pozostawimy przyszłym pokoleniom? I za co ci, którzy przyjdą po nas będą nas cenić? – mówi Rafał Góralski. – Musimy zdać sobie sprawę, że nasze działania mają konsekwencje – albo pozostawimy po sobie coś cennego i pięknego albo coś bezwartościowego. Wybór należy do nas.

W tym roku artyści główny pokaz swoich prac postanowili zorganizować w przestrzeni publicznej Krakowa. Swoją wystawą chcą symbolicznie powiązać te dwa miasta. Oba wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i podobne do siebie pod względem gotyckiej zabudowy. Toruń ze wzglądu na podobną substancję zabytkową bywa nazywany „Krakowem Północy” lub „Małym Krakowem”– opowiada o projekcie Joanna Górska. – W ten symboliczny sposób chcemy przesłać Krakowianom pozdrowienia z północnego krańca Polski i zaprosić ich do odwiedzenia naszego miasta.

Projekt dofinansowano ze środków Miasta Torunia

Patronami medialnymi są:

JetLine, AMS SA., TVK Toruń, Radio Gra, SpodKopca, Toronto, TVP Bydgoszcz, Kulturatka.pl

Więcej informacji o wystawie „Nasze dziedzictwo” i Galerii Rusz znajdziecie na stronie:

http://www.galeriarusz.art.pl

i na naszym facebooku:

http://www.facebook.com/GaleriaRusz

 

---

„Galeria Rusz" to grupa artystyczna w składzie Joanna Górska (artysta) i Rafał Góralski (artysta i socjolog). Artyści specjalizują się przede wszystkim w tworzeniu sztuki publicznej – tworzą bilbordy, plakaty, instalacje, murale, performance i akcje. Od 1999 roku prowadzą galerię bilbordową w Toruniu - jest to najdłużej działający projekt tego typu na świecie, gdzie w stałej lokalizacji prezentowane są co miesiąc nowe prace artystyczne. Od września 2013 roku działa również warszawski oddział Galerii Rusz.

Artyści mówią o sobie: „Jesteśmy współczesnymi, miejskimi humanistami. Wprowadzamy w przestrzeń miejską, która jest odhumanizowana, skomercjalizowana i nasycona reklamami, ludzkie wartości. Nośnik bilbordowy, tradycyjnie używany do ekspozycji komercyjnych reklam, zmienia swoją funkcję i służy tu do prezentacji sztuki. Każdy z nas, członków społeczeństwa, czy tego chce, czy nie, współtworzy rzeczywistość. Celem bilbordów Galerii Rusz jest pokazanie, że możemy stwarzać zarówno pozytywny aspekt rzeczywistości, jak i negatywny – wybór należy do nas”. Tworząc swoją sztukę, artyści czerpią inspiracje ze sztuki konceptualnej (Barbara Kruger, Jenny Holzer), poezji wizualnej, twórczości Picassa, Matisse'a, Legera czy Lichtensteina, jak i klasyków polskiej szkoły plakatu.

Artyści byli wyróżnieni licznymi stypendiami i nagrodami (m.in. kilkakrotne stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendium "Młoda Polska", Nagroda Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego, Nominacja do Nagrody Fundacji Deutsche Bank "Spojrzenia"). Mają na swoim koncie liczne wystawy w Polsce i za granicą (Londyn, Birmingham, Norwich, Berlin, Nowy Jork, Oakland).

Daty wydarzeń:

1.5.2017 - 31.8.2017

Galeria Rusz po raz kolejny wyruszyła w Polskę! – wystawa "Nasze dziedzictwo”.

Galeria Rusz po raz kolejny wyruszyła w Polskę! – wystawa Galeria Rusz po raz kolejny wyruszyła w Polskę! – wystawa

Autor wpisu: Agnieszka Kozieja

Fundacja Rusz
87-100, Toruń, ul. Św. Ducha 2A/3
artmoves@o2.pl
www.artmovesfestival.org
Liczba odsłon: 1586
17.05.2017

Zobacz także:

40. Bydgoskie Impresje Muzyczne - Międzynarodowe Spotkania Muzykującej Młodzieży

Bydgoskie Impresje Muzyczne to międzynarodowy festiwal organizowany przez Pałac Młodzieży i Stowarzyszenie Przyjaciół Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy PAŁAC od 1977 roku, adresowany do młodzieżowych zespołów muzycznych z różnych kategorii: chóry, orkiestry, zespoły folklorystyczne, muzyki dawnej, klasyczne, rockowe, jazzowe.

Wolotariat w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu

Zbuduj wspólnie z nami wolontariat w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu! Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu ogłasza pierwszy nabór na wolontariuszy. Poszukujemy chętnych do pracy w działach gromadzacych zbiory, przy pracach marketingowych i organizacji zajęć edukacyjnych.

Ruszył nabór otwarty projektów na Noc Kultury 2017 w Lublinie

W nocy z 3 na 4 czerwca 2017 r. odbędzie się jedenasta lubelska Noc Kultury. 700 lecie nadania Lublinowi praw miejskich jest doskonałą okazją do szczególnego spojrzenia na nasze miasto. Zachęcamy do wspólnych działań, dzięki którym będziemy mogli jeszcze pełniej świętować tę wspaniałą rocznicę, odkrywając zupełnie nowy wymiar Lublina. Hasłem przewodnim tegorocznej imprezy będzie bowiem „miastoczasoprzestrzeń”. Zapraszamy do współtworzenia tej specjalnej edycji Nocy Kultury – zarówno instytucje, organizacje pozarządowe, jak i przedsiębiorstwa oraz osoby fizyczne.