Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Galeria Rusz po raz kolejny wyruszyła w Polskę! – wystawa "Nasze dziedzictwo".

Pierwszego maja rozpoczęła się oryginalna wystawa prac artystycznych Joanny Górskiej i Rafała Góralskiego pn. „Nasze dziedzictwo”. Pierwsze prace można już oglądać przy głównych drogach kraju, kolejne zobaczymy w Krakowie.

„Nasze dziedzictwo” to niezwykła wystawa prac artystycznych Joanny Górskiej i Rafała Góralskiego, zainspirowana 20-tą rocznicą wpisania średniowiecznego zespołu miejskiego Torunia na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Prace w maju i czerwcu możemy oglądać na wielkoformatowych nośnikach Motorway przy głównych drogach kraju, a w lipcu i sierpniu zobaczymy je w Krakowie, na bilbordach i citylightach (umieszczonych w wiatach przystankowych). Wystawa zakończy się 31 sierpnia 2017.

Inspiracją do stworzenia niepowtarzalnych prac stała się dla artystów 20-ta rocznica wpisania toruńskiej Starówki na Listę UNESCO. Toruń jest jednym z czterech polskich miast, prócz Krakowa, Warszawy i Zamościa, które mogą poszczycić się tym wyróżnieniem. Dziedzictwo UNESCO to skarby ludzkości, które pozostawiły nam poprzednie pokolenia, a które my teraz chronimy. Rodzi się pytanie: jakie skarby my, ludzie współcześni pozostawimy przyszłym pokoleniom? I za co ci, którzy przyjdą po nas będą nas cenić? – mówi Rafał Góralski. – Musimy zdać sobie sprawę, że nasze działania mają konsekwencje – albo pozostawimy po sobie coś cennego i pięknego albo coś bezwartościowego. Wybór należy do nas.

W tym roku artyści główny pokaz swoich prac postanowili zorganizować w przestrzeni publicznej Krakowa. Swoją wystawą chcą symbolicznie powiązać te dwa miasta. Oba wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i podobne do siebie pod względem gotyckiej zabudowy. Toruń ze wzglądu na podobną substancję zabytkową bywa nazywany „Krakowem Północy” lub „Małym Krakowem”– opowiada o projekcie Joanna Górska. – W ten symboliczny sposób chcemy przesłać Krakowianom pozdrowienia z północnego krańca Polski i zaprosić ich do odwiedzenia naszego miasta.

Projekt dofinansowano ze środków Miasta Torunia

Patronami medialnymi są:

JetLine, AMS SA., TVK Toruń, Radio Gra, SpodKopca, Toronto, TVP Bydgoszcz, Kulturatka.pl

Więcej informacji o wystawie „Nasze dziedzictwo” i Galerii Rusz znajdziecie na stronie:

http://www.galeriarusz.art.pl

i na naszym facebooku:

http://www.facebook.com/GaleriaRusz

 

---

„Galeria Rusz" to grupa artystyczna w składzie Joanna Górska (artysta) i Rafał Góralski (artysta i socjolog). Artyści specjalizują się przede wszystkim w tworzeniu sztuki publicznej – tworzą bilbordy, plakaty, instalacje, murale, performance i akcje. Od 1999 roku prowadzą galerię bilbordową w Toruniu - jest to najdłużej działający projekt tego typu na świecie, gdzie w stałej lokalizacji prezentowane są co miesiąc nowe prace artystyczne. Od września 2013 roku działa również warszawski oddział Galerii Rusz.

Artyści mówią o sobie: „Jesteśmy współczesnymi, miejskimi humanistami. Wprowadzamy w przestrzeń miejską, która jest odhumanizowana, skomercjalizowana i nasycona reklamami, ludzkie wartości. Nośnik bilbordowy, tradycyjnie używany do ekspozycji komercyjnych reklam, zmienia swoją funkcję i służy tu do prezentacji sztuki. Każdy z nas, członków społeczeństwa, czy tego chce, czy nie, współtworzy rzeczywistość. Celem bilbordów Galerii Rusz jest pokazanie, że możemy stwarzać zarówno pozytywny aspekt rzeczywistości, jak i negatywny – wybór należy do nas”. Tworząc swoją sztukę, artyści czerpią inspiracje ze sztuki konceptualnej (Barbara Kruger, Jenny Holzer), poezji wizualnej, twórczości Picassa, Matisse'a, Legera czy Lichtensteina, jak i klasyków polskiej szkoły plakatu.

Artyści byli wyróżnieni licznymi stypendiami i nagrodami (m.in. kilkakrotne stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendium "Młoda Polska", Nagroda Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego, Nominacja do Nagrody Fundacji Deutsche Bank "Spojrzenia"). Mają na swoim koncie liczne wystawy w Polsce i za granicą (Londyn, Birmingham, Norwich, Berlin, Nowy Jork, Oakland).

Daty wydarzeń:

1.5.2017 - 31.8.2017

Galeria Rusz po raz kolejny wyruszyła w Polskę! – wystawa "Nasze dziedzictwo”.

Galeria Rusz po raz kolejny wyruszyła w Polskę! – wystawa Galeria Rusz po raz kolejny wyruszyła w Polskę! – wystawa

Autor wpisu: Agnieszka Kozieja

Fundacja Rusz
87-100, Toruń, ul. Św. Ducha 2A/3
artmoves@o2.pl
www.artmovesfestival.org
Liczba odsłon: 2331
17.05.2017