Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kaliscy hakerzy odwiedzili Portugalię

Szesnastu uczniów i uczennic kaliskich szkół długi weekend majowy spędziło w Porto, drugim co do wielkości i najpiękniejszym mieście Portugalii. Uczestniczki i uczestnicy projektu Od zera do hakera pojechali na kilkudniowy Hakaton organizowany przez kaliską Fundację Rozwoju Inicjatyw Kreatywnych i portugalską organizację Associação de Desenvolvimento do Concelho de Espinho. Tam spotkali się z swoimi portugalskimi rówieśnikami.


Uczniowie kaliskich szkół swoją przygodę z programowaniem rozpoczęli w styczniu. Zostali wybrani spośród stu nadesłanych zgłoszeń. Warunkami uczestnictwa było zainteresowanie programowaniem, deklaracja udziału w warsztatach i znajomość języka angielskiego. Dla niektórych był to początek przygody z tzw. kodowaniem, dla innych możliwość pogłębienia wcześniej zdobytej wiedzy. Kaliski projekt został doceniony przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji i otrzymał dofinansowanie w ramach programu Erasmus+.

Po kilku miesiącach zajęć i ciężkiej pracy, młodzi kaliszanie pojechali do Porto, gdzie spotkali się ze swoimi portugalskimi rówieśnikami. Wspólnie z nimi wzięli udział w trzydniowym Hakatonie nazywanym często sprintem programistycznym. Jego głównym celem było zmobilizowanie i zainspirowanie młodzieży do dalszej pracy. Dodatkowo był on świetną okazją do wymiany doświadczeń oraz wspólnej pracy nad swoimi projektami.

Cel

Punktem wyjścia projektu Od zera do hakera jest nie tyle chęć nauczenia podstaw kilku języków programowania, ile raczej przekonanie, że programowanie jest dla każdego ważną umiejętnością i że stało się – obok języka ojczystego i języka obcego – trzecim językiem, który każdy człowiek powinien znać, choć na podstawowym poziomie po to, by rozumieć otaczający świat i zachodzące w nim zmiany – mówi Dominik Kościelak, pomysłodawca projektu.

Metody

Warsztaty dla młodzieży to zaledwie jeden z elementów kalisko-portugalskiego projektu Od zera do hakera. Na podstawie doświadczeń z przeprowadzonych działań, eksperci zbudowali platformę internetową dla osób pracujących z młodzieżą, wspomagającą nauczanie programowania. Uczestnicy zaplanowanych na wrzesień warsztatów będą mogli wykorzystać metody i narzędzia wypracowane podczas projektu w swojej codziennej pracy. Udział w nich mogą wziąć wszyscy, którzy uczą lub chcieliby w przyszłości uczyć młodzież podstaw programowania. Szczegółowe informacje i formularze zgłoszeń zamieszczone zostaną wkrótce na stronie projektu http://www.hackingheroes.org/pl/.

 

Fundacja FRIK zaprasza serdecznie na konferencję prasową będąca jednocześnie podsumowaniem pierwszej części projektu. Odbędzie się ona 25 maja o godz. 18.00 na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Kaliszu.

Źródło:
Daty wydarzeń:

28.4.2017 - 25.5.2017

Kaliscy hakerzy odwiedzili Portugalię
Autor zdjęć: fot. André Reis

Kaliscy hakerzy odwiedzili Portugalię Kaliscy hakerzy odwiedzili Portugalię Kaliscy hakerzy odwiedzili Portugalię Kaliscy hakerzy odwiedzili Portugalię Kaliscy hakerzy odwiedzili Portugalię Kaliscy hakerzy odwiedzili Portugalię

Autor wpisu: Monika Frątczak

Kontakt Fundacja Rozwoju Inicjatyw Kreatywnych
województwo: wielkopolskie
62-800, Św. Stanisława 7/2
kontakt@fundacjafrik.pl
www.fundacjafrik.pl

Miejsce wydarzenia
Portugalia

Porto

Liczba odsłon: 1539
05.05.2017

Zobacz także:

HACKING HEROES w Kaliszu!

OD ZERA DO HAKERA to nazwa najnowszego projektu Fundacji Rozwoju Inicjatyw Kreatywnych z Kalisza. Realizowany on będzie w Kaliszu i w Portugalii we współpracy z Associação de Desenvolvimento do Concelho de Espinho. Pomysł został doceniony przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji i otrzymał dofinansowanie w ramach programu ERASMUS+.

Laboratorium Fotografii Otworkowej

Najważniejszym celem projektów międzypokoleniowych jest możliwość spojrzenia na świat przez pryzmat starszego/ młodszego pokolenia ale także wzajemne poszerzanie wiedzy i umiejętności uczestników. To właśnie chęć przekazania swojej wiedzy przez seniorów była inspiracją dla Pawła Jusyna do zorganizowania Laboratorium Fotografii Otworkowej. Lubelski fotograf prowadził już wcześniej warsztaty fotograficzne dla osób w różnym wieku. Tym razem postanowił połączyć siły młodzieży, dorosłych oraz seniorów by z każdej grupy wiekowej wydobyć jak najwięcej twórczej energii i kreatywności

IDŹ-PATRZ-CZUJ: Poznański Czerwiec '56

Jeśli poznawać historię Poznańskiego Czerwca 1956, to tylko w niestandardowy sposób. Jak? Przejść quest lub doświadczyć wartości, takich jak: wolność, demokracja, czy godność osobista poprzez dramę stosowaną.