Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

#Wilamowice mówią

#Wilamowice mówią  to projekt mający na celu wsparcie mieszkańców Wilamowic w zachowaniu i rozwoju unikalnego dziedzictwa kulturowego. Opieramy się na interdyscyplinarnej współpracy specjalistów z różnych dziedzin z lokalną społecznością. Tworzymy wspólnie nowe produkty zakorzenione w lokalności. Opowiadamy sobie i innym o tym,  ciekawe, ważne, ale też trudne dla Wilamowian: o kulturze i historii tej wyjątkowej miejscowości.

Dlaczego Wilamowice?

Położone w pograniczu małopolsko-śląskim Wilamowice są jedyną miejscowością, w której używany jest jeden z najbardziej zagrożonych języków Europy: wymysiöeryś. Wilamowice założone zostały w XIII wieku przez osadników z Zachodniej Europy. To oni przywieźli w te tereny własny język. Od połowy XVII wieku powstawał strój mieszczan wilamowskich, który charakteryzuje się bogatym zdobnictwem oraz mnogością odmian w zależności od okazji na jaką był zakładany. Choć do czasu II wojny światowej wilamowski był podstawowym językiem komunikacji dla większości mieszkańców miasteczka, na skutek represji ze strony władz komunistycznych obecnie sprawnie posługuje się nim zaledwie kilkadziesiąt osób. Językoznawcy od kilkunastu lat przepowiadali rychłą „śmierć” języka wilamowskiego, jednak dzięki zaangażowaniu miejscowej młodzieży oraz uniwersyteckim projektom badawczym sytuacja ta zaczęła ulegać zmianie.

Interdyscyplinarnie…

W 2015 roku do badaczy oraz lokalnych aktywistów dołączyli etnografowie, projektanci i programiści związani z Etno-projektem. Pracowaliśmy wspólnie nad pomysłami w ramach trzech obszarów tematycznych: języka, tworzenia produktów opartych na tradycyjnym stroju oraz przestrzeni miejskiej. Powstały m.in. gra językowa, internetowy generator wilamowskich przydomków, wielofunkcyjne „Wilamówki”, tablice informacyjne w przestrzeni miejscowości a także projekty gadżetów promocyjnych.

Działania kontynuowaliśmy w 2016 roku tworząc wilamowski audioprzewodnik, nowe tablice w miejscowości, pierwszą grę komputerową w języku wilamowskim oraz zabawę ze strojem wilamowskim dla najmłodszych.

We wszystkich działaniach ważne było dla nas, by mimo ograniczonych środków  osiągnąć wysoką jakość  merytoryczną i artystyczną tworzonych produktów.  Wynika to między innymi z założeń dotyczących rewitalizacji zagrożonych języków: nawet jeśli liczba użytkowników języka nie jest duża, to nie powód, by nie powstawały w nim wielkie dzieła.  Jeśli język ważny jest dla tożsamości grupy, jeśli jego widoczność pozwala na przełamywanie dawnego strachu i wstydu, to jest działanie potrzebne.

…i lokalnie

Drugą ważną charakterystyką naszych działań było ich oparcie w lokalności. Od wyznaczania kierunków działania, poprzez poznawanie miejscowości i jej wyzwań oraz tworzenie propozycji, po prezentowanie i wdrażanie efektów – wszystkie kroki konsultowaliśmy z lokalną społecznością. I tak pomysł na grę komputerową narodził się podczas spotkania z młodzieżą zaangażowaną w działania z lokalnym dziedzictwem, testerami zabawy z wilamowskimi laleczkami były dzieci ze szkolnej zerówki, a rezultaty działań promowane były podczas spotkań z władzami gminy oraz otwartych wydarzeń.

Dowiedz się więcej

Chętnych do poznania bliżej rezultatów działań, zapraszamy na nasze strony internetowe. Na stronie Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna www.etnograficzna.pl pod hasłem #Wilamowice mówią znajduje się cykl wpisów na temat tego, jak nasze wilamowskie inspiracje nabierały kształtów. Większość rezultatów dostępnych jest na stronie www.turystyka.wilamowice.pl.

 

Projekt #Wilamowice mówią realizowany jest przez Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna im. Witolda Dynowskiego we współpracy ze Stowarzyszeniem Wilamowianie oraz Wydziałem „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Projekt wspiera Sklep Podróżnika www.sp.com.pl.

Daty wydarzeń:

1.6.2016 - 31.12.2016

#Wilamowice mówią

#Wilamowice mówią #Wilamowice mówią #Wilamowice mówią #Wilamowice mówią #Wilamowice mówią #Wilamowice mówią #Wilamowice mówią #Wilamowice mówią #Wilamowice mówią #Wilamowice mówią

Autor wpisu: Anna Bińka

Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna" im. Witolda Dynowskiego
województwo: mazowieckie
00-040, Warszawa, ul. Warecka 4/6
pracownia@etnograficzna.pl
http://etnograficzna.pl
Liczba odsłon: 2269
08.02.2017