Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Włącz kulturę!

Celem projektu "Włącz kulturę" dofinansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przez Świetlicę Krytyki Politycznej "Na Granicy" (prowadzonej przez Stowarzysznie im. Stanisława Brzozowskiego) a realizowanym w latach 2015-2016 była zmiana wizerunku śródmieścia Cieszyna poprzez interwencje artystyczne i edukację kulturalną mieszkańców oraz ukazanie, że kultura „nie fasadowa” może być narzędziem zmiany społecznej.
 
Cel
 
Głównym celem projektu była zmiana wizerunku śródmieścia Cieszyna poprzez interwencje artystyczne i edukację kulturalną mieszkańców oraz ukazanie, że kultura „nie fasadowa” może być narzędziem zmiany społecznej.
 
Zaproszeni przez nas w ramach projektu artyści i artystki, przy współudziale mieszkańców postanowili w twórczy sposób zająć się problemami Cieszyna. 
 
Skutki pewnych działań artystycznych w przestrzeni Cieszyna są nadal widoczne dzięki ich trwałej formie.

Metody i efekty
 
W roku 2015 artysta Jacek Niegoda zaproponował Spacer szlakiem 10 cudów ekonomii Cieszyna, podczas którego mieszkańcy dzielili się wspomnieniami na temat minionych miejsc kultury i szukali odpowiedzi na to czemu i jak zmieniało się centrum Cieszyna. 
Artystka Elżbieta Jabłońska wraz ze studentami Wydziału Artystycznego UŚ w Cieszynie podjęła się wyzwania jakim było postawienie straganu obok codziennie rozstawianych w centrum straganów warzywnych i próba wymiany obrazów na inne towary. Podczas obydwu działań doszło do interakcji ze sprzedawcami, którzy żywo włączyli się w dyskusje na temat śródmieścia. 
Marcin Polak odniósł się do tematu pustostanów, wykorzystując przestrzeń  Galerii Szarej do działań artystycznych (od 2015 galeria podjęła decyzje o przeniesieniu do Katowic) oraz tworząc gazetkę „W PUNKT”, w której opisano konkurs na “dziurę kulturalną roku”, czy problem znikających miejsc kultury w centrum. 
 
Mapa Katarzyny Wolny pozwoliła z kolei osiągnąć cel jakim było zgromadzenie jak największej ilości danych i opinii mieszkańców o śródmieściu (3 spotkania warsztatowe, diagnoza śródmieścia, mapa śródmieścia).
 
W roku 2016 artyści Magdalena i Ludomir Franczak zagłębili się w wielokulturową przeszłość miasta i stworzyli od podstaw tableau, na którym znalazły się archiwalne zdjęcia dawnych mieszkańców Cieszyna. Tableau do tej pory krąży po witrynach pustostanów znajdujących się w śródmieściu Cieszyna  przypominając mieszkańcom bogatą historię miasta, składającej się z pojedynczych biografii (Czechów, Żydów, Polaków, Niemców). 
 
Artystka Julita Wójcik w dawnej już (zamkniętej pod koniec 2016 roku) siedzibie Świetlicy Krytyki Politycznej „Na Granicy” wyrysowała plan śródmieścia Cieszyna w formie gry planszowej i zaprosiła do wspólnego tworzenia zasad Gry o Cieszyn mieszkańców miasta. Celem tego działania było spojrzenie na centrum miasta z nowej perspektywy, z uwzględnieniem jego problemów, oczekiwań mieszkańców względem ich miasta. Gra została utrwalona w formie katalogu, przez co może w nią grać większa liczba osób. 
 
Kolejna artystka Diana Lelonek w ramach swojego działania artystycznego Rozkwit przeniosła z użyciem różnych narzędzi ogrodniczych fragment roślinności z ekosystemu powstałego po dawnym dworcu PKS i utworzyła kompozycję z mchów i bylin w donicach na ul. Głębokiej. W swoim projekcie artystka poruszyła istotny problem sprzedaży i zburzenia dworca PKS, który przez lata służył mieszkańcom całego powiatu cieszyńskiego i powolnej degradacji terenu odgrodzonego przez nowego właściciela metalowymi płytami. Poza tym oznakowała trzy wybrane obszary z hybrydową roślinnością za pomocą zaprojektowanych tabliczek  „Pomnik przyrody”. 
 
Projekt Przeszczep Anny Jochymek również uwzględniał rośliny jako punkt wyjścia w procesie tworzenia i jako metaforę ukorzeniania relacji międzyludzkich. Proces zapoczątkowany przez Annę Jochymek trwa i zaczął wychodzić poza granice Cieszyna jako model dzięki stworzonej grafice 3D. 
 
Aleka Polis w ramach działania Samo dobro skupiła się na mieszkańcach i ich „dobrych uczynkach”. Wygrawerowane tabliczki prezentujące cytaty z rozmów z mieszkańcami kamienic zostały umieszczone na fasadach wybranych pięciu kamienic w śródmieściu. Przypominają, że każdy ma wpływ na przestrzeń społeczną i miejską, nie tylko bohaterowie z podręczników i pomników monumentalnych. 
 
Na zakończenie dwuletniego projektu zorgaizowalismy wydarzenie interdyscyplinarne tj.szereg działań podsumowujących, na które składały się m.in.:
- spacer śladami działań artystycznych odbywających się w mieście w ramach projektu „Włącz kulturę!”, który poprowadziła Joanna Wowrzeczka czy projekcja mock dokumentu, który powstał na warsztatach z Sylwestrem Gałuszką. Uczestnicy mogli zobaczyć, co odkryli, nazwali i wyodrębnili zaproszeni przez świetlicę artyści i artystki w ramach projektu.
- warsztaty zdobienia talerzy „UFO-TALERZ dla sąsiada”, które poprowadził uznany ceramik Bogdan Kosak. Warsztaty odbyły się w nowej siedzibie pracowni Kosak Modelarnia Ceramiczna.
-koncert zespołu Hańba!
-wystawa Eksploracje
 
Pracowaliśmy także z najmłodszą częścią społeczności lokalnej w ramach cyklicznych warsztatów skirowanych do dzieci z O!Świetlicy Krytyki Politycznej. Dzięki temu udało się osiągnąć cel włączania dzieci i młodzieży do uczestnictwa w kulturze poprzez budowanie ich kapitału kulturowego przy użyciu narzędzi sztuki. W ramach zajęć najmłodsi mieszkańcy nie tylko poznawali sztukę współczesną, ale mieli także możliwość pracy na rzecz zmiany śródmieścia.
 
Projekt zakładał również warsztaty z zakresu edukacji kulturalnej w Gimnazjum numer 3 w Cieszynie.  W roku 2015 w ramach trzech warsztatów udało się włączyć młodzież w wieku 14-15 lat do tematu sztuki partycypacyjnej. 
W roku 2016 odbyły się dwa spotkania warsztatowe, które poprowadzili artyści i artystki zaproszone do Cieszyna w ramach projektu „Włącz kulturę!”(Ludomir i Magdalena Franczak oraz Anna Jochymek i Diana Lelonek). 

 

Daty wydarzeń:

20.1.2015 - 31.12.2016

Włącz kulturę!
Autor zdjęć: Anna Pluta

Włącz kulturę! Włącz kulturę! Włącz kulturę!

Autor wpisu: Anna C

Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego/Świetlica Krytyki Politycznej w Cieszynie
województwo: śląskie
43-400, Al. Jana Łyska 3
cieszyn@poczta.krytykapolityczna.pl
www.krytykapolityczna.pl/o-nas/cieszyn/

Miejsce wydarzenia
Cieszyn
województwo: śląskie
43-400, Al. Jana Łyska 3 i śródmieście Cieszyna

Liczba odsłon: 2523
25.01.2017