Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Włącz kulturę!

Celem projektu "Włącz kulturę" dofinansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przez Świetlicę Krytyki Politycznej "Na Granicy" (prowadzonej przez Stowarzysznie im. Stanisława Brzozowskiego) a realizowanym w latach 2015-2016 była zmiana wizerunku śródmieścia Cieszyna poprzez interwencje artystyczne i edukację kulturalną mieszkańców oraz ukazanie, że kultura „nie fasadowa” może być narzędziem zmiany społecznej.
 
Cel
 
Głównym celem projektu była zmiana wizerunku śródmieścia Cieszyna poprzez interwencje artystyczne i edukację kulturalną mieszkańców oraz ukazanie, że kultura „nie fasadowa” może być narzędziem zmiany społecznej.
 
Zaproszeni przez nas w ramach projektu artyści i artystki, przy współudziale mieszkańców postanowili w twórczy sposób zająć się problemami Cieszyna. 
 
Skutki pewnych działań artystycznych w przestrzeni Cieszyna są nadal widoczne dzięki ich trwałej formie.

Metody i efekty
 
W roku 2015 artysta Jacek Niegoda zaproponował Spacer szlakiem 10 cudów ekonomii Cieszyna, podczas którego mieszkańcy dzielili się wspomnieniami na temat minionych miejsc kultury i szukali odpowiedzi na to czemu i jak zmieniało się centrum Cieszyna. 
Artystka Elżbieta Jabłońska wraz ze studentami Wydziału Artystycznego UŚ w Cieszynie podjęła się wyzwania jakim było postawienie straganu obok codziennie rozstawianych w centrum straganów warzywnych i próba wymiany obrazów na inne towary. Podczas obydwu działań doszło do interakcji ze sprzedawcami, którzy żywo włączyli się w dyskusje na temat śródmieścia. 
Marcin Polak odniósł się do tematu pustostanów, wykorzystując przestrzeń  Galerii Szarej do działań artystycznych (od 2015 galeria podjęła decyzje o przeniesieniu do Katowic) oraz tworząc gazetkę „W PUNKT”, w której opisano konkurs na “dziurę kulturalną roku”, czy problem znikających miejsc kultury w centrum. 
 
Mapa Katarzyny Wolny pozwoliła z kolei osiągnąć cel jakim było zgromadzenie jak największej ilości danych i opinii mieszkańców o śródmieściu (3 spotkania warsztatowe, diagnoza śródmieścia, mapa śródmieścia).
 
W roku 2016 artyści Magdalena i Ludomir Franczak zagłębili się w wielokulturową przeszłość miasta i stworzyli od podstaw tableau, na którym znalazły się archiwalne zdjęcia dawnych mieszkańców Cieszyna. Tableau do tej pory krąży po witrynach pustostanów znajdujących się w śródmieściu Cieszyna  przypominając mieszkańcom bogatą historię miasta, składającej się z pojedynczych biografii (Czechów, Żydów, Polaków, Niemców). 
 
Artystka Julita Wójcik w dawnej już (zamkniętej pod koniec 2016 roku) siedzibie Świetlicy Krytyki Politycznej „Na Granicy” wyrysowała plan śródmieścia Cieszyna w formie gry planszowej i zaprosiła do wspólnego tworzenia zasad Gry o Cieszyn mieszkańców miasta. Celem tego działania było spojrzenie na centrum miasta z nowej perspektywy, z uwzględnieniem jego problemów, oczekiwań mieszkańców względem ich miasta. Gra została utrwalona w formie katalogu, przez co może w nią grać większa liczba osób. 
 
Kolejna artystka Diana Lelonek w ramach swojego działania artystycznego Rozkwit przeniosła z użyciem różnych narzędzi ogrodniczych fragment roślinności z ekosystemu powstałego po dawnym dworcu PKS i utworzyła kompozycję z mchów i bylin w donicach na ul. Głębokiej. W swoim projekcie artystka poruszyła istotny problem sprzedaży i zburzenia dworca PKS, który przez lata służył mieszkańcom całego powiatu cieszyńskiego i powolnej degradacji terenu odgrodzonego przez nowego właściciela metalowymi płytami. Poza tym oznakowała trzy wybrane obszary z hybrydową roślinnością za pomocą zaprojektowanych tabliczek  „Pomnik przyrody”. 
 
Projekt Przeszczep Anny Jochymek również uwzględniał rośliny jako punkt wyjścia w procesie tworzenia i jako metaforę ukorzeniania relacji międzyludzkich. Proces zapoczątkowany przez Annę Jochymek trwa i zaczął wychodzić poza granice Cieszyna jako model dzięki stworzonej grafice 3D. 
 
Aleka Polis w ramach działania Samo dobro skupiła się na mieszkańcach i ich „dobrych uczynkach”. Wygrawerowane tabliczki prezentujące cytaty z rozmów z mieszkańcami kamienic zostały umieszczone na fasadach wybranych pięciu kamienic w śródmieściu. Przypominają, że każdy ma wpływ na przestrzeń społeczną i miejską, nie tylko bohaterowie z podręczników i pomników monumentalnych. 
 
Na zakończenie dwuletniego projektu zorgaizowalismy wydarzenie interdyscyplinarne tj.szereg działań podsumowujących, na które składały się m.in.:
- spacer śladami działań artystycznych odbywających się w mieście w ramach projektu „Włącz kulturę!”, który poprowadziła Joanna Wowrzeczka czy projekcja mock dokumentu, który powstał na warsztatach z Sylwestrem Gałuszką. Uczestnicy mogli zobaczyć, co odkryli, nazwali i wyodrębnili zaproszeni przez świetlicę artyści i artystki w ramach projektu.
- warsztaty zdobienia talerzy „UFO-TALERZ dla sąsiada”, które poprowadził uznany ceramik Bogdan Kosak. Warsztaty odbyły się w nowej siedzibie pracowni Kosak Modelarnia Ceramiczna.
-koncert zespołu Hańba!
-wystawa Eksploracje
 
Pracowaliśmy także z najmłodszą częścią społeczności lokalnej w ramach cyklicznych warsztatów skirowanych do dzieci z O!Świetlicy Krytyki Politycznej. Dzięki temu udało się osiągnąć cel włączania dzieci i młodzieży do uczestnictwa w kulturze poprzez budowanie ich kapitału kulturowego przy użyciu narzędzi sztuki. W ramach zajęć najmłodsi mieszkańcy nie tylko poznawali sztukę współczesną, ale mieli także możliwość pracy na rzecz zmiany śródmieścia.
 
Projekt zakładał również warsztaty z zakresu edukacji kulturalnej w Gimnazjum numer 3 w Cieszynie.  W roku 2015 w ramach trzech warsztatów udało się włączyć młodzież w wieku 14-15 lat do tematu sztuki partycypacyjnej. 
W roku 2016 odbyły się dwa spotkania warsztatowe, które poprowadzili artyści i artystki zaproszone do Cieszyna w ramach projektu „Włącz kulturę!”(Ludomir i Magdalena Franczak oraz Anna Jochymek i Diana Lelonek). 

 

Daty wydarzeń:

20.1.2015 - 31.12.2016

Włącz kulturę!
Autor zdjęć: Anna Pluta

Włącz kulturę! Włącz kulturę! Włącz kulturę!

Autor wpisu: Anna C

Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego/Świetlica Krytyki Politycznej w Cieszynie
województwo: śląskie
43-400, Al. Jana Łyska 3
cieszyn@poczta.krytykapolityczna.pl
www.krytykapolityczna.pl/o-nas/cieszyn/

Miejsce wydarzenia
Cieszyn
województwo: śląskie
43-400, Al. Jana Łyska 3 i śródmieście Cieszyna

Liczba odsłon: 1941
25.01.2017

Zobacz także:

Ruszył nabór otwarty projektów na Noc Kultury 2017 w Lublinie

W nocy z 3 na 4 czerwca 2017 r. odbędzie się jedenasta lubelska Noc Kultury. 700 lecie nadania Lublinowi praw miejskich jest doskonałą okazją do szczególnego spojrzenia na nasze miasto. Zachęcamy do wspólnych działań, dzięki którym będziemy mogli jeszcze pełniej świętować tę wspaniałą rocznicę, odkrywając zupełnie nowy wymiar Lublina. Hasłem przewodnim tegorocznej imprezy będzie bowiem „miastoczasoprzestrzeń”. Zapraszamy do współtworzenia tej specjalnej edycji Nocy Kultury – zarówno instytucje, organizacje pozarządowe, jak i przedsiębiorstwa oraz osoby fizyczne.

Zapraszamy na spotkania informacyjne projektu operatorkultury.pl

Zapraszamy na spotkania promujące program grantowy operatorkultury.pl. W ramach projektu można uzyskać wsparcie finansowe na działania z zakresu edukacji kulturowej.

Ruszył projekt operatorkultury.pl

Zgłoś pomysł, zdobądź fundusze i działaj na rzecz edukacji kulturowej dla dzieci i młodzieży! Regionalny Instytut Kultury w Katowicach po raz kolejny wspiera lokalne partnerstwa nauczycieli i animatorów oraz inicjatywy edukacji kulturowej w woj. śląskim. Na realizację najciekawszych pomysłów instytucja przeznaczy w 2017 roku 62 tys. złotych!