Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Fotografia i seniorzy w Sopocie, czyli SENIOR.jpg

SENIOR.jpg to projekt edukacyjny dla sopockich seniorów, poświęcony w całości fotografii. Cykl spotkań realizowany od kwietnia do grudnia 2016 roku we wnętrzach Sopoteki, na terenie Muzeum Grodzisko, w profesjonalnym studio w Sopockiej Szkole Fotografii i w przestrzeni naszego miasta.

 

Projekt Senior.jpg to cykl edukacyjny dla sopockich seniorów. Fotografia w Sopocie wygrywa z każdą inną aktywnością. Po wcześniejszych kursach, spotkaniach i wakacyjnych plenerach już znamy podstawy, nieco historii, za nami kilka spacerów, pobyt w studio fotograficznym. Spotkania z fotografią wyzwoliły wspaniałe pokłady kreatywności. Sami seniorzy zaproponowali zajęcia w plenerze, w ciemni i profesjonalnym studio fotograficznym, dokumentację sopockich wydarzeń kulturalnych starszym okiem. Rozmowy z Wydziałem Kultury Miasta Sopotu, entuzjastyczne nastawienie pracowników instytucji partnerskich sprawiły, że zobaczyliśmy ogromny potencjał twórczy do wykorzystania.

Cele
Naszym głównym celem była aktywizacja seniorów, podtrzymanie powstałej już więzi i edukacja kulturalna starszych mieszkańców Sopotu. Nie tylko w zakresie fotografii.
Zapoznanie seniorów z kulturalną ofertą miasta i wszystkich instytucji.

Efekty zadania:
Powstanie grupy amatorów, fotografów i współpracujących z instytucjami i animatorami życia kulturalnego w Sopocie. Aktywizacja grupy starszych, często samotnych osób, dla których wspólna nauka, praca i późniejsze wystawy ich prac stały się powodem do dumy i radości.
Cztery wystawy prac fotograficznych uczestników projektu, które miały miejsce w Sopotece, Urzędzie Miasta Sopotu, Muzeum Archeologicznym Grodisko w Sopocie.

Dodatkowe, nieplanowane działania, warsztaty, spotkania, na które pomysły rodziły się w trakcie trwania projektu. Entuzjastycznie przyjmowane przez grupę seniorów.
Pomysły na kolejne aktywności.

Przykładowe formy pracy:
Warsztaty i seminaria fotograficzne
Prowadzone przez Wykładowców Sopockiej Szkoły Fotografii, studentów i pasjonatów. Tematyka spotkań była uzgadniana z uczestnikami. Każde spotkanie zawierało prezentacją multimedialną oraz dyskusje nad pracami seniorów.
Wiosenne i jesienne plenery fotograficzne
Odbywały się na terenie Muzeum Grodziska, gdzie seniorzy mogli opanować korzystanie z wielu funkcji swoich aparatów i wykorzystać wiedzę zdobytą w czasie wykładów i seminariów. W zajęciach uczestniczyli także wolontariusze z grupy rekonstrukcyjnej.

Noc Muzeów
Wspólny wieczorny spacer po instytucjach kultury w Sopocie, doskonała okazja do nauki robienia nocnych zdjęć. W przeprowadzeniu zajęć pomogali studenci i wolontariusze.

Warsztat fotograficzny "Sopockie Wnętrza"
Pokazaliśmy jak prawidłowo z użyciem światła zastanego i z pomocą prostych lamp oświetlić wnętrze mieszkania czy niewielkiej przestrzeni. Seniorzy mieli okazję zwiedzić wystawy i wykorzystać przestrzeń instytucji partnerskich.

Wspólne wyjścia do obiektów kulturalnych i sportowych
To ważna część projektu, dzięki której seniorzy poznali wszystkie obiekty, ich pracowników, osoby odpowiedzialne za promocję. Były to Państwowa Galeria Sztuki, Opera Leśna (znana wszystkim tylko z oficjalnej strony), Muzeum Sopotu, Dworek Sierakowskich. Pokazaliśmy seniorom także zakamarki naszej Biblioteki i przedstawimy pracowników odpowiedzialnych z promocję i przebieg imprez w naszej instytucji i instytucjach partnerskich, tak by potem łatwiej było współpracować, kontaktować się w sprawie zamieszczania relacji.

Zajęcia w studio fotograficznym
Obejmowały praktyczną naukę robienia poprawnych technicznie zdjęć, naukę korzystania z oprogramowania do obróbki zdjęć. Odbyły się także zajęcia w ciemni. W czasie zajęć prowadzonych w studio w małych maksymalnie czteroosobowych grupach każdy senior miał okazję do samodzielnej pracy.

Spotkanie ze studentami Sopockiej szkoły Fotografii
To integracyjna wartość projektu. Spotkania prezentujące różne style i spojrzenia na otaczający świat widziany oczami młodych ludzi, których prace często odważne stylistycznie odbiegają od przyjętych standardów i stereotypów w fotografii. Co zakakujące, spotkana i dyskusje pokazały, jak ogromną fachową wiedzą dysponują seniorzy, uczestniczący w projekcie.

Udział seniorów w trzydniowych obronach prac studentów Sopockiej Szkoły Fotografii
Ponad 25 seniorów każdego dnia towarzyszyło studentom i trzymało za nich kciuki. Było głośno, ciasno i wesoło. Możliwość obejrzenia świetnych zdjęć, wysłuchania dyskusji specjalistów, sympatia, międzypokoleniowe przyjaźnie i chęć uczestniczenia w tych radosnych, często żywiołowych chwilach.

Projekcje filmów dokumentalnych
Fundacja Edukacji Fotograficznej udostępniła nieodpłatnie licencje do filmów, którymi może dysponować. Projekcje poprzedzało wprowadzenie do tematyki filmu, które przygotowywali pracownicy Fundacji. Seniorzy mieli okazję obejrzeć filmy z serii Planette - Fotografia w Sopotece wyposażonej w nowoczesny sprzęt audiowizualny.

Wystawa ­ Sopot dawniej i dziś
To wystawa wielkoformatowych wydruków zdjęć uczestników projektu, którą przygotowali seniorzy w trakcie spacerów fotograficznych po naszym mieście. Pracownicy Biblioteki Sopockiej przygotowali skany archiwalnych zdjęć Sopotu, które na tabletach lub wydrukach uczestnicy zadania zabrali ze sobą na spacer, odszukali i w tym samym ujęciu sfotografowali. Z takich porównań utworzyliśmy wystawę, która była eksponowana w dużych formatach we wnętrzach Sopot Centrum oraz w mediatece Sopotece znajdującej się w tym samym obiekcie. Druga wystawa, kończąca projekt Portrety będzie eksponowana w nowoczesnej Sopotece do 28 stycznia. Wystaw Sopot dawniej i ozdabia korytarze Urzędu Miasta Sopotu i z uwagi na swój charakter gromadzi wielu oglądających. Muzeum Archeologiczne Grodzisko także w soich wnętrzach wystawia prace naszych seniorów, pokazując ich wiosenne i jesienne zdjęcia z plenerów.

Inspiracje i partnerzy

Pomysł na projekt to efekt wspólnych wcześniejszych działań Biblioteki Sopockiej, instytucji partnerskiej- Sopockiej Szkoły Fotografii i samych seniorów, głośno wyrażających swoje potrzeby.

Sopocka Szkoła Fotografi oraz Fundacja Edukacji Fotograficznej to dwie instytucje bez których nasz projket nie byłby tak dużym sukcesem.

Ogromny szacunek i sympatia, uważność i otwartość to ważne cechy zaangażoanych w realizację Seniora.jpg osób, wykładowców, pracowników Biblioteki prowadzących i organizaujących poszczególne zajęcia. Dzięki temu powstała grupa, która nie tylko ma wspólną pasję, ale lubi ze sobą spędzać czas, chce dalej poszerzać wiedzę i umiejętności, rozwijać się.

Żródła finansowana
Projekt SENIOR.jpg zrealizowano z dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków własnych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sopocie.

Relacje ze spotkań, zdjęcia i informacje o wykładowcach i wiele więcej znajdziecie Państwo na BLOGU PROJEKTU SENIOR.jpg
http://seniorjpg.blogspot.com/

 

Autor wpisu: Dagmara Sypniewska-Skwara

Biblioteka Sopocka
województwo: pomorskie, powiat: m. Sopot
81-706 Sopot, ul. Obrońców Westerplatte 16
mbp@mbp.sopot.pl, 585511286
www.mbp.sopot.pl
Liczba odsłon: 1757
16.01.2017