Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

„Muzeum. Udostępnij!". Edukacja muzealna wyrównująca szanse

Co wyniknęło z połączenia szwedzkiej metody „Mali przewodnicy", doświadczenia kadry placówek wsparcia dziennego, pomysłów dzieci, zapału zespołu młodego muzeum i pasji edukatora medialnego? Wszystko to złożyło się na unikatowy gdyński projekt „Muzeum. Udostępnij!". Zapraszamy do zapoznania się z publikacją, która prezentuje jego przebieg i efekty.

Tytuł projektu możemy różnie rozumieć. Niektórym osobom kojarzy się z mediami społecznościowymi lub treściami udostępnianymi na podstawie wolnych licencji. Inni rozumieją go jako zachętę do dzielenia się i współpracy w grupie. Jeszcze inni widzą w nim postulat otwierania się muzeów na nowe grupy docelowe i potrzebę zmiany ich wizerunku jako miejsc elitarnych. Każda z tych interpretacji jest uzasadniona.

Projekt, realizowany od marca 2015 do listopada 2016, skierowany był do kadry oraz podopiecznych gdyńskich świetlic socjoterapeutycznych i ich najbliższych. Celami przedsięwzięcia były: rozwój kompetencji informacyjnych i umiejętności społecznych dzieci i młodzieży, wzmocnienie ich więzi rodzinnych, integracja społeczności lokalnej i poszerzenie grupy odbiorców oferty muzeum.

W ramach projektu dzieci przygotowały własne ścieżki zwiedzania i oprowadzały po wystawie stałej muzeum swoich rodziców, nauczycieli i przyjaciół. Pomogły im w tym m.in. warsztaty medialne kształtujące umiejętności związane z wyszukiwaniem informacji z rozmaitych źródeł, ich krytycznym ocenianiem i prezentowaniem.

„Muzeum. Udostępnij!" to pierwszy projekt społeczno-kulturalny zrealizowany przez Muzeum Emigracji w Gdyni. Został zainicjowany jesienią 2014 roku, na kilka miesięcy przed otwarciem wystawy stałej, kiedy muzeum było jeszcze na etapie organizacji. Od samego początku było dla nas ważne, aby dotrzeć do jak najszerszej publiczności. Naturalnym krokiem było włączenie w ten proces organizacji pozarządowych. Od tamtego momentu muzeum bardzo się zmieniło i rozwinęło jako placówka kulturalna i edukacyjna, ale ta pierwsza potrzeba pozostała żywa. Kolejne projekty, również realizowane we współpracy z fundacjami i stowarzyszeniami, pozwoliły nam między innymi na dotarcie do osób z niepełnosprawnościami czy do społeczności trójmiejskich imigrantów.

Planujemy także kolejną edycję „Muzeum. Udostępnij!", a niniejszą publikacją mamy nadzieję zainspirować animatorów z innych instytucji kultury do podobnych działań w międzysektorowych partnerstwach. Zachęcam zatem do poznania projektu nie tylko z punktu widzenia naszej instytucji, ale i naszych partnerów oraz tych najważniejszych – młodych uczestników, którzy tchnęli w całe przedsięwzięcie mnóstwo energii, zapału, a przede wszystkim radości z odkrywania i dzielenia się pasją z najbliższymi.

 

Publikację pobrać można bezpłatnie: PDF | EPUB | MOBI

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło: Muzeum Emigracji w Gdyni

Autor wpisu: Agnieszka Kaim

Muzeum Emigracji w Gdyni
81-339 Gdynia, ul. Polska 1
www.polska1.pl
Agnieszka Kaim
Muzeum Emigracji w Gdyni, 2016
Liczba odsłon: 1266
13.01.2017

Zobacz także:

Historie prawdziwe i mniej prawdziwie osadzonych kobiet z gdańskiego Aresztu Śledczego

Scenariusz pod tytułem „Bajki księżniczek” jest wynikiem warsztatów teatralnych, skierowanych do osadzonych kobiet w Areszcie Śledczym w Gdańsku. Koncepcja tekstu narodziła się ze współpracy z osadzonymi, na bazie ich życiowych doświadczeń i przemyśleń, które zostały spisane i opracowane dramaturgicznie przez Sandrę Szwarc. 

Rusza nabór dobrych praktyk na Ogólnopolską Giełdę Projektów "animacja+woda"

Przed nami już siódma edycja najbardziej inspirującej konferencji w Polsce – uruchamiamy nabór dobrych praktyk na Ogólnopolską Giełdę Projektów! Tym razem spotkamy się w Gdyni w dniach 19-20 października, dzięki współpracy Narodowego Centrum Kultury, Miasta Gdyni, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Emigracji w Gdyni, Gdyńskiego Centrum Filmowego i Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku. Tematem, z którego będziemy czerpać, jest kulturotwórcza rola wody i terenów nadwodnych. Swoje projekty można zgłaszać do 30 czerwca.
 

Spotkajmy się na ławeczce

W 2017 r. Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku kontynuuje prace badawcze skupiające się na ręczniku ludowym Ziemi Bielskiej. Działania będą prowadzone w ramach projektu „Spotkajmy się na ławeczce. Badania terenowe ręcznika ludowego Ziemi Bielskiej” finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – priorytet Kultura Ludowa i tradycyjna 2017, skoncentrują się na pracy w terenie.