Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Pisarki na plakaty

Obcowanie z literaturą to nie tylko wzniosłe rozważania. Można do niej podejść zabawnie i z pomysłem. Taki cel przyświecał Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu realizując międzypokoleniowy projekt, który kierowaliśmy do seniorów i młodzieży niepełnosprawnej. Uczestnicy poznali życie i twórczość pisarek poprzez dramę stosowaną, w tym stymulatory. Mieli też okazję spotkać się z pisarką lub jej reprezentantką i zadać im pytania. Nasze pisarki to: Joanna Jodełka, Kazimiera Iłłakowiczówna, Papusza.
 
Cel
Celem stymulatorów jest aktywne zaangażowanie się w poznawanie. Ta technika polega na tym, że wypełniamy walizkę różnymi przedmiotami, np. można w niej znaleźć przedarte zdjęcie, list, bilety do kina. Im więcej różnorodnych przedmiotów, tym lepiej; powinny być ze sobą powiązane i tworzyć pewną historię. Uczestnicy snują hipotezy na temat życia „właścicielki” walizki i sytuacji w jakiej mogła się znaleźć.
 
Metody
Kreatywna praca ze słowem na warsztatach Loesje pozwoliła uczestnikom rozwijać kreatywność i kulturę słowa pisanego. Owe słowo pisane to krótkie, inspirujące i zabawne sentencje dotyczące wcześniej poznanego życia lub twórczości pisarki. Hasła zostały wydrukowane na koszulkach i trafiły do młodzieży.

Efekty
W ramach projektu powstała publikacja elektroniczna udostępniona na wolnej licencji Creative Commons zawierająca:
 
- krótkie życiorysy trzech wielkopolskich pisarek,
- 3 scenariusze przeprowadzenia stymulatorów,
- 3 scenariusze warsztatów dramowych,
- 6 sentencji o pisarkach.
 
 
WYPOŻYCZENIE WALIZKI ZE „STYMULATORAMI” DO REALIZACJI WARSZTATÓW
 
Instytucje zainteresowane przeprowadzeniem warsztatów mogą wypożyczyć „stymulatory” w formie walizki. W tym celu należy pobrać formularz i dostarczyć uzupełniony: http://www.wbp.poznan.pl/biblioteka/projekty/pisarki-na-plakaty/#Pisarki na plakaty
 
Stymulatory to świetna metoda na zaangażowanie odbiroców w historię, którą chcemy opowiedzieć. Z powodzeniem zastępuje wykład o osobie, wydarzeniach, problemie. Metodę można wykorzystać również do przedstawienia pisarza lub pisarki.
 
W linku znajdują się scenariusze przeprowadzenia warsztatów bazujących właśnie na dramie i stymulatorach: http://www.wbp.poznan.pl/biblioteka/projekty/pisarki-na-plakaty/#Pisarki na plakaty
 
Do publikacji ze sceanriuszami dołączyliśmy również sentencje, które powstały podczas warsztatów Loesje. 
 
Partnerzy projektu
Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Z. Tylewicza w Poznaniu
Ośrodek Kształcenia Nauczycieli Oddział w Poznaniu
Zakład Literatury XX Wieku, Teorii Literatury i Sztuki Przekładu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
 
Źródło finansowania 
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Daty wydarzeń:

2.1.2017

Autor wpisu: Urszula Bochyńska

Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum ANimacji Kultury w Poznaniu
województwo: wielkopolskie, powiat: m. Poznań
60-819 Poznań, ul. Bolesława Prusa 3
Liczba odsłon: 1025
02.01.2017