Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Sztuka współczesna jest głupia

W temacie kultury pracują wspólnie od ponad roku, przez ostatnie cztery miesiące skupili się na sztuce współczesnej. Grupa młodzieży z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 2 w Szczecinie i animatorka kultury, Kinga Rabińska, pod pretekstem sztuki rozmawiają o życiu. Właśnie przygotowują się do prac nad książką zbierającą ich doświadczenia.

Cel
Sztuka współczesna jest nudna, głupia i śmieszna, ale także zaskakująca, ciekawa i trudna. Tak mówią uczestnicy projektu „sztuka kultury”, czyli grupa wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 2 w Szczecinie. – Dla nich galerie czy muzea i zgromadzone w nich prace to często fanaberia. Podświadomie odbierają ten element ludzkiej aktywności jako hermetyczny, wymagający od odbiorcy przygotowania. Tak rodzą się kompleksy skutkujące brakiem dyskusji o sztuce wśród zwykłych mieszkańców. A niby dlaczego zwykły mieszkaniec nie może wypowiedzieć się np. na temat Frygi? – twierdzi Kinga Rabińska, animatorka kultury oraz stypendystka Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To z jej inicjatywy przez blisko pół roku blisko 15 dzieciaków z MOS-u przy ul. Jagiellońskiej spotykało się z animatorami i artystami, odwiedzało galerie i muzea, a przede wszystkim – rozmawiało o sztuce.

Jak mówi pomysłodawczyni projektu, celem nie było tylko zdobycie wiedzy na temat sztuki współczesnej, ale przede wszystkim sprowokowanie uczestników do rozmów o życiu. – Poznałam się z tymi dzieciakami, gdy realizowałam film o wolontariacie. To są różne osoby, z różnymi historiami, a wszystkich wrzuca się do jednego wora pod okropną nazwą: trudna młodzież. Zapytałam się, czy chcieliby coś wspólnie zrobić, napisaliśmy projekt i działamy! – tłumaczy Rabińska.

Metody
W tym czasie spotykali się z artystami i animatorami, których głównym zadaniem była inspiracja. Wśród nich znalazły się: Małgorzata Goliszewska (autorka filmów „Ubierz mnie” czy „Taki typ ptactwa”), Ada Krawczak (grafik, właścicielka studia Lines & Dots) czy Maria Stafyniak (animatorka, Rezerwat Idei). Młodzież miała okazję po raz pierwszy w życiu wziąć udział w wernisażu wystawy, spróbować cyjanotypii, wykonać własne wlepki czy autorski mikro projekt artystyczny. – Na jednych z zajęć wyszliśmy w poszukiwaniu sztuki w przestrzeń Osiedla Turzyn, czyli najbliższego otoczenia Ośrodka. Towarzyszył nam Przemek Głowa – dzieciaki w większości nie zdawały sobie sprawy, że przewodnik miejski to zawód! – opowiada stypendystka – Innym razem odwiedziła nas Karolina Wierciak z Endorfina Wear, która opowiadała o tym jak miłość do sztuki może zaowocować karierą w przemyśle modowym. To było dla nich bardzo inspirujące. Jednocześnie młodzież zdobywała wiedzę na temat sztuki współczesnej – recenzowała wybrane dzieła, oglądała filmy, rozmawiała sztuce w mieście.

Efekty
Projekt „sztuka kultury” właśnie się zakończył, jednak to nie finał działań grupy. Już teraz można podejrzeć doświadczenia projektu pobierając bezpłatną publikację (dostępna na www.inkubatorkultury.szczecin.pl), jednak to jedynie przedsmak. Grupa planuje opracowanie książki dla animatorów kultury zbierającej doświadczenia pracy przy projekcie, a także kolejne działania edukacyjno-artystyczne, w tym koncert i profesjonalny projekt fotograficzny. – Wierzę, że oni po prostu muszą się dowiedzieć o dostępnych możliwościach, dotknąć tego, poznać odpowiednich ludzi. Każdy z nas dostał kiedyś jakąś szansę – dlaczego nie oni?

Źródło finansowania
Projekt "sztuka kultury" zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Autor wpisu: Kinga Rabińska

Kinga Rabińska
województwo: zachodniopomorskie
Szczecin
kinga.rabinska@gmail.com
Resource id #6
Liczba odsłon: 981
02.01.2017

Zobacz także:

Kto sztuka nie błądzi. Sztuka buntu i akceptacji

Projekt "Kto sztuka nie błądzi. Sztuka buntu i akceptacji" jest realizowanyw Orońsku i Wierzbicy przez doświadczonych edukatorów oraz absolwentów uczelni artystycznych posiadających dorobek pedagogiczny i doświadczenie w pracy ze środowiskami objętymi wykluczeniem społeczno materialnym. Zajęcia prowadzone są w oparciu o aktywizujące uczestników metody warsztatowe oraz wykłady teoretyczne, których hasłem przewodnim jest bunt w sztuce współczesnej. Projekt jest realizowany przy wsparciu dwóch instytucji partnerskich: Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oraz Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Wierzbicy.

SOFA – SCHOOL OF FILM AGENTS / 27 sierpnia – 1 września 2017 r.

Od pomysłu do filmu długa droga, a jeszcze dłuższa do publiczności. Kto ją przemierza? Reżyserzy, scenarzyści, producenci, aktorzy, dźwiękowcy i wielu innych. Ale jak to się dzieje, że praca ich jest w ogóle możliwa i że film dociera nie tylko na wielkie festiwale, ale, co najważniejsze, do widza? To specjalność uczestników SOFA!

 

Piknik rodzinny "Na tropie sztuki"

Uczestnicy projektu artystycznego #natropiesztuki Małopolskiego Instytutu Teatralnego wraz z partnerami projektu: Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Białym Kościele, Szkołą Podstawową w Białym Kościele, Stowarzyszeniem Miłośników Doliny Prądnika „Nasza Dolina” serdecznie zapraszają małych i dużych mieszkańców Gminy Wielka Wieś i okolic na rodzinny piknik ze sztuką, który odbędzie się w najbliższą sobotę, 29 lipca o godz 12:00 w ogrodzie przy Szkole Podstawowej w Białym Kościele (ul. Królowej Jadwigi 4).