Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Projekt Kolej na Książkę 3.0 dobiegł końca

W okresie od lutego do grudnia na terenie gminy Przemęt Fundacja „Sztuka dla Ludzi” realizowała w partnerstwie z Gminnym Centrum Kultury i Biblioteką w Przemęcie projekt Kolej na Książkę 3.0. Stanowił on kontynuację działań zainicjowanych w poprzednich latach w Legnicy.

Cel
Projekt skonstruowano tak, by w niebanalny sposób połączyć zajęcia artystyczne z promocją czytelnictwa. Wszelkie podjęte działania miały na celu udowodnienie, że po literaturę można sięgać w każdym wieku, o każdej porze roku. Szczególnie po tę, która wyszła spod pióra pisarzy, jakich nie trzeba przedstawiać. Inspiracją dla pomysłodawców projektu były utwory Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Wisławy Szymborskiej, Stanisława Lema, a nawet Sławomira Mrożka czy Witolda Gombrowicza. Niezwykła różnorodność językowa i gatunkowa tekstów pozwoliła ujawnić całą gamę odcieni słowa, które raz było humorystyczne, raz wprowadzało nastrój refleksyjny. Raz brzmiało poetycko, raz prozatorsko. Raz dostojnie i godnie, innym znów razem codziennie i przyziemnie. Zawsze jednak pojawiało się ono w nieoczywistych aranżacjach i przestrzeniach.

Metody
Działania projektowe były zogniskowane wokół warsztatów w wymiarze 60 godzin. W ich skład wchodziły zajęcia z tworzenia kalkomanii na porcelanie i ceramice, wykorzystywania techniki linorytu do tworzenia matryc, w oparciu o które następnie powstawały wzory na bawełnianych torbach, nauki projektowania przy wykorzystaniu technik manualnych oraz programów graficznych. Ale to nie wszystko! Tekst, który jak wspomniano stanowił kanwę przedsięwzięcia, wybrzmiał dzięki aktorkom z Legnicy w teatralnych aranżacjach w wielu nietypowych miejscach. Joanna Gonschorek i Katarzyna Kaźmierczak deklamowały fragmenty tekstów na targu, podczas picia kawy, skakania na skakance, robienia pompek i… na placu zabaw, udowadniając, że czytać można po prostu wszędzie. Co ważne – akcje nie ograniczały się do odtwórczego odczytywania tekstów – wręcz przeciwnie. Aktorki zachęcały ludzi do wspólnej improwizacji, spontanicznej recytacji, prób wcielania się w postacie z tekstów. Na plaży w Wieleniu zorganizowano nawet pojedynek na słowa – Mrożek kontra Lem, podczas którego raczący się letnim słońcem plażowicze mogli zdecydować, fragmenty utworów którego z twórców bardziej przypadły im gustu.

Dzięki aktorom Teatru Lubuskiego – Marcie Frąckowiak i Piotrowi Lizakowi poezja była obecna w sklepie wielobranżowym, w kwiaciarni, a nawet w miejscowym urzędzie gminy, gdzie w otoczeniu urzędników robiono gombrowiczowskie miny.
 

Efekty
Przemęcianie mieli więc szansę wziąć udział w tych niezwykłych wydarzeniach w trakcie pracy i w czasie wolnym, pod dachem przemęckiego ośrodka kultury i w trakcie wakacyjnego wypoczynku. Dzieci natomiast były szczególnie uprzywilejowane, gdyż odwiedzano je w ich szkołach i przedszkolach. Do maluchów z przemęckiego przedszkola samorządowego zawitały małpa i tygrysica ze sporym zapasem bananów. Zorganizowano zajęcia dla wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej w Radomierzu. Uczniowie ze szkół w Kaszczorze i Starkowie mieli natomiast szansę poznania postaci godnej podziwu – prawdziwej „żywej książki”, czyli Robba Maciąga. Podróżnika, który przemierza świat na rowerze i który opowiedział młodzieży o swojej wyprawie do Indii, okrasił narrację pokazami multimedialnymi oraz fotografiami, a także zaprosił przyszłych podróżników do wspólnych zajęć warsztatowych.

Wydarzeniem projektowym, na które warto zwrócić szczególną uwagę, było Święto Biblioteki. Stanowiło ono jedno z kluczowych działań zaplanowanych w ramach przedsięwzięcia. W organizowane od lat wydarzenie wpisano nowe elementy, jak międzypokoleniowe warsztaty dla miejscowej społeczności, podczas których królowało oczywiście słowo. Właśnie ono scalało poszczególne działania i dawało szansę na spotkanie z drugim człowiekiem podczas  jednej ze słonecznych, majowych niedziel.

Wreszcie jednym z owoców projektu jest mural, który artystka i współzałożycielka Fundacji „Sztuka dla Ludzi” – Dagmara Angier-Sroka stworzyła we współpracy z wolontariuszami. W ramach projektu powstały dzieła w postaci kafli, przypinek, toreb i kubków. Setki drobiazgów będą już zawsze przypominać uczestnikom działań dewizę projektu. Powstał także Przemęcki Park Krajobrazowy z ptakami o twarzach poetów i pisarzy, które zostały umieszczone w otoczeniu pozytywnie nastrajających cytatów. Przeczytano fragmenty kilkudziesięciu książek, setki wersów, tysiące słów, setki tysięcy liter. I między innymi dzięki temu bezpośredni uczestnicy, ale też widzowie, obserwatorzy podjętych inicjatyw zgodnie deklarowali, że po książki sięgną albo do książek wrócą. Szczególnie dorośli warsztatowicze opowiadali o dawno porzuconych tomach, przykrytych warstewką kurzu, które odżyły w ich pamięci dzięki projektowi Kolej na Książkę 3.0. I zdaje się, że na tym właśnie polega jego największa siła oraz w tym leży sukces pomysłodawców przedsięwzięcia.

Projekt „Kolej na Książkę 3.0” był dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Daty wydarzeń:

2.1.2016 - 12.1.2016

Projekt Kolej na Książkę 3.0 dobiegł końca
Autor zdjęć: Fundacja Sztuka Dla Ludzi

Autor wpisu: Magdalena Ignaczak

Fundacja Sztuka dla ludzi
województwo: dolnośląskie
59-220 Legnica, ul. Chocianowska 4a/11
sztukadlaludzi@gmail.com
www.sztukadlaludzi.org
Liczba odsłon: 1278
30.12.2016