Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

„SZTUKA PUKA Mobilna Pracownia" – podsumowanie

W okresie od czerwca do grudnia 2016 roku w gminie Przemęt zrealizowano cykl działań w ramach nowatorskiego projektu dla seniorów. Przedsięwzięcie miało na celu aktywizację społeczną i edukację kulturalną mieszkańców miejscowości oddalonych od centrów kultury, do których kultura przybyła wraz z pomysłodawcami projektu w postaci mobilnych pracowni twórczych. Czterema wybranymi bazami były miejscowości: Bucz, Osłonin, Przemęt i Solec Nowy.

Metody
Trzonem warsztatów adresowanych do seniorów, którzy byli głównym beneficjentem projektu oraz ich rodzin i przyjaciół, którzy mogli włączyć się w wybrane działania o charakterze międzypokoleniowym, była fotografia cyfrowa. Dynamicznie rozwijające się nowoczesne technologie i możliwości, jakie ze sobą niosą, są często dla osób dojrzałych czymś niezrozumiałym i budzącym lęk, ale też niedostępnym. Tym razem jednak nie tylko samodzielnie wykonywali zdjęcia za pomocą nowoczesnych technik, przy użyciu ważnych narzędzi jak m.in.: lampy zewnętrzne, statywy, blendy, zmienne obiektywy. Prace obrobiono i przygotowano do druku. Następnie efekty ich prac zostały zaprezentowane na specjalnie przygotowanej wystawie, którą można podziwiać w Gminnym Centrum Kultury i Bibliotece w Przemęcie do 13.01.2017r.

Przemęcki GCKiB jako partner przedsięwzięcia udostępnił także przestrzeń ekspozycyjną dla prac powstałych podczas warsztatów ceramicznych i garncarskich. Uczestnicy projektu lepili formy ceramiczne, toczyli na kole garncarskim formy użytkowe i nieużytkowe, odlewali z form, czy zdobili porcelanowe naczynia kalkomanią ceramiczną. Następnie obserwowali, podczas plenerowych wypałów, jak stworzone przez nich prace były wypalane w specjalnym piecu ceramicznym. W ten sposób mieli jedyną w swoim rodzaju szansę zmierzenia się z tą techniką – większość seniorów sięgała po nią pierwszy raz w życiu. Kolejną zaletą warsztatów było wytworzenie dzieł, które z powodzeniem mogą na co dzień służyć ich twórcom lub stać się świetnym pomysłem na prezent dla bliskiej osoby.

Seniorzy z gminy Przemęt oraz towarzyszący im podczas zajęć warsztatowych przyjaciele lub członkowie rodzin mieli również szansę przekonać się na własnej skórze, na czym polega praca malarza. Dzierżąc w jednej dłoni pędzel, w drugiej zaś paletę uczyli się podstaw kompozycji, kształtowania kolorów czy zasad rządzących wybranymi technikami malarskimi. Była to twórczość stacjonarna, wykluwająca się w świetlicach i salach wiejskich, do których dotarła mobilna pracownia. Z czasem jednak uczestnicy warsztatów wyszli w plener i tak pod okiem profesjonalistów powstały dzieła, jakie w grudniu zaprezentowano szerszej widowni.

Jako artyści z niemałym dorobkiem na swoim koncie przemęcianie zaczęli podróżować, by tym razem wspólnie pochylić się nad twórczością postaci powszechnie rozpoznawanych i szanowanych. W ramach projektu „SZTUKA PUKA Mobilna Pracownia” seniorzy z gminy Przemęt wybrali się dwukrotnie na całodniową wycieczkę do Poznania, podczas której zwiedzili stałe ekspozycje w Muzeum Narodowym, Bramę Poznania, a wieczorem wysłuchali koncertów w Filharmonii Poznańskiej.

Wszystkie działania zaplanowane w ramach projektu były dla jego uczestników bezpłatne, głównie dzięki wsparciu finansowemu ze środków Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

Efekty
Ponad 60 seniorów powyżej 60 roku życia, którzy skorzystali z niezwykłej okazji spędzenia czasu w sposób dla nich niekonwencjonalny i którzy często po raz pierwszy w życiu mieli do czynienia z tzw. „sztuką wysoką” - nie tylko w charakterze biernego obserwatora, ale przede wszystkim czynnego uczestnika wydarzeń. Ponad 60 osób – członków rodzin, dzieci, wnucząt, przyjaciół, którzy postanowili towarzyszyć odważnym mieszkańcom gminy Przemęt w ich drodze ku poznaniu sztuki, oswojeniu się z nią, ale także odkrywaniu własnych możliwości i umiejętności. Przeprowadzenie ponad 46 mobilnych, interdyscyplinarnych warsztatów twórczych w wymiarze ponad 138 godzin. Dwudniowy plener twórczy w Ośrodku Wczasowym „Trzy Jeziora” w Wieleniu.. Jednak najcenniejszą wartością, jaką wskazywali uczestnicy projektu po jego zakończeniu, są ich wspomnienia ze wspólnie odbytych zajęć, wyjazdów, spotkań plenerowych, bycia w gronie seniorów, rozmów z artystami i instruktorami, którzy otwarcie dzieli się z nimi swoją wiedzą i doświadczeniem choćby po to, by łatwiej było im zrozumieć specyficzny i niełatwy w interpretacji język sztuki współczesnej.

            

Źródło: Fundacja Sztuka Dla Ludzi
„SZTUKA PUKA Mobilna Pracownia” – podsumowanie

„SZTUKA PUKA Mobilna Pracownia” – podsumowanie „SZTUKA PUKA Mobilna Pracownia” – podsumowanie „SZTUKA PUKA Mobilna Pracownia” – podsumowanie „SZTUKA PUKA Mobilna Pracownia” – podsumowanie „SZTUKA PUKA Mobilna Pracownia” – podsumowanie „SZTUKA PUKA Mobilna Pracownia” – podsumowanie „SZTUKA PUKA Mobilna Pracownia” – podsumowanie

Autor wpisu: Magdalena Ignaczak

Fundacja Sztuka dla ludzi
województwo: dolnośląskie, powiat: m. Legnica
59-220 Legnica, ul. Chocianowska 4a/11
sztukadlaludzi@gmail.com
www.sztukadlaludzi.org
Liczba odsłon: 1701
30.12.2016