Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Festiwal Czytelnictwa "TU CZY-TAM. SANOK" 2016

To Festiwal Baśni w możliwie różnych jej odsłonach – spektakle, koncerty, wystawy, słuchowiska, ale przede wszystkim Gromadne Czytania. Czytają osoby ze świata teatru, muzyki, ilustracji książki, jak i sami autorzy oraz osoby publiczne  miasta Sanoka. Miejsca spotkań to sanocka MBP, kawiarnie i restauracje umieszczone w Rynku miasta. Wyprowadzanie czytania poza teren instytucji jest celowe, ale nie stoi z nimi w konflikcie. Festiwal Czytelnictwa TU CZY-TAM kompleksowo łączy w sobie różne dziedziny sztuki, po których przewodnikiem jest słowo: pisane, zilustrowane, wypowiadane, wyśpiewane. A baśń, magicznym miejscem, po którym będzie nas ono oprowadzać. 

Na jaką potrzebę projekt?

Program zbudowany został z myślą o elementarnych, immanentnych potrzebach człowieka w ogóle oraz w oparciu o obserwację człowieka współczesnego. Co z tego wynika? Czasy cyfrowe mają znaczny wpływ na zanikanie spotkań gromadnych, plemiennych. Człowiek zanurza się w monitorach kosztem żywego kontaktu. Stąd tak ważne są spotkania, rozmowy, a szczególnie ­ historie opowiadane, jako jedyne posiadającą siłę kontaktu wzrokowego, jednego warunków istnienia relacji, a który coraz częściej odbierają ludziom monitory telefonów, komputerów i od dawna już telewizorów. Relacje umożliwiają wymianę. Wymiana to dialog. Dialog ­ to spotkanie Nie ważne­ tu, czy tam. Literatura to doskonały pretekst do spotkań i rozmów. Czytam­ wiem. 

Cel

Celem festiwalu jest podniesienie kompetencji czytelniczych poprzez różnorodne przedsięwzięcia: nagrywanie czytańi ich prezentacja w Internecie, poprzedzone warsztatem artykulacji i pracą z tekstem.

Festiwal TU CZY­TAM to celowe wyprowadzanie czytania poza teren instytucji i ma ukazać być może nową, a z pewnością inną możliwość kontaktu z literaturą oraz konfrontować gusta i opinie, dać przestrzeń spotkaniom i rozmowom.

Festiwal TU CZY­TAM ma wpływać na proces zmiany skojarzeń i nawyków czytelniczych, a także wspomagać integrację środowisk społecznych i lokalnych. Nie będzie stało w opozycji do tradycyjnych form kontaktu z książką, jakimi są biblioteki i księgarnie. Umieszczenie tych instytucji na festiwalowym szlaku ma je oswobodzić ze stereotypów i zbudować relacje do miejsca gdzie można spędzić wartościowy czas, a nie tylko dokonać koniecznych transakcji.

Festiwal czytelnictwa TU CZY–TAM, edycja pt.: „Na granicy baśni”, ma na celu wypromowanie czytelnictwa i nawyków czytelniczych jako atrakcyjnej formy uczestnictwa w kulturze współczesnej, poprzez prezentację wartościowej literatury.

Metody

Program Festiwalu TU CZY­TAM przygotowywany został kompleksowo, łącząc w sobie różne dziedziny sztuki i różne sposoby przekazu. Konstruowany w zgodzie z długofalową strategią rozwoju i promocji idei festiwalowych, ma szansę być cyklicznym, unikalnym wydarzeniem. To pomysł na przebicie się z przekazem na rzecz czytania.

  • Seanse Słuchowisk radiowych; gromadne,
  • Publiczne Czytania, w tym także czytania performatywne;
  • Spotkania autorskie z Magdaleną Skrzeczkowską, Justyna Bednarek, Tarasem Prochaśko, Michałem Rusinkiem. Wybór wyżej wymienionych osób nie jest przypadkowy, ściśle łączy się z główną ideą naszego festiwalu, czyli odpowiednim doborze literatury do różnych grup odbiorców, i tak Justyna Bednarek (autorka „Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek” z ilustracjami Daniela de Latour, jest to obsypana świetnymi recenzjami nowość wydawnicza 2015 roku) i Magdalena Skrzeczkowska (autorka książki „WOKABULARZ” wydanej w rezultacie programu Narodowego Centrum Kultury „OJCZYSTY­dodaj do ulubionych” w 2012 r.) docierają do dzieci i młodzieży, gdyż posługują się wyjątkowym językiem, a ponadto w spójny sposób łączą interesującą treść z wysokiego szlifu ilustracją. Natomiast Taras Prochaśko i Michał Rusinek, autorzy historii i opowieści przeznaczonych dla dorosłych i seniorów, to potwierdzenie, że koncepcja festiwalu oparta jest na wysokiej jakości literaturze.
  • Kolejnym, ważnym celem Festiwalu jest nawiązanie szerokiej współpracy promującej czytelnictwo w tym, na poziomie międzynarodowym. Z powodu wspólnej historii terenów przygranicznych, wymieniającej się od wieków kultury, zaprosiliśmy artystów z Ukrainy. Naszymi gośćmi będą osoby zajmujące się książką – introligatorstwo i grafika Bogdana Pilipuszko, art booki Tarasa Keba i wielkoformatowa wycinanka Darii Aljoszkiny, która niejednokrotnie posłużyła jako ilustracje książek, a wreszcie samo słowo; na spotkanie autorskie oraz publiczne czytanie swojej książki przyjedzie wspomniany wcześniej, Taras Prochaśko.

 

Efekty

Festiwal czytelnictwa TU CZY–TAM kompleksowo łączy w sobie różne dziedziny sztuki, po których przewodnikiem jest słowo: pisane, zilustrowane, wypowiadane, wyśpiewane.

Działania inne

  • Muzycznie towarzyszycli nam m.in. Sefardix Jorgosa Skoliasa i braci Oleś. Odwiedzi nas Adam Strug z Kompanią i liryką latem, jak również z pieśniami liturgicznymi (jesienią) oraz opowieścią o Śpiewniku Pelplińskim, który po ponad stu latach doczekał się niedawno ponownego wydania.
  • Podczas tegorocznego festiwalu zaprezentowaliśmy również spektakle teatralne i opowieści: „Tuwim Julek PARA buch frazy w ruch!” (Teatr Małe MI), „Morze opowieści” wg Salamana Rashdie (Parparusza Wędrowna Wytwórnia Zdarzeń), spektakl/performens zbudowany w oparciu o "Słownik Chazarski" Milorada Pavica (Kubek do nalewania snów), książkę porównywaną z twórczością Eco, Borgesa i Marqueza. Spektakle i opowieści mają istotne znaczenie również dlatego, że jako jedyne zapewniają kontakt wzrokowy z odbiorcami.
  • Uczestnikom sanockiego festiwalu umożliwiliśmy udział w wystawach; grafiki i typografii Andrzeja Kota (PL); wielkoformatowej wycinanki papierowej Darii Aljoszkiny(UA); art­booków i ilustracji „Aleksytymija i inne legendy” Tarasa Keba(UA); sztuki introligatorskiej Bogdana Pilipuszko
  • oraz warsztatacg: kaligrafii, wycinanki, tworzenia art­booków, poprawnej artykulacji i pracy z tekstem (przy okazji nagrywań „Historii dobrze przeczytanych”).

 

Gdzie

Miejsca do czytania to: Miejska Biblioteka Publiczna i dziedziniec zamkowy Muzeum Historycznego, ale głównie, by wspólnie poczytać ­ spotykać będziemy się w kawiarniach umieszczonych w Rynku miasta, najczęściej odwiedzanych przez mieszkańców i turystów oraz herbacianej jurcie rozłożonej przez Fundację Laja z Cieszyna, w cyklu czytań dziennych oraz cyklu „Nocne czytania w kawiarniach”.

Na czas trwania festiwalu Rynek miasta stał się wizualną treścią idei TU CZY­TAM. Oprawę plastyczną zbudujemy razem ze znakomitym scenografem, artystą Jarosławem Koziarą. Istotą jego twórczości jest działanie w przestrzeni publicznej, co łączy się z dużym formatem przedsięwzięć i wyrazistą kolorystyką. Tworzy happeningi, performance, instalacje, land­arty. Swobodnie porusza się po wielu obszarach sztuki, w każdym jest kreatywny i wyraźny. Identyfikacja wizualna projektu, którą przygotuje Bartosz Rejmak z Manufaktury Sanok, zaistnieje również w przestrzeni miasta, np. na plakatach, flagach, etykietach z logo TU CZY–TAM.

Festiwal czytelnictwa TU CZY–TAM angażował do publicznego czytania także niemal wszystkie osoby tworzące go: w „Nocnych czytaniach w kawiarniach” czynny udział wezmą muzycy, którzy tego dnia koncertowali, czytał scenograf wydarzenia, czytali pisarze zaproszeni na spotkania autorskie. Czytali dyrektorzy Miejskiej Biblioteki Publicznej i Miejskiego Domu Kultury. Czytał i prowadzi zajęcia („Historie Dobrze Przeczytane”) redaktor Radia Rzeszów Rafał Potocki, czytała autorka programu Aleksandra Rózga. Zadanie angażowało ludzi z różnych grup wiekowych, zawodowych i społecznych. Publicznie czytać będą osoby znane ze świata telewizji, radia i teatru, osoby znane z ulicy własnego miasteczka, dzieci z sąsiedniej szkoły.

Finansowanie

Wydarzenie zostało sfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przy wsparciu finansowym Burmistrza MIasta Sanoka. 

Źródło: tu-czytam.pl
Daty wydarzeń:

6.1.2016 godz. 1:00 - 12.1.2016 godz. 1:00

Autor wpisu: Aleksandra Rózga

Miejska Biblioteka Publiczna im. Grzegorza z Sanoka.
województwo: podkarpackie
38-500 Sanok, Lenartowicza 2
ruuzgaster@gmail.com, 13 464 57 50
http://www.biblioteka.sanok.pl
Liczba odsłon: 1743
19.12.2016