Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Klasyka wiecznie młoda 2014 - 2016

18 koncertów dla blisko 6 tysięcy osób, kilkaset prac w konkursach na najlepszą recenzję wydarzeń oraz niezwykle pozytywne opinie w ankietach beneficjentów to skrótowe podsumowanie realizowanego w latach 2014 - 2016 projektu "Klasyka wiecznie młoda" mającego na celu wyrównywanie szans rozwojowych , umuzykalnianie i zapoznawanie z dziedzictwem kultury muzycznej mlodzieży z Mielca, miasta o utrudnionym dostępie do kultury "wysokiej" (nie działają instytucje artystyczne), poprzez bezpośredni kontakt z dziełami wybitnych twórców polskiej i światowej muzyki klasycznej, wyposażenie w niezbędną wiedzę o funkcjonowaniu orkiestry symfonicznej oraz podstawowych zasadach zachowania na koncertach filharmonicznych i podobnych wydarzeniach.

Cel

Symfoniczne prezentacje Mieleckiej Orkiestry Kameralnej z edukacyjną oprawą konferansjerską dedykowane uczniom mieleckich gimnazjów, wykonywane cyklicznie w formie wieloletniej stanowiły systemowe rozwiązanie problemu kontaktu młodzieży z muzyką klasyczną.

Metody

Repertuar koncertów uwzględniał szybko zmieniający się w tym wieku stopień rozwoju emocjonalnego odbiorców umożliwiając logiczną gradację stopnia wtajemniczenia w świat muzyki klasycznej, a spotkania podzielone były na 2 częsci. Pierwszą stanowił briefing zawierający niezbędna wiedzę teoretyczną, której przekaz w formie interaktywnej był przygotowaniem do finałowej, artystycznej. Koncerty dla klas I "Z klasyką na Ty" zapoznawały zgromadzonych z podstawowymi wiadomościami dotyczącymi zagadnień sfery wykonawczej (instrumenty muzyczne orkiestry, sposoby  budowania współbrzmień, funkcjonowanie orkiestry symfoniczej) oraz wychowawczej (savoir vivre koncertów filharmonicznych - mowa ciała dyrygenta, sposoby komunikacji podczas występu), następnie tak przygotowana publiczność słuchała występów Orkiestry, w programie których dominowała muzyka polska. Koncerty dla klas II "Zabawa z klasyką" w sposób maksymalnie przystępny przybliżały istotę najpopularniejszych form tanecznych (rodzimych - polonez, kujawiak, oberek, krakowiak, mazur oraz światowych - walc, tango, polka, czardasz). Spotkania dla klas III "Klasyczne perełki" obok problematyki teoretycznej (wiadomosci na temat estetycznych założeń epok baroku, klasycyzmu i romantyzmu oraz ich najwybitniejszych przedstawicielach) zawierały ambitne, popularne i atrakcyjne w odbiorze propozycje światowego dziedzictwa muzyki poważnej (symfonie, uwertury operowe, suity orkiestrowe). Aktywność młodzieży w realizacji zadania nie ograniczyła sie tylko do słuchania. Po spotkaniach, każdy uczestnik mógł wyrazić swoje wrażenia w konkursie na najlepszą recenzję koncertową, w którym oprócz upominków rzeczowych związanych z muzyką można było wygrać wejściówki na inne prezentacje Orkiestry.

Dla kogo?

Zadanie w formie nieodpłatnej objęło wszystkich mielczan realizujących obowiązek gimnazjalny przyczyniając się do wzrostu poziomu świadomości kulturalnej znaczącej części społeczeństwa miasta. Ukazywanie walorów muzyki klasycznej przybliżyło słuchaczom świat kultury "wysokiej", pozwoliło doświadczyć emocji związanych z jej odbiorem oraz docenić jej znaczenie, co zaowocowało zwiększeniem znajomości i zaintereseowaniem tą dziedziną sztuki oraz dało wiedzę na temat norm zachowania i postępowania na podobnych wydarzeniach niezwykle przydatnych w dorosłym życiu zawodowym i towarzyskim.

Efekty

Dla zdecydowanej większosci uczestników był to pierwszy w życiu kontakt z tą formą kultury. Miejsce spotkań Dom Kultury Samorządowego Centrum Kultury, reprezentacyjna scena miasta, dodatkowo pozwoliła uzmysłowić młodzym ludziom obecność wydarzeń kulturalnych w ich najbliższym otoczeniu. Taki systemowy model popularyzacji kultury może być z powodzenim powielany w ośrodkach o podobnych do Mielca uwarunkowaniach. Umuzykalnianie, zwłaszcza młodzieży, to proces żmudny i długotrwały, stąd dla uzyskania poządanych efektów niezbędna była realizacja zadania w dłuższej niż roczna perspektywie.

Organizator

Mieleckie Towarzystwo Muzyczne (organizator przedsiewzięcia) powstało w 1997 roku, a celem jego działalności jest popularyzacja muzyki klasycznej i estradowej wsród mieszkańców miasta i regionu oraz promocja młodych i utalentowanych wykonawców. Dla realizacji zamierzeń Towarzystwo utworzyło Mielecką Orkiestrę Kameralną (1997 r.), 26 - osobową formację symfoniczną o profesjonalnej obsadzie wykonawczej, która w dotychczasowej działalności wykonała ponad 150 koncertów i audycji umuzykalniających (średnio 11 występów scenicznych w sezonie). Wydarzenia te cieszą sie dużą i wciąż rosnącą popularnością, wśród melomanów dominują jednak osoby w wieku powyzej 40 lat, odsetek młodzieży jest mały. Projekt "Klasyka wiecznie młoda" pozwolił dotrzeć do nowych środowisk, pozyskać nowych, perspektywicznych sympatyków, co zgodne jest z misją Towarzystwa i istotne w regionie, w którym dostęp do kultury "wysokiej" jest utrudniony, na czym szczególnie cierpi najmłodsza część społeczeństwa. 

Partnerzy

Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu

Fnansowanie

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Mielca

Źródło: orkiestra.mielec.pl
Daty wydarzeń:

1.1.2014 godz. 1:00 - 12.1.2016 godz. 1:00

Klasyka wiecznie młoda 2014 - 2016
Autor zdjęć: mtm

Klasyka wiecznie młoda 2014 - 2016 Klasyka wiecznie młoda 2014 - 2016 Klasyka wiecznie młoda 2014 - 2016 Klasyka wiecznie młoda 2014 - 2016 Klasyka wiecznie młoda 2014 - 2016

Autor wpisu: Piotr Wyzga

Mieleckie Towarzystwo Muzyczne
województwo: podkarpackie
Mielec, Ul. Kościuszki 10
mtm@orkiestra.mielec.pl
www.orkiestra.mielec.pl
Liczba odsłon: 1282
13.12.2016