Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Digitalizacja archiwum Zofii Rydet "Dokumentacje 1950-1978"

Fundacja im. Zofii Rydet w 2016r. rozpoczęła prace nad opracowaniem i digitalizacją części archiwum Zofii Rydet „Dokumentacje 1950-1978”. Jest to unikalny zbiór fotografii o wielkiej wartości artystycznej i historycznej. Na projekt ten składa się przeszło 30 000 zdjęć, które do tej pory nie zostały w wystarczający sposób opisane ani rozpoznane.

Cel

Fundacja kontynuuje tym samym prace digitalizacyjne nad twórczością swojej patronki. W 2013r. zostało bowiem uruchomione cyfrowe archiwum zdjęć Rydet zawierające ponad 11 tysięcy zdigitalizowanych fotografii monumentalnego dzieła artystki pt. „Zapis socjologiczny 1978-1990”. Zdjęcia te można oglądać od grudnia 2013r. na portalu www.zofiarydet.com.

Zanim jednak Zofia Rydet zrealizowała „Zapis socjologiczny”, aktywnie działała na polu fotografii artystycznej od lat 50-tych XX w. Zdjęcia powstałe od tego momentu aż do daty granicznej „Zapisu” nazwano „Dokumentacjami”. To z nich wywodzą się tak znakomite cykle jak „Mały człowiek” i „Czas przemijania” itd. , to pośród nich można prześledzić drogę twórcza prowadząca do „Zapisu socjologicznego”. „Dokumentacje” to niezwykle cenny materiał badawczy zarówno w dziedzinie fotografii, jak i kultury i socjologii. Zawarte w nim cykle fotograficzne ukazują bowiem szerokie spektrum miejskiego życia społeczeństwa polskiego w latach 1950-1978, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów edukacji, polityki, gospodarki oraz rozrywki.

Efekty

W roku bieżącym rozpoczęliśmy prace zmierzające do opracowania i zdigitalizowania części tego zbioru. Jest to blisko trzy tysiące zdjęć wykonanych na południu Polski, m.in. w Rabce, oraz miejscowościach wokół niej oraz na Śląsku. Już w grudniu tego roku część z nich, ok. 2 400 zdjęć będzie można obejrzeć na rozbudowanym portalu www.zofiarydet.com.

Projekt „Opracowanie, digitalizacja i udostępnienie archiwum Zofii Rydet – Dokumentacje 1950-1978” realizowany jest w ramach programu Kultura Cyfrowa 2016.

Film:  https://www.facebook.com/fundacjarydet/videos/1172085272898647/

Finansowanie

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło: fundacjarydet.pl
Daty wydarzeń:

1.9.2016 - 31.12.2016

Digitalizacja archiwum Zofii Rydet ”Dokumentacje 1950-1978”
Autor zdjęć: fot. Aleksander Hordziej

Digitalizacja archiwum Zofii Rydet  ”Dokumentacje 1950-1978” Digitalizacja archiwum Zofii Rydet  ”Dokumentacje 1950-1978” Digitalizacja archiwum Zofii Rydet  ”Dokumentacje 1950-1978” Digitalizacja archiwum Zofii Rydet  ”Dokumentacje 1950-1978”

Autor wpisu: Katarzyna Szczęśniak

Fundacja im. Zofii Rydet
województwo: małopolskie
Kraków, ul. Wysockiego 11
info@fundacjarydet.pl
www.fundacjarydet.pl
Liczba odsłon: 1130
10.12.2016

Zobacz także:

Poznaj ofertę szkoleniową Kadry Kultury

Jeśli szukasz informacji o wszystkich szkoleniach, warsztatach, webinariach i programach profesjonalizacyjnych (Ogólnopolska Giełda Projektów, Staże w instytucjach kultury, Wolontariat w kulturze, Pracuj w kulturze) organizowanych przez Narodowe Centrum Kultury, wejdź na stronę Kadry Kultury! Zobacz, co przygotowaliśmy dla Ciebie w tym roku!

Piknik rodzinny "Na tropie sztuki"

Uczestnicy projektu artystycznego #natropiesztuki Małopolskiego Instytutu Teatralnego wraz z partnerami projektu: Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Białym Kościele, Szkołą Podstawową w Białym Kościele, Stowarzyszeniem Miłośników Doliny Prądnika „Nasza Dolina” serdecznie zapraszają małych i dużych mieszkańców Gminy Wielka Wieś i okolic na rodzinny piknik ze sztuką, który odbędzie się w najbliższą sobotę, 29 lipca o godz 12:00 w ogrodzie przy Szkole Podstawowej w Białym Kościele (ul. Królowej Jadwigi 4).

Projekt ”Życzenia” Muzeum Etnograficznego w Krakowie - nabór badaczek i badaczy

Muzeum Etnograficzne w Krakowie rozpoczyna realizację projektu badawczego dotyczącego praktyk kulturowych związanych z życzeniami. Zaintrygowani współczesnymi wcieleniami dawnych zwyczajów, chcemy wziąć pod lupę konteksty życzeń i odsłonić kryjącą się za nimi tkankę kultury. I nie są to tylko nasze pobożne życzenia...