Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Mały Kinematograf 2016

Kontynuacja interdyscyplinarnego cyklu spotkań, warsztatów i wydarzeń, umożliwiających wielowymiarowe obcowanie z kulturą i sztuką. Spotkania obejmują wspólne działania dzieci w wieku 3-9 lat i dorosłych (rodzice, opiekunowie, nauczyciele), wśród nich odbiorcy ze środowisk zagrożonych wykluczeniem. Ideą programu jest edukacja wizualna dotykająca różnych dziedzin: kinematografii (animacja), książki obrazowej, ilustracji, literatury dla dzieci, zachęcanie do działań twórczych i codziennej aktywności kulturalnej a także integracji i edukacji przez sztukę ww. odbiorców. 

Dla kogo?

Spotkania edukacyjno-kulturalne dla najmłodszych pod nazwą „Mały Kinematograf” odbywały się w Muzeum Kinematografii w Łodzi, Zespole Szkół Specjalnych im. Jana Brzechwy w Opocznie (od września 2016 roku funkcjonujący pod nową nazwą: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Centrum Edukacji i Rozwoju w Opocznie) oraz w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym im. Jana Pawła II w Grotnikach, do którego uczęszczają polskie dzieci z miejscowości oraz dzieci z pobliskiego ośrodka dla uchodźców. Kierowane były do dzieci w wieku 3 – 9 lat (dla młodszych, 3–6 latków organizowane były zajęcia w muzeum, dla starszych, 6 – 9 latków organizowane były zajęcia w szkole w Grotnikach) oraz dzieci i młodzież z obniżonym poziomem rozwoju intelektualnego (w szkole w Opocznie). Towarzyszyli im rodzice i opiekunowie. Cykl rozpoczął się w pierwszą niedzielę kwietnia 2016 i zakończył mikołajkami 2016 (uwzględniona została przerwa wakacyjna w szkole w Grotnikach i Opocznie).

Efekty

52 wydarzenia odbywające się w ramach „Małego Kinematografu” zostały bardzo życzliwie przyjęte przez uczestników, czego dowodem jest m.in. regularna obecność kilkudziesięciu osób na wielu spotkaniach. Wszystkie zaplanowane w ramach zadania wydarzenia zostały zrealizowane, w tym 15 spotkań z twórcami i działań z gośćmi specjalnymi, które dały szansę dzieciom, dotąd nie uczestniczącym w takich wydarzeniach, na aktywny udział, w tym na zadawanie pytań, dzielenie się wątpliwościami, wspólną pracę z artystami podczas warsztatów. Założeniem spotkań było „poznanie przez działanie”. Dziecko razem z opiekunem było aktywnym współtwórcą spotkań, w ramach których publicznie prezentowało swoje dokonania i współpracowało z innymi uczestnikami.

Metody

Główną formułą wydarzenia były warszraty i wydarzenia umożliwiające wielokulturowe obcowanie z kulturą i sztuką. Szczególnymi atrakcjami były spotkania z gośćmi:

  • Marianną Oklejak - ilustratorką książek dla dzieci (3 kwietnia 2016)
  • dr Aleksandrą Chrapowicką (PWSFTviT), autorką filmów animowanych (9 października 2016)
  • dr Joanną Wachowiak (UAM) - autorką książek dla dzieci (20 listopada 2016)
  • Rafałem Mikołajewskim, pedagogiem, który wcielał się w rolę Clowna Eduardo (24, 27 lipca, 17, 24 października i 4 grudnia 2016) 
  • Małgorzatą Milczarek - reżyserem teatru lalek, autorka spektakli dla dzieci (11 września, 27 października, 10 listopada 2016) 
  • a także przedstawienia teatralne: "Fintikluszki, czyli folkowe okruszki" w wykonaniu Teatru Małe Mi (17, 18 kwietnia i 10 maja 2016) oraz "Warszawianka w Łodzi" w wykonaniu uczniów SP nr 29 im. Jana Kochanowskiego w Łodzi (27 listopada).

 

Dzieci pod kierunkiem Magdaleny Parszewskiej i Marty Szymańskiej zrealizowały 11 filmów animowanych (w tym 9 w siedzibie muzeum).
Przez całe wakacje odbywały się zajęcia, zabawy i warsztaty „pod chmurką” oraz piknikowe czytanki na dziedzińcu.

Źródło: malykinematograf.pl
Daty wydarzeń:

5.1.2016 godz. 1:00 - 12.6.2016 godz. 1:00

Mały Kinematograf WIOSNA 2016

Mały Kinematograf WIOSNA 2016 Mały Kinematograf WIOSNA 2016 Mały Kinematograf WIOSNA 2016 Mały Kinematograf WIOSNA 2016 Mały Kinematograf WIOSNA 2016 Mały Kinematograf WIOSNA 2016 Mały Kinematograf WIOSNA 2016 Mały Kinematograf WIOSNA 2016 Mały Kinematograf WIOSNA 2016 Mały Kinematograf WIOSNA 2016 Mały Kinematograf WIOSNA 2016
Mały Kinematograf
Autor zdjęć: A. Michalska/ Muzeum Kinematografii

Mały Kinematograf Mały Kinematograf Mały Kinematograf Mały Kinematograf
Film animowany, przygotowany w ramach warsztatów z Magdaleną Parszewską

Autor wpisu: Julia Błażyńska

województwo: łódzkie
Łódź, plac Zwycięstwa 1
muzeum@kinomuzeum.pl, 42 674 09 57
www.malykinematograf.pl
Liczba odsłon: 904
08.12.2016