Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Akademia Gdańskich Lwiątek

Od 10 lat nauczyciele i nauczycielki odwiedzają z dziećmi klas I-III szkół podstawowych instytucje i miejsca kultury w ramach Akademii Gdańskich Lwiątek (AGL). Dzięki ich zaangażowaniu program ma szansę trafić do wszystkich dzieci, a nie tylko tych, których rodzice dbają o edukację kulturalną. Podczas wizyt dzieci poznają miejsca kultury w miastach i wsiach, w których mieszkają, uczą się, spędzają czas wolny, a zbierając w Indeksie Gdańskego Lwiątka pieczątki z odwiedzanych instytucji mają szansę otrzymać brązowe, srebrne i złote odznaki oraz dyplomy. Program realizuje Fundacja Wspólnota Gdańska we współpracy z Wydziałem Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta w Gdańsku.
Cel
 
Dzięki akademi dzieci otrzymują:
  • motywację do poznawania instytucji kultury w Gdańsku i w okolicach
  • bezpłatne Indeksy Gdańskiego Lwiątka do zbierania pieczątek z odwiedzanych miejsc, uprawniające do bezpłatnego wejścia do wybranych instytucji kultury, zniżek na bilety lub zajęcia edukacyjne (m.in. w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku, Muzeum Narodowym w Gdańsku, Centrum Hewelianum, Operze Bałtyckiej w Gdańsku i Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni).
  • bezpłatne dyplomy i odznaki po ukończeniu kolejnych lat udziału i upominki dla 100 najaktywniejszych uczennic i uczniów z każdego roku. Aby otrzymać brązową, srebrną i złotą odznakę dzieci muszą co roku odwiedzić - z nauczycielem lub rodzicami - sześć miejsc z listy obowiązkowej.
  • możliwość bezpłatnego udziału w koncercie finałowym, na który zapraszamy znanych artystów z programem dla dzieci. W czerwcu 2016 roku w Operze Leśnej w Sopocie Majka Jeżowska wystapiła dla 4700 dzieci i dorosłych.
Nauczyciele:
  • możliwość otrzymania tytułu Koryfeusza Gdańskich Lwiątek poświadczonego certyfikatem Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz zaświadczenia o udziale na zakończenie trzyletniego cyklu

 

Metody

Nabór do programu rozpoczyna się co roku w sierpniu. Dzieci zgłoszone do udziału otrzymają bezpłatnie Indeks Gdańskiego Lwiątka, w którym mogą zbierać pieczątki z odwiedzanych miejsc, a na zakończenie roku akademickiego – w czerwcu – zostaną zaproszone na koncert finałowy. W ubiegłych latach w Operze Leśnej i ERGO Arenie występowały m.in. Majka Jeżowska, Małgorzata Ostrowska i Fasolki.

Efekty 

W roku szkolnym 2016/2017 do AGLu dołączyło ponad 1800 dzieci. W sumie w programie uczestniczy około 8 000 uczniów i uczennic z ok. 70 szkół z terenu całego województwa pomorskiego.

Partnerzy

Realizacja programu od 2007 roku możliwa jest dzięki licznym partnerstwom: z instytucjami kultury, szkołami, Wydziałem Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta Gdańska. Sponsorem programu jest firma ASTE, wsparcia w postaci dotacji udziela mu także Gmina Miasta Gdańska. Patronat honorowy nad Akademią Gdańskich Lwiątek w roku szkolnym 2016/2017 objęli: Prezydent Miasta Gdańska – Pan Paweł Adamowicz, Marszałek Województwa Pomorskiego – Pan Mieczysław Struk, Pomorski Kurator Oświaty – Pani Monika Kończyk.
Źródło: agl.org.pl
Daty wydarzeń:

5.12.2016 - 31.12.2017

Akademia Gdańskich Lwiątek
Autor zdjęć: Paweł Wyszomirski, Maciej Moskwa, Testigo Documentary

Akademia Gdańskich Lwiątek Akademia Gdańskich Lwiątek Akademia Gdańskich Lwiątek Akademia Gdańskich Lwiątek Akademia Gdańskich Lwiątek Akademia Gdańskich Lwiątek Akademia Gdańskich Lwiątek Akademia Gdańskich Lwiątek Akademia Gdańskich Lwiątek Akademia Gdańskich Lwiątek Akademia Gdańskich Lwiątek Akademia Gdańskich Lwiątek Akademia Gdańskich Lwiątek Akademia Gdańskich Lwiątek Akademia Gdańskich Lwiątek Akademia Gdańskich Lwiątek Akademia Gdańskich Lwiątek Akademia Gdańskich Lwiątek

Autor wpisu: Anna Miler

Fundacja Wspólnota Gdańska
województwo: pomorskie
80-320, Gdańsk Oliwa, Opata Jacka Rybińskiego 25
fundacja@wspolnotagdanska.pl, 58 345 29 67
www.wspolnotagdanska.pl

Miejsce wydarzenia
Gdańsk
województwo: pomorskie


Liczba odsłon: 1017
05.12.2016

Zobacz także:

Poznaj ofertę szkoleniową Kadry Kultury

Jeśli szukasz informacji o wszystkich szkoleniach, warsztatach, webinariach i programach profesjonalizacyjnych (Ogólnopolska Giełda Projektów, Staże w instytucjach kultury, Wolontariat w kulturze, Pracuj w kulturze) organizowanych przez Narodowe Centrum Kultury, wejdź na stronę Kadry Kultury! Zobacz, co przygotowaliśmy dla Ciebie w tym roku!

Piknik rodzinny "Na tropie sztuki"

Uczestnicy projektu artystycznego #natropiesztuki Małopolskiego Instytutu Teatralnego wraz z partnerami projektu: Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Białym Kościele, Szkołą Podstawową w Białym Kościele, Stowarzyszeniem Miłośników Doliny Prądnika „Nasza Dolina” serdecznie zapraszają małych i dużych mieszkańców Gminy Wielka Wieś i okolic na rodzinny piknik ze sztuką, który odbędzie się w najbliższą sobotę, 29 lipca o godz 12:00 w ogrodzie przy Szkole Podstawowej w Białym Kościele (ul. Królowej Jadwigi 4).

Projekt ”Życzenia” Muzeum Etnograficznego w Krakowie - nabór badaczek i badaczy

Muzeum Etnograficzne w Krakowie rozpoczyna realizację projektu badawczego dotyczącego praktyk kulturowych związanych z życzeniami. Zaintrygowani współczesnymi wcieleniami dawnych zwyczajów, chcemy wziąć pod lupę konteksty życzeń i odsłonić kryjącą się za nimi tkankę kultury. I nie są to tylko nasze pobożne życzenia...