Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

IDŹ-PATRZ-CZUJ: Poznański Czerwiec '56

Jeśli poznawać historię Poznańskiego Czerwca 1956, to tylko w niestandardowy sposób. Jak? Przejść quest lub doświadczyć wartości, takich jak: wolność, demokracja, czy godność osobista poprzez dramę stosowaną.

IDŹ

Quest, czyli bezobsługowa i bezpłatna gra terenowa dla osób w każdym wieku, dzięki której w formie zabawy uczestnicy zostaną wprowadzeni w historię Poznańskiego Czerwca. Ulotkę questową bezpłatnie można pobrać poniżej oraz ze strony Region Wielkopolska.

PATRZ

Zapraszamy również do odwiedzenia Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 56. Wizyta jest świetnym uzupełnieniem wiedzy zdobytej wcześniej w queście.

CZUJ

Ostatnia część projektu to warsztaty dramowe. Drama stosowana jest uważana za jedną z najbardziej efektywnych metod edukacyjno-profilaktycznych wspierających uczenie przez doświadczenie. Wykorzystuje naturalną umiejętność człowieka do wchodzenia w role i umożliwia swobodną pracę nad omawianym problemem w świecie fikcji. Uczestnicy warsztatów mieli okazję poczuć sytuację, z jaką mierzyli się uczestnicy buntu. 

Metody

Jedną z technik dramy, którą zastosowaliśmy są „stymulatory” – wykorzystaliśmy zestaw celowo dobranych przedmiotów uczestnika Poznańskiego Czerwca zgromadzony w torbie na ramię, wokół których odbiorcy budują historię. Celem stymulatorów jest aktywne zaangażowanie uczestników w jej poznawanie – przyglądają się przedmiotom, zastanawiają się czym są dla bohaterów. Przedmioty stymulują wyobraźnię i pozwalają odczuć klimat tamtych dni, "wejść" w świat bohaterów.

Aby promować, i samo wydarzenie historyczne, i narzędzia do edukowania o historii, przeszkoliliśmy bibliotekarzy z prowadzenia zajęć z wykorzystaniem stymulatorów oraz metody dramy stosowanej.

Scenariusze warsztatów opublikowaliśmy w wersji elektronicznej wraz z questem i krótką historią Poznańskiego Czerwca ’56.

Dla kogo

Warsztaty zostały przeprowadzone dla zamkniętej grupy osób – dzieci i młodzieży ze świetlic socjoterapeutycznych.

Dodatkowe informacje

Wypożyczenie walizki ze "Stymulatorami" do realizacji warsztatów - instytucje zainteresowane przeprowadzeniem warsztatów mogą wypożyczyć „Stymulatory” w formie walizki. 

 

Źródło: wbp.poznan.pl
Daty wydarzeń:

4.5.2016 - 30.11.2016

Autor wpisu: Urszula Bochyńska

Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum ANimacji Kultury w Poznaniu
województwo: wielkopolskie
60-819, Poznań, ul. Bolesława Prusa 3
szkolenia@wbp.poznan.pl, (+61) 662 40 91
www.wbp.poznan.pl

Miejsce wydarzenia
Poznań
województwo: wielkopolskie


Publikacja_elektroniczna_Poznanski_czerwiec_1956_popr
Liczba odsłon: 773
01.12.2016