Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Symbole Walczące - Biografie Symboliczne

Jesienią 2016 roku Fundacja Ari Ari zrealizowała kolejną edycję projektu wystawienniczo - edukacyjnego Symbole Walczące. Efektem tegorocznych zmagań jest multimedialna wystawa  prezentowana za pośrednictwem mobilnej aplikacji.

Cel

Symbole Walczące to projekt edukacji historycznej i medialnej, który realizujemy wspólnie z muzealnikami oraz młodzieżą z mniejszych i większych miejscowości od 2014 roku. Organizujemy warsztaty i spotkania, których efektem są wystawy złożone z pamiątek, przedmiotów, dokumentów i artefaktów kolekcjonerskich, zgromadzonych w muzeach.

Na jaką potrzebę projekt?

W czasie pracy chcemy zainspirować do oryginalnych odpowiedzi – przygotowania wystaw i prezentacji, które będą nie tylko edukacyjnym doświadczeniem i promowaniem małych muzeów, ale staną się prawdziwym kulturalnym wydarzeniem w miejscowości i w regionie.

Metody

Podczas tegorocznej edycji pracowaliśmy z muzealnikami głównie z terenów Dolnego Śląska, Mazowsza oraz Kujaw, pracując nad dwoma ekspozycjami. W każdej z partnerskich placówek zrealizowaliśmy warsztaty dla młodzieży bądź muzealników skupionych wokół wybranego do wystawy przedmiotu. Młodzież poznając przeszłość pamiątek muzealnych oraz ich właścicieli mogła jednocześnie zagłębić się w historię swojego regionu. Opiekunowie mogli m. in. przeanalizować dostępność swoich placówek pod kątem potrzeb specyficznych grup odbiorców, poszerzyć oraz uzupełnić wiedzę z zakresu katalogowania i archiwizacji.

 

Efekty

W efekcie pracy powstały dwie multimedialne ekspozycje - „Wędrowna tradycja” oraz „Biografie symboliczne”. Wystawy prezentują pamiątki osobiste oraz nietypowe zabytki, nie prezentowane wcześniej szerokiej publiczności m. in. obraz z królową Jadwigą, pamiątkową filiżankę z wizerunkiem Malczyc, liniał, medal okolicznościowy oraz kronikę Nowej Rudy.

O aplikacji

Multimedialna aplikacja „Symbole Walczące” pozwala przenieść muzealne eksponaty w wirtualną przestrzeń.  Dzięki cyfrowym metodom wystawienniczym i archiwizacyjnym, opowieść o tych przedmiotach staje się czymś więcej, niż tylko oglądaniem. Prezentacja dokumentacji, błyskawiczne odniesienia do zasobów cyfrowych, umożliwiają poznawanie nie tylko historii, ale i rozmaitych kontekstów muzealnych rzeczy. Mobilna aplikacja wzbogaca doświadczenia podczas zwiedzania, które można odbywać o każdej porze i w dowolnym miejscu.

Aby zobaczyć wystawę pobierz darmową aplikację Symbole Walczące. Aplikacja dostępna w wersji na Androida.

https://play.google.com/store/apps/details?id=mobi.qrtag.symbolewalczace&hl=pl

Dodatkowe informacje

Aktualności i dokumentacja działań dostępna jest na stronie internetowej projektu oraz Fanpageu „Muzea Społeczne - działania”.

 

Partnerzy

 • Izba Muzealna w Malczycach
 • Dom Muzeum Josepha Wittiga w Nowej Rudzie
 • Skansenik Tomisław
 • Oleśnicki Dom Spotkań z Historią
 • Muzeum Stolarstwa i Biskupizny w Krobi
 • Muzeum Kurpiowskie w Wachu
 • Biograficzne Muzeum Elwiro Michała Andriollego w Józefowie
 • Skansen w Kuligowie nad Bugiem
 • Prywatne Muzeum Regionalne w Górze Kalwarii
 • Izba Pamięci w Zespole Placówek Oświatowych w Lubieniu Kujawskim
 • Galeria Instrumentów Folkowych
 • „Chata Kampinoska” - Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny Kampinoskiego Parku Narodowego w Granicy

 

 

Finansowanie

Wystawa oraz warsztaty zostały zrealizowane w ramach projektu Fundacji Ari  Ari, pt. Wędrowna wystawa - Symbole Walczące, finansowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Muzeum Historii Polski w ramach programu pt. Patriotyzm Jutra.

Źródło: ariari.org
Daty wydarzeń:

1.9.2016 - 30.12.2016

Symbole Walczące - Biografie Symboliczne
Autor zdjęć: fot. Agata Rorat Fotografia, Daria Anrzejewska

Symbole Walczące - Biografie Symboliczne Symbole Walczące - Biografie Symboliczne Symbole Walczące - Biografie Symboliczne Symbole Walczące - Biografie Symboliczne Symbole Walczące - Biografie Symboliczne Symbole Walczące - Biografie Symboliczne Symbole Walczące - Biografie Symboliczne Symbole Walczące - Biografie Symboliczne Symbole Walczące - Biografie Symboliczne Symbole Walczące - Biografie Symboliczne Symbole Walczące - Biografie Symboliczne Symbole Walczące - Biografie Symboliczne

Autor wpisu: Stefania Hrycyk-Kubat

Fundacja Ari Ari
województwo: kujawsko-pomorskie
85-858, Bydgoszcz, ul. T. Boya-Żeleńskiego 6/77
ariari@ariari.org, +48 668 28 99 15
www.ariari.org
Liczba odsłon: 688
30.11.2016

Zobacz także:

Pedagogika Teatru - studia podyplomowe

Rusza kolejny nabór na dwuletnie studia podyplomowe Pedagogika Teatru! Studia organizowane są przez Instytutu Kultury Polskiej UW oraz Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

Poznaj ofertę szkoleniową Kadry Kultury

Jeśli szukasz informacji o wszystkich szkoleniach, warsztatach, webinariach i programach profesjonalizacyjnych (Ogólnopolska Giełda Projektów, Staże w instytucjach kultury, Wolontariat w kulturze, Pracuj w kulturze) organizowanych przez Narodowe Centrum Kultury, wejdź na stronę Kadry Kultury! Zobacz, co przygotowaliśmy dla Ciebie w tym roku!

Piknik rodzinny "Na tropie sztuki"

Uczestnicy projektu artystycznego #natropiesztuki Małopolskiego Instytutu Teatralnego wraz z partnerami projektu: Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Białym Kościele, Szkołą Podstawową w Białym Kościele, Stowarzyszeniem Miłośników Doliny Prądnika „Nasza Dolina” serdecznie zapraszają małych i dużych mieszkańców Gminy Wielka Wieś i okolic na rodzinny piknik ze sztuką, który odbędzie się w najbliższą sobotę, 29 lipca o godz 12:00 w ogrodzie przy Szkole Podstawowej w Białym Kościele (ul. Królowej Jadwigi 4).