Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kultura lokalna - aktywacja!

Na czym zależy Gminnemu Ośrodkowi Kultury? Na tym, by jego działania przynosiły korzyść, dostarczały wiedzy i rozrywki jak najszerszej rzeszy mieszkańców gminy. Dlatego też opracowano projekt, który miał pomóc pracownikom GOK-u zorientować się w potrzebach i preferencjach kulturalnych różnych środowisk. 

Przygotowanie

Projekt pod nazwą „Kultura lokalna - aktywacja!” otrzymał dofinasowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu  Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2016. Środki przyznane przez Narodowe Centrum Kultury zostały wykorzystane na przeprowadzenie badań środowiskowych i sporządzenie diagnozy. Po zaakceptowaniu przez NCK wyników przystąpiono do II części projektu, którego głównym założeniem było stworzenie przez lokalne środowiska niewielkich projektów zwanych inicjatywami. Ogłoszono konkurs, na który wpłynęło kilkanaście różnych wniosków. Sami wnioskodawcy wybrali spośród nich te, które miały być zrealizowane. Kiedy  projekt został zaakceptowany, nastąpiło „gminne kulturalne pospolite ruszenie”.

Od akcji promocyjnej w sierpniu, po ostatnie działania podsumowujące w listopadzie, trwały różne ciekawe warsztaty, spotkania, imprezy…

Metody

Miłośnicy kina spotykali się na seansach i rozmowach o filmie. To ruszyła inicjatywa zorganizowania Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Nas to kręci!”. Obejrzano cztery wartościowe projekcje, które dotyczyły wybranych tematów. O wolności rozmawiano po projekcji filmu Andrieja Zwigaincewa „Lewiatan”. Wzruszeń, sporej dawki humoru i popisu gry aktorskiej  dostarczył wybrany jako kanwa dyskusji o miłości obraz Erica Lartigaua „Rozumiemy się bez słów”. „Niby komedia, lecz  z nutą goryczy” – tak o kolejnym z obejrzanych filmów powiedzieli dyskutanci. A dotyczyło to  wybranego do zilustrowania zderzenia kultur we współczesnym świecie  dzieła Philippa de Chauverona  „Za jakie grzechy, dobry Boże?”.  Za bezdyskusyjnie najpiękniejszy z całej serii, oglądany z powstrzymywanym oddechem, uznano film „Kwiat wiśni i czerwona fasola” Naomi Kawase. I to nie tylko z powodu egzotycznej dla europejczyka scenerii. Film opowiadał o niełatwych, ale jakże istotnych stosunkach międzypokoleniowych.  Po ostatnim seansie odbyło się spotkanie z reżyserką i krytyczką filmową młodego pokolenia Pauliną Piórkowską i jej autorską produkcją „Łobalanky”. Twórczyni opowiadała nieco o kulisach produkcji filmowej, własnych doświadczeniach  i przemianach w branży filmowej wynikających z możliwości jakie dają nowe media.

Ci, których  bardziej niż projekcje interesowało robienie filmów, spotkali się podczas warsztatów „Robimy film!”. Wszystko było jak trzeba: powstający wśród gorących dyskusji scenariusz, casting, na którym wyłoniono obsadę, próby, kręcenie, ścieżka dźwiękowa i na koniec uroczysta premiera zakończona owacją na stojąco zachwyconej publiczności. Etiuda filmowa „Mecz” dotyka wielu ważnych  problemów na styku świata młodzieży i dorosłych. Muzyki do filmu użyczył młody, mieszkający na terenie gminy raper. A film obejrzeć można https://www.youtube.com/watch?v=8Gn8ejDLIGs.

Ciekawie można było spędzić weekend w klimatach  średniowiecznych. „Razem  w  średniowieczną  przeszłość”  –  to  nazwa  imprezy,  podczas  której  odbywały  się  warsztaty średniowiecznych  tańców, garncarstwa, łucznictwa,   nauka  wyplatania  krajek. Następnie zorganizowano piknik dla wszystkich mieszkańców wsi, gdzie odbyły się zawody łucznicze, i pokaz tańców. Miejsca przy ognisku  nie zabrakło dla nikogo.  W miłej atmosferze nawiązywano i podtrzymywano stosunki sąsiedzkie i przyjaźnie.          

W przeszłość, lecz nieco bliższą, udali się także mieszkańcy Kątów Opolskich. Tam zrealizowano inicjatywę „Fotografia łączy pokolenia”.  Młodzi ludzie zwrócili się do starszych i sami też przejrzeli rodzinne archiwa, aby znaleźć  dokumentację fotograficzną  z ważnych w życiu wsi i poszczególnych rodzin wydarzeń. Powstał unikatowy zbiór. Najstarsze z nich pochodziły jeszcze z przełomu wieków. Z najciekawszych utworzono folder i wydrukowano go. Każda rodzina mogła go otrzymać bezpłatnie. Pozostałe fotografie  - powiększone i komputerowo poprawione wydrukowano  i wyeksponowano na wystawie.          

Choć dziś każdy, kto posiada telefon komórkowy lub inny gadżet może robić zdjęcia, dobra fotografia plenerowa i portretowa pozostaje sztuką.  Tym, którzy pragną czegoś więcej niż zrobienie „sweet fotki”  zaproponowano  zajęcia warsztatowe „Z fotografią na TY”. W trakcie zajęć uczestnicy szkolili się w fotografii plenerowej i portretowej. Dowiadywali jak zrobić właściwy makijaż do zdjęć portretowych. Uczyli opanowania programów obróbki cyfrowej zdjęć. Zaznajomili się także z przepisami, których znajomość jest konieczna przy publikacji  dokumentacji fotograficznej. By skonfrontować świeżo nabyte umiejętności z pracami najlepszych fotografików odwiedzili 2 wystawy. W comiesięcznym konkursie na najciekawsze zdjęcie  zdobywali cenne nagrody.

Jeszcze inny pomysł na wspólne działania mieli pomysłodawcy inicjatywy Stwórzmy sobie „Trzecie miejsce”. W Walidrogach, gdzie na miejscowym boisku  istnieje  zadaszony i osłonięty od wiatru kącik postanowiono utworzyć przytulne miejsce spotkań międzysąsiedzkich wyposażając je w meble zrobione z palet. Montowano, obrabiano, skręcano elementy drewniane, szyto poduchy na siedziska i oparcia, by na koniec pomalować na wesołe kolory i ozdobić. Niejako przy okazji doszkolono się z regionalnego wzornictwa – zapraszając na jedno ze spotkań  twórczynię ludową  doskonale obeznaną z tematyką. Na pomalowanych  już meblach  zakwitły stylizowane kwiaty i pojawiły się motywy obecne we wzornictwie opolskim. Po zakończeniu prac  odbyła się  uroczysta „próba techniczna” podczas  wesołego pikniku „Kawka pod wiatą”.

Nie mogło wśród projektów w naszej gminie zabraknąć też takiego, który odwołuje się do promocji zdrowego stylu życia. „Dawny chleb biednych Ślązaków – dziś dla świadomych i nowoczesnych” to inicjatywa, która  połączyła propozycję warsztatów kulinarnych,  promocji zdrowego odżywiania i jednocześnie pogłębienia wiedzy regionalnej (w tym wypadku tradycji kulinarnych). Uczestnicy warsztatów mogli poznać – stworzone w warunkach niedostatku, lecz dziś zaadaptowane na potrzeby  profilaktyki zdrowotnej – przepisy na tradycyjne potrawy ze zdrowych składników. Wymiernym efektem warsztató stała się mini książka kucharska opublikowana na  stronie internetowej gok.tarnowopolski.pl (w zakładce Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne).          

Efekty

Dzięki oddaniu inicjatywy w ręce mieszkańców poszczególnych miejscowości poczuli się oni bardziej odpowiedzialni za tworzenie mapy kulturalnej gminy.  Mogli robić to, co ich interesowało, sprawiało im przyjemność i przynosiło pożytek.

Źródło: gok.tarnowopolski.pl
Daty wydarzeń:

8.1.2016 godz. 1:00 - 11.6.2018 godz. 1:00

"Kultura lokalna - aktywacj!"
Autor zdjęć: Agnieszka Okos

Autor wpisu: Ewa Loster

Gminny Ośrodek Kultury w Tarnowie Opolskim
województwo: opolskie
Tarnów Opolski, Osiedle Zakładowe 7
gok_top@o2.pl, 774644781
www.gok.tarnowopolski.pl

Miejsce wydarzenia
Tarnów OpolskiLiczba odsłon: 1754
28.11.2016