Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Komiksowa Historia Mielca - podsumowanie

Efekty projektu "Komiksowa historia Mielca" zostały zaprezentowane 17 listopada 2016 w Domu Kultury SCK w Mielcu. Prace dzieci i młodzieży można oglądać na wystawie plenerowej w postaci wielkoformatowych plansz komiksowych. Druga mobilna wystawa ruszyła w trasę po mieleckich szkołach. Dopełnieniem jest wydawnictwo zawierające wszystkie prace uczestników projektu.

Na jaką potrzebę projekt?

Jak zachęcić młode pokolenie do czytania? Do poznawania historii własnego miasta? Wydarzenia i miejsca, które były częścią życia naszych rodziców, dziadków. One są wciąż obecne w pamięci ludzi, na kartkach książek albo materialnie na trasie spaceru. Dzisiaj, żeby skutecznie dotrzeć z komunikatem trzeba skracać tekst do minimum. Kultura obrazkowa zagościła w przestrzeni na dobre. Wszechobecne memy stały się narzędziem komunikacji. Maksimum obrazu, minimum treści.

Komiks nie jest czymś nowym w kulturze. Ale dzisiaj chyba, jak nigdy przedtem, styl młodego pokolenia determinuje użycie tej formy przekazu.

Cel

„Komiksowa historia Mielca” to pomysł na projekt edukacyjno – kulturalny, który miał zainteresować dzieci i młodzież czymś z pozoru mało atrakcyjnym. Ale czymś co miało ogromny wpływ na miejsce i sytuację, w jakiej dzisiaj się znajdujemy. Historia naszego miasta, przedstawiona w formie komiksu miała być platformą możliwości kreatywnego spędzenia wolnego czasu młodych ludzi. Niekonwencjonalnym i twórczym działaniem w obszarze pełnoprawnego elementu kultury współczesnej, jakim jest komiks.

Metody

Projekt był skierowany do dwóch grup wiekowych. Pierwsza to dzieci w wieku do 12 lat. Druga to młodzież pomiędzy 13 a 18 rokiem życia. Obydwie grupy zanim przystąpiły do działań praktycznych miały okazję poznać historię Mielca na wykładach z Józefem Witkiem – mieleckim historykiem, regionalistą i autorem m.in. „Encyklopedii miasta Mielca”.  Wykłady były inspiracją do dalszej pracy grup. Tworzenie komiksu nie jest łatwym zadaniem, a tym bardziej syntetyczne ujęcie wybranej historii na jednej planszy. Dlatego dzieci uczestniczyły w zajęciach uczących rysunku z Józefem Franczakiem i Iwoną Jankowską-Kozak – artystami plastykami. Tym sposobem zostały przygotowane do warsztatów, na których mogły plastycznie przedstawić artefakty związane z legendami Mielca – jakie im wyobraźnia podpowiada – pod okiem rysownika i twórcy komiksów Macieja Pałki. 

Na barki młodzieży w wieku 13 – 18 lat spadło cięższe zadanie. Oddaliśmy im do dyspozycji pojedynczą planszę kartonu do niczym nieskrępowanej twórczej ekspresji. Jedynymi ramami, którym musieli się podporządkować to wybrane wydarzenie z historii Mielca przedstawione w formule komiksu. Ale jak pokazać osoby i miejsca związane z miastem z przeszłości? To zadanie ułatwić miało spotkanie z Januszem Haliszem, kustoszem „Jadernówki” oddziału fotograficznego Muzeum Regionalnego w Mielcu, który nie tylko pokazał zachowane zdjęcia miasta i ludzi, ale również, jak korzystać z archiwum cyfrowego. Kolejnymi etapami przed finalną pracą, w których brała udział młodzież, były warsztaty z: Waldemarem Wiśniewskim – projektantem grafiki, wizualizacji z rysunku satyrycznego; Dariuszem Pietrzakiem – rysownikiem karykaturzystą z tworzenia karykatur; Mariuszem Sykutem – scenarzystą z pisania i konstruowania narracji i dialogów. Praktyczne przygotowanie młodych uczestników projektu ułatwiło podjęcie decyzji o wyborze tematu i jego skondensowanej wizualizacji. Swoje pomysły fizycznie zrealizowali na trzydniowym spotkaniu z Szymonem Telukiem – autorem komiksów, rysownikiem i karykaturzystą.

Efekty

Końcowy efekt był zaskakujący. Jak młodzi ludzie potrafią w swojej twórczości wyjść poza utarte schematy myślowe i oczekiwania. Jak zdolności plastyczne i wyobraźnia współgrając ze sobą eksplodują niekonwencjonalnymi pomysłami, nierzadko okraszone humorem.

Efekty pracy młodzieży można obejrzeć tutaj

Finansowanie

„Komiksowa historia Mielca” sfinansowana została ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu. 

Źródło: kultura.mielec.pl/komiks
Daty wydarzeń:

1.1.2016 - 11.1.2016

Komiksowa Historia Mielca / Podsumowanie
Autor zdjęć: Wiesław Madej

Komiksowa Historia Mielca / Podsumowanie Komiksowa Historia Mielca / Podsumowanie Komiksowa Historia Mielca / Podsumowanie Komiksowa Historia Mielca / Podsumowanie Komiksowa Historia Mielca / Podsumowanie Komiksowa Historia Mielca / Podsumowanie Komiksowa Historia Mielca / Podsumowanie Komiksowa Historia Mielca / Podsumowanie Komiksowa Historia Mielca / Podsumowanie Komiksowa Historia Mielca / Podsumowanie Komiksowa Historia Mielca / Podsumowanie Komiksowa Historia Mielca / Podsumowanie Komiksowa Historia Mielca / Podsumowanie Komiksowa Historia Mielca / Podsumowanie Komiksowa Historia Mielca / Podsumowanie Komiksowa Historia Mielca / Podsumowanie Komiksowa Historia Mielca / Podsumowanie Komiksowa Historia Mielca / Podsumowanie Komiksowa Historia Mielca / Podsumowanie

Autor wpisu: Zbigniew Wawer

Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu
województwo: świętokrzyskie
Mielec, al. Niepodległości 7
sekretariat@kultura.mielec.pl, 175862665
www.kultura.mielec.pl
Liczba odsłon: 698
18.11.2016