Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

4. Wystawa „Doświadczyć Japonii" ze zbiorów Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Fenomen sztuki i kultury Japonii przedstawiony z perspektywy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, nowej i dynamicznej instytucji muzealnej XXI wieku, kreującej przestrzeń dialogu międzykulturowego, otwarcia i eksperymentu, to temat nowej wystawy w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Wstęp wolny dla uczestników Ogólnopolskiej Giełdy Projektów 2016.

 

Punktem wyjścia jest kolekcja „japońskiego muzeum” w Krakowie: sztuka Japonii i Zachodu, dawna i współczesna. W kilku sekwencjach przestrzenno-problemowych przedstawione są zjawiska typowe dla japońskiej kultury. Nie tylko dzieła największych twórców drzeworytu ukiyo-e Utamaro, Hokusaia, Hiroshigego, które decydująco zmieniły obraz sztuki zachodniej XX wieku, fotografie Hiroh Kikaia, plakaty Kenya Hary, zbroje samurajskie i kimona – synonimy Japonii, lecz także „droga pisma” (kaligrafia) i „droga herbaty” (chadō). Ekspozycja wpisuje się bowiem w serię wystaw ukazujących styk kultur i estetyk, poruszających problem międzykulturowości i transkulturowości.

Podstawą kolekcji Muzeum Manggha jest zbiór zgromadzony przez Fundację Kyoto–Kraków Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz podczas jej działalności, a przekazany Muzeum Manggha w 2007 roku. Tę konsekwentnie budowaną kolekcję tworzą różnorodne dzieła sztuki: współczesna i dawna sztuka polska i japońska, obrazy, rzeźby, instalacje, fotografie, rysunki i akwarele, grafiki, plakaty, książki artystyczne oraz rzemiosło artystyczne – ceramika, katagami (szablony farbiarskie) i kimona, maski teatru nō. Jednym z ważnych jego elementów jest kolekcja obrazów, rysunków, gwaszy i akwarel Andrzeja Wajdy (dar Autora).

Wystawa przygotowana dla Centrum Spotkania Kultur w Lublinie prezentuje fragment tej wyjątkowej kolekcji, zapewne jej najcenniejszą część: dawną i współczesną japońską o wielowiekowej tradycji i charakterystycznej formie.

http://spotkaniakultur.com/pl/manggha

Źródło: Platforma Kultury
Daty wydarzeń:

12.12.2016 - 12.1.2017

Narodowe Centrum Kultury, Instytut Kultury Polskiej UW
Lublin, Plac Teatralny 1
imadej@nck.pl, ezbroja@nck.pl, 22 210 01 64, 22 210 0161
Liczba odsłon: 786
06.10.2016